Kompania rozpoznawcza 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej przejęła chlubne tradycje 17 Pułku Ułanów Wielkopolskich im. Króla Bolesława Chrobrego.
Na podstawie Decyzji Ministra Obrony Narodowej zwiadowcy posiadają także prawo do używania wyróżniającej nazwy Ułanów Wielkopolskich. Ceremonia przejęcia tradycji, nadania wyróżniającej nazwy oraz wręczenie proporca rozpoznawczego odbyła się w czasie najważniejszej uroczystości – święta wielkopolskiej brygady.
Wręczenia proporca dokonał ppłk Zbigniew Makowiecki, 97-letni kawalerzysta, prezes Zarządu Zrzeszenia Kół Pułkowych Kawalerii w Londynie. Dla zwiadowców zaszczytem było, że ta legendarna postać przyjechała do Międzyrzecza aż z Londynu, aby uczestniczyć w ceremonii. Była to już druga wizyta pułkownika w wielkopolskiej brygadzie. –Pierwsza miała miejsce w styczniu. Pułkownik Makowiecki opowiadał m.in. o przedwojennej Szkole Kawalerii w Grudziądzu i wielu tradycjach kawaleryjskich. Bardzo ciekawie mówił o kultywowaniu tradycji kawaleryjskich i przekazywaniu ich następnym pokoleniom. Zwracał także uwagę na właściwe zachowanie się na balach, obchody świąt pułkowych, witanie gości czy znajomość podstawowej wiedzy historycznej – opowiadał podporucznik Marek Grzybowski.
Uroczysty moment wręczenia proporca i przejęcia tradycji był równie ważny, co samo spotkanie z pułkownikiem. To właśnie ten moment przekonał zwiadowców, że mają nie tylko prawo, ale przede wszystkim obowiązek dbania i kultywowania znamienitych tradycji. –Na mnie największe wrażenie zrobiły opowieści pana pułkownika odnoszące się do pojedynków oficerskich oraz ciekawej tradycji, w której to jednego dnia w roku oficerowie podawali do stołu posiłki żołnierzom. Fajne spotkanie i dotykanie historii. Myślę, że kontynuacja tradycji ma duży wpływ na morale naszych żołnierzy– komentował jeden ze zwiadowców.
Dla żołnierzy kr UW duże znaczenia miał fakt, że tak znamienita postać znalazła czas na spotkanie z nimi. –Jestem dumny z faktu, że tak mały pododdział jak nasza samodzielna kompania, może kontynuować chwalebne tradycje kawaleryjskie – podkreślił żołnierz, który był pod sporym wrażeniem opowieści snutych przez pana pułkownika.
*****
17 Pułk Ułanów Wielkopolskich im. Króla Bolesława Chrobrego wchodził w skład Wielkopolskiej Brygady Kawalerii. Jako 3 Pułk Ułanów Wielkopolskich sformowany został na początku 1919 roku, a już w sierpniu przemianowany na 17 PUW. 20 lat później przyjął imię Króla Bolesława Chrobrego. Walczył m.in. podczas powstania wielopolskiego.
Źródło: por. Martyna Fedro-Samojedny
autor zdjęć: st. szer. Łukasz Kermel

komentarze