moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Dzień w kolorze biało-czerwonym

Drugiego maja 1945 roku polscy żołnierze zatknęli biało-czerwoną flagę na Kolumnie Zwycięstwa w Berlinie. Rocznica tych wydarzeń od kilku lat jest świętem naszych barw narodowych. Dziś w całym kraju odbędą się uroczystości z okazji Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej.

To jedno z najmłodszych świąt państwowych. Sejm ustanowił je w 2004 roku. Nie tylko na pamiątkę polskich wojsk zdobywających Berlin. Także w proteście przeciw cenzurze narodowej historii w PRL-u. – Wówczas właśnie tego dnia znikały wywieszone na pierwszego maja flagi państwowe. Władza robiła wszystko, by nie było ich widać podczas zniesionego przez komunistów święta uchwalenia Konstytucji – wyjaśnia dr Janusz Kołkowski, historyk i heraldyk.

Dlatego właśnie drugi maja ma przypominać m.in. o niepodległości Polski i pochodzeniu naszych narodowych barw. – Biel i czerwień związane są z kolorami XVI-wiecznego herbu Królestwa Polskiego i Wielkiego Księstwa Litewskiego – wyjaśnia dr Kołkowski. Jak dodaje, biel pochodzi od polskiego Orła oraz litewskiej Pogoni, czyli rycerza galopującego na koniu, a czerwień od tła tarcz herbowych.

Oficjalnie jednak biel i czerwień stały się polskimi barwami narodowymi dopiero w 1831 roku. Zdecydował tak Sejm okresu powstania listopadowego, a w 1919 roku potwierdził Parlament. Wtedy za barwy narodowe uznano: „kolory biały i czerwony w podłużnych pasach, równoległych, z których górny to biały, dolny zaś jest czerwony”.

Dziś przedstawicielstwa dyplomatyczne, cywilne lotniska i kapitanaty portów oprócz biało-czerwonej flagi używają też flagi z polskim godłem. Pojawia się ona także w siłach zbrojnych. Bandera wojenna Marynarki Wojennej to biało-czerwona flaga z godłem zakończona trójkątnymi językami. Podobna do niej jest flaga Ministra Obrony Narodowej, na której znajduje się także kotwica skrzyżowana z lufą armatnią. Natomiast na fladze lotnisk wojskowych widnieje orzeł i lotnicza szachownica. – Dla polskich żołnierzy, zwłaszcza pełniących misje poza granicami kraju, nasze barwy są symbolem narodowej tożsamości – podkreślał rok temu w czasie obchodów Dnia Flagi minister obrony Tomasz Siemoniak.

W tym roku główne uroczystości rozpoczną się od podniesienia flagi na Wieży Zegarowej Zamku Królewskiego w Warszawie. W południe prezydent wręczy flagi dowódcom 10 wyróżnionych jednostek i instytucji wojskowych. Przygotowano też mniej formalne obchody. Przez miasto przejdzie marsz przypominający o polskich sukcesach, przed Pałacem Prezydenckim zostanie odsłonięty dwumetrowy orzeł z białej czekolady, odbędą się też koncerty wojskowych orkiestr.

Żandarmeria Wojskowa i Dowództwo Garnizonu Warszawa zapraszają warszawiaków na plac Józefa Piłsudskiego na festyn poświęcony bezpieczeństwu ruchu drogowego. Będzie można poćwiczyć na wojskowych symulatorach, sprawdzić się w udzielaniu pierwszej pomocy i obejrzeć pokazy ratownictwa drogowego. Patronem medialnym tej imprezy jest „Polska Zbrojna”.

Natomiast na Cytadeli Dzień Flagi będzie obchodzony w duchu sportowym. W programie jest bieg na 10 km, zawody strzeleckie, pokazy grup rekonstrukcyjnych i prezentacja multimedialna nowego Muzeum Wojska Polskiego.

Świętować będą też inne miasta. W Poznaniu biało-czerwona flaga zostanie ułożona z 10 tysięcy tulipanów, a przez Elbląg przejdzie pochód niosący 50-metrową flagę. Dzień Flagi obchodzony będzie też we wszystkich rodzajach sił zbrojnych i garnizonach, gdzie zaplanowano uroczyste zbiórki, festyny i konkursy.

AD

autor zdjęć: Jarosław Wiśniewski

dodaj komentarz

komentarze


Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
 
Wojna w świętym mieście, epilog
Flota Bayraktarów w komplecie
Szachownice nie dotarły nad Finlandię
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Nie szpital, a instytut
Centrum Szkolenia WOT świętuje
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Cień atomowej zagłady
They Will Check The Training Results in Combat
By Polska była bezpieczna
Żołnierz ranny na granicy z Białorusią
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Najmłodsi artyści Wojska Polskiego
WAM wraca po latach
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Pierwsza Drużyna” na start
Wszystkie misje AWACS-a
NATO on Northern Track
Broń Hitlera w rękach AK
Tarcza Wschód – odstraszanie i obrona
Serwis K9 w Polsce
„Ryś” z laserem
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Ostatnia droga Pileckiego
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Podróż po AWACS-ie
Ameryka daje wsparcie
Mobilne dowodzenie
Polki pobiegły po srebro!
Nowe zadania szefa SKW
Po śladach polskich bohaterów
Zawsze gotowi do pomocy
Hełmy – nowoczesne i na miarę
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
„Grand Quadriga ‘24”
Przysięga w Limanowej
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Pływacy i maratończycy na medal
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Piedimonte – samobójcza misja
WAT-owskie eksperymenty na ISS
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
Pokazali bojowego ducha
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO