W Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych gościł zwycięzca aukcji internetowej przeprowadzonej na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.
W tym roku XXI Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy poświęcony był ratowaniu życia dzieci i godnej opieki medycznej seniorów. Ofiarodawcy na ten cel mogli przekazywać pieniądze bezpośrednio wolontariuszom do puszek lub stanąć do aukcji internetowych na rzecz WOŚP.
Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych postanowiło także wesprzeć szczytną ideę pomocy dzieciom i osobom starszym. Na aukcji internetowej można było wylicytować pobyt w CSWL, gdzie główną atrakcją było zwiedzanie ekspozycji Muzeum Broni Pancernej na indywidualnej, specjalnie przygotowanej prezentacji oraz strzelanie z wykorzystaniem urządzenia szkolno-treningowego „Śnieżnik”.
Licytację wygrał, a zarazem wsparł Orkiestrę, Piotr Skoczeń z Niechorza, który przyjechał do Centrum wraz z przyjaciółmi z grupy poszukiwawczo-badawczej „Pomorze 1945”. Po spotkaniu z komendantem Centrum pułkownikiem Piotrem Kriese goście zapoznali się z historią i tradycjami CSWL. Szef sekcji wychowawczej major Tomasz Kurzawa oprowadził ich po Sali Tradycji, gdzie zgromadzono pamiątki przeszłości i ekspozycje przywołujące wydarzenia, które przez lata tworzyły obraz Centrum. Największą uwagę zwiedzających przykuło jednak Muzeum Broni Pancernej i wystawione w nim eksponaty.
Z zainteresowaniem słuchali kustosza Muzeum majora Tomasza Ogrodniczuka, który opowiadał nie tylko o zbiorach i danych technicznych. Do każdego eksponatu dopowiadał jego historię i zdarzenia związane z jego pozyskaniem. Przytoczone opowieści rozbudziły ciekawość gości. Odwiedzający interesowali się właściwie wszystkim, po przysłowiową śrubkę, tym bardziej, że są pasjonatami historii, podobnie jak kustosz Muzeum.
Goście mieli również możliwość bliższego poznania współczesnych pojazdów wojskowych, jak chociażby kołowy transporter opancerzony typu Rosomak. To jeszcze nie był koniec przygotowanych dla nich atrakcji. Centrum zaprezentowało im najnowocześniejszy w Polsce symulator pola walki „Śnieżnik”. Z ochotą przystąpili do sprawdzenia realizmu współczesnego szkolenia, tym bardziej, że sytuacje treningowe tworzone są na bazie trójwymiarowego komputerowego modelu terenu, po którym poruszają się cele i rozmieszczane są przedmioty terenowe.
Dzień w Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych był dla Piotra Skocznia i jego przyjaciół pełen niezwykłych przeżyć. Z zachwytem wyrażonym w słowach podziękowań odwoływali się do obejrzanych rzeczy i zdobytych wiadomości.
Komendant wręczył podziękowanie za okazanie serca i pomoc we wspólnym wsparciu szczytnych celów, jakimi są ratowanie życia i godności człowieka. W nawiązaniu do wspólnych ideałów zaprosił gości do wzięcia udziału w przyszłorocznej licytacji.
Źródło: Jacek Thomas
autor zdjęć: Jacek Thomas
komentarze