Żołnierze 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej uczcili 222. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja oraz 9. rocznicę uchwalenia Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej.
W związku z przypadającym wkrótce Dniem Flagi Rzeczypospolitej Polskiej oraz Świętem Konstytucji 3 maja w międzyrzeckim garnizonie odbył się uroczysty apel. Żołnierze oddali hołd fladze państwowej oraz wspominali uchwalenie jednej z najbardziej nowoczesnych ustaw zasadniczych.
Polskie barwy narodowe kształtowały się na przestrzeni wieków. Wywodzą się z barw herbu Królestwa Polskiego i Wielkiego Księstwa Litewskiego. Biel i czerwień uznano za barwy narodowe w 1792 roku. Wtedy to, w czasie obchodów pierwszej rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja, panie wystąpiły w białych sukniach z czerwoną wstęgą, a panowie ubrali szarfy w tychże kolorach. Ostatecznie w 2004 roku dzień 2 maja uznano Dniem Flagi Rzeczypospolitej Polskiej.
Z kolei 3 maja to dzień uchwalenia nowoczesnej konstytucji z roku 1791. Ustawa zasadnicza jest uznawana za pierwszą w Europie i drugą na świecie nowoczesną, spisaną konstytucję. Zniosła m.in. liberum veto oraz przyznała prawa polityczne dla blisko 10% społeczności, co stanowiło sporą liczbę jak na ówczesne czasy. W latach zaborów zakazano obchodów święta, a przywrócono je dopiero w 1919 roku, ale nie na długo. Władze hitlerowskie, stalinowskie i komunistyczne zakazały jego obchodów. Dopiero rok 1990 to powrót do kalendarza świąt państwowych.
Z okazji świąt pułkownik Zenon Brzuszko, pełniący obowiązki dowódcy 17 Brygady wręczył żołnierzom Gwiazdy Afganistanu, akty mianowań dla dwóch poruczników awansowanych do stopnia kapitana, brązowy medal „Za Zasługi dla Obronności Kraju” oraz nagrody rzeczowe. W podziękowaniu za codzienną pracę na rzecz brygady dowódca wręczył pracownikom cywilnym listy gratulacyjne. Ten uroczysty dzień był niezwykle ważny dla starszego szeregowego Mariusza Nykiela, który złożył przysięgę wojskową.
Żołnierze 17 WBZ w dniu uchwalenia Konstytucji 3 maja wezmą udział w uroczystych obchodach w Gorzowie Wielkopolskim, Sulęcinie, Międzyrzeczu i Świebodzinie.
Źródło: por. Martyna Fedro-Samojedny/ 17 BZ
autor zdjęć: st. szer. Łukasz Kermel
komentarze