8 maja obchodzimy 68. rocznicę zakończenia najtragiczniejszego konfliktu w dziejach ludzkości. Wrocławskie uroczystości związane z zakończeniem II wojny światowej tradycyjnie już zorganizowano pod pomnikiem Poległych za Wolność i Ojczyznę na wrocławskim Cmentarzu Żołnierzy Polskich na Oporowie.
W ceremonii uczestniczyli przedstawiciele władz państwowych i samorządowych z wicewojewodą dolnośląskim Ewą Mańkowską na czele, przedstawiciele jednostek i instytucji wojskowych dyslokowanych w Garnizonie Wrocław oraz funkcjonariusze Komendy Wojewódzkiej Policji oraz Służby Celnej. Wśród obecnych nie mogło zabraknąć delegacji związków kombatantów i weteranów, harcerzy oraz uczniów wrocławskich szkół.
– Największym grzechem narodu jest grzech zapomnienia. Największą mądrością jest jego historia. Naród polski posiada historię bardzo bogatą i urozmaiconą znającą smak pogardy, terroru, wielu klęsk ale także i zwycięstw. Wspominamy dziś czas bolesny i heroiczny. Sześćdziesiąt osiem lat temu dobiegła końca druga wojna światowa. Najstraszliwsza ze wszystkich wojen w dziejach ludzkości. Pochłonęła dziesiątki milionów ludzkich istnień, rozlała morze krwi i łez, okryła mrokiem cywilizację. Ludobójstwo, Holokaust – napiętnowały historię XX wieku (…) – tymi słowami zwrócił się do obecnych na uroczystości dowódca Garnizonu Wrocław pułkownik Wojciech Lewicki.
W swoim przemówieniu pułkownik Lewickipodkreślił znaczący udział polskich żołnierzy w koalicji antyhitlerowskiej: – Z dumą wspominamy, że nad zdobytym Berlinem, obok radzieckiej, powiewała flaga biało-czerwona. Zwycięstwo sprzed sześćdziesięciu ośmiu lat było także dziełem Polaków. Kończąc swoje wystąpienie dowódca Garnizonu złożył wyrazy wielkiego uszanowania wszystkim tym, którzy o niepodległość Polski walczyli w szeregach Wojska Polskiego na różnych frontach II wojny, w organizacjach i oddziałach ruchu oporu, cierpieli w jarzmie okupacji, w więzieniach i obozach koncentracyjnych. – Winni jesteśmy cześć oraz pamięć tamtym tragicznym wydarzeniom i oddajemy należny hołd bohaterskim obrońcom Ojczyzny, przed którymi chylimy czoło (…).
W czasie uroczystości odczytano apel poległych zakończony salwą honorową w wykonaniu żołnierzy Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych, a następnie złożono wieńce i kwiaty pod Pomnikiem. Organizatorzy przygotowali również znicze, które żołnierze, funkcjonariusze oraz wrocławianie składali na grobach nieznanych żołnierzy pochowanych w stolicy Dolnego Śląska.
Źródło: kpt. Tomasz Słotwiński/3 BRt
autor zdjęć: kpt. Tomasz Słotwiński/3 BRt
komentarze