W Zegrzu obradowali mężowie zaufania korpusu oficerów Wojsk Lądowych, aby omówić najbardziej istotne problemy służby wojskowej. Przy tej okazji dowiedzieli się także, że „mąż” może być… kobietą.
W dniach 23-25 kwietnia 2013 roku w Centrum Szkolenia Wojsk Łączności i Informatyki odbyło się VI Zgromadzenie Mężów Zaufania korpusu oficerów Wojsk Lądowych, któremu przewodniczył dziekan Korpusu Oficerów Wojsk Lądowych pułkownik Czesław Wieliczko. I choć pojęcie „mąż” kojarzy się ściśle z mężczyzną, to tym razem, po raz pierwszy, w zebraniu uczestniczyła także kobieta wybrana przez oficerów swojej jednostki do organów przedstawicielskich.
Jak podkreślił na początku zgromadzenia pułkownik Wieliczko: „Głównym celem spotkania jest udzielenie odpowiedzi na zgłoszone wcześniej z jednostek wojskowych pytania, a także spowodowanie, aby oficerowie Wojsk Lądowych wiedzieli, co w najbliższym czasie czeka ich, a także ich podwładnych, kolegów oficerów”. Zgromadzenie poświęcone zostało na omówienie najistotniejszych aspektów działania żołnierzy w świetle już wdrożonych i planowanych do wprowadzenia w najbliższym czasie rozwiązań prawnych i organizacyjnych, a także rozwiązaniu bieżących problemów, jakie napotykają żołnierze w czasie codziennej służby.
Mężowie zaufania mieli okazję spotkać się z przewodniczącym Konwentu Dziekanów Wojska Polskiego pułkownikiem Marianem Babuśką, który omówił między innymi aktualny stan prac nad nową ustawą pragmatyczną czy tak zwanym dodatkiem stażowym. Przewodniczący przedstawił także informację na temat projektów aktów prawnych, w których procesie legislacyjnym uczestniczą przedstawiciele Konwentu. Odrębnym tematem dyskusji było omówienie kierunków zmian wynikających z przygotowywanej reorganizacji systemu dowodzenia przewidzianej do wprowadzenia nowelizacją Ustawy o urzędzie ministra obrony narodowej. Pułkownik Babuśka zapewnił także, iż nie prowadzi się prac nad zmianami w regulacjach prawnych dotyczących uprawnień okołoemerytalnych i w systemie odpraw mieszkaniowych.
Przewodniczący Konwentu Dziekanów Wojska Polskiego nie był jedynym gościem, z jakim mieli okazję spotkać się uczestnicy zgromadzenia mężów zaufania i omówić najistotniejsze aspekty działania jednostek i instytucji Wojsk Lądowych. Kolejną osobą, z którą spotkali się mężowie zaufania korpusu oficerów Wojsk Lądowych był pan Krzysztof Liminowicz, dyrektor Wojskowego Biura Emerytalnego w Warszawie, który omówił problematykę związaną z uprawnieniami emerytalnymi oraz przedstawił na podstawie swoich doświadczeń najczęstsze problemy powstające w czasie kontaktów tej instytucji z żołnierzami odchodzącymi ze służby.
Inną, bardzo istotną problematyką, z jaką zapoznali się mężowie zaufania, były kierunki zmian w systemie funkcjonowania służb medycznych i systemu ochrony zdrowia, które przedstawił pułkownik Grzegorz Szuliński z Inspektoratu Wojskowej Służby Zdrowia. Z kolei pan Krzysztof Majdura, przedstawiciel Centralnego Ośrodka Aktywizacji Zawodowej, omówił system rekonwersji działający w Wojsku Polskim. Najwięcej emocji wywołało spotkanie z pułkownikiem Krzysztofem Marciniakiem z P-4 Sztabu Generalnego WP na temat zabezpieczenia logistycznego jednostek wojskowych przez Wojskowe Oddziały Gospodarcze.
– Udział w takim spotkaniu jest bardzo użyteczny, ponieważ przedstawianych jest wiele różnych uwarunkowań często takich, które mają istotny wpływ na codzienną służbę wojskową, a z punktu widzenia żołnierza są one czasami zupełnie niewidoczne – podsumowała swój pierwszy pobyt na zgromadzeniu mężów zaufania kapitan Karina Szałkowska-Siejwa z 15 Pułku Przeciwlotniczego z Gołdapi. – Bardzo cenny jest także kontakt z przedstawicielami innych jednostek i możliwość wymiany doświadczeń z pracy męża zaufania i wykorzystania ich w rozwiązywaniu problemów we własnej jednostce – dodaje pani kapitan.
Teraz przed mężami zaufania stoi jeszcze ważniejsze zadanie – muszą przekazać po powrocie do macierzystych jednostek wszystkie informacje, jakie otrzymali w czasie zgromadzenia. Z pożytkiem dla żołnierzy w nich służących, którzy obdarzyli ich zaufaniem jako swoich przedstawicieli.
Źródło: kpt. Marcin Gil
autor zdjęć: kpt. Marcin Gil
komentarze