W koszarach Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych odbyły się uroczystości upamiętniające tradycję i historię garnizonu Kielce w ramach obchodów święta 4 Pułku Piechoty.
W tym roku uroczysty apel miał miejsce 28 czerwca. Pułk, znany między innymi z udziału w obronie Westerplatte, w okresie międzywojennym stacjonował na kieleckiej Bukówce, w koszarach zbudowanych w latach 1925−1935 dla 4 Pułku Piechoty Legionów.
W uroczystościach organizowanych przez Stowarzyszenie Żołnierzy i Sympatyków 4 Pułku wzięli udział wiceminister obrony narodowej pani Beata Oczkowicz, poseł z sejmowej komisji ON Andrzej Bętkowski oraz komendant CPdMZ płk Wiesław Mitkowski, który w imieniu dowódcy Wojsk Lądowych gen. broni Zbigniewa Głowienki odebrał pamiątkową odznakę 200-lecia 4 Pułku nadaną przez Stowarzyszenie Żołnierzy i Sympatyków 4 Pułku.
W uroczystościach wzięli również udział m. in. kombatanci, żołnierze z Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych w Kielcach, sympatycy 4 Pułku Piechoty i młodzież szkolna. Obchody rozpoczęły się mszą świętą celebrowaną przez ks. ppłk Witolda Macha przy historycznej kapliczce czwartackiej z 1935 r. Następnie kpt. Kwapień odczytał apel pamięci, po którym kompania honorowa z CPdMZ pod dowództwem kpt. Roberta Walkiewicza wykonała salwę honorową. Uroczystość zakończyła się złożeniem wieńców i kwiatów pod tablicą pamiątkową ku czci żołnierzy 4 Pułku Piechoty oraz pod tablicą upamiętniającą żołnierzy 4 Pułku Piechoty Legionów zamordowanych w Katyniu. Dowódcą uroczystości był mjr Tadeusz Banaszek.
Początek historii 4 Pułku Piechoty to lata 1915−17, kiedy walczył m.in. na Lubelszczyźnie i na Wołyniu. W 1918 roku w Krakowie pułk brał udział w walkach o Lwów i w wojnie polsko-bolszewickiej. Od 1919 roku jeden z batalionów Pułku został skierowany do stałego garnizonu w Kielcach. W marcu 1939 roku kilkudziesięciu żołnierzy oddelegowano na Westerplatte, gdzie we wrześniu uczestniczyli w obronie Wojskowej Składnicy Tranzytowej. Przedwojenna jednostka wojskowa została odtworzona w 1944 roku w ramach Kieleckiego Korpusu Armii Krajowej „Jodła" i brała udział w planie „Burza". Po zakończeniu II wojny światowej w Kielcach stacjonował w latach 1945−1995 4 Pułk Piechoty (zmechanizowanej).
Swoje święto już w okresie międzywojennym 4 Pułk Piechoty obchodził 24 czerwca, a sympatycy tej formacji kultywują tę tradycję do dziś.
Źródło: por. Kamila Kreis-Tomczak
autor zdjęć: por. Kamila Kreis-Tomczak
komentarze