9 kwietnia odbyły się obchody Święta Centralnego Ośrodka Analizy Skażeń, które ustanowiono w rocznicę jego sformowania w 1968 roku. Tegoroczne święto miało szczególną oprawę ponieważ stanowiło okazję do podsumowania 45 lat jego funkcjonowania oraz osiągniętego w tym czasie dorobku.
Święto swoją obecnością zaszczycili m.in.: komendant-rektor WAT gen. bryg. prof. dr hab. inż. Zygmunt Mierczyk i szef Obrony Przed Bronią Masowego Rażenia płk Sławomir Kleszcz. Licznie przybyli przedstawiciele jednostek wojskowych współpracujących z COAS-em, resortów, których elementy wchodzą w skład Krajowego Systemu Wykrywania Skażeń i Alarmowania, instytucji naukowych, uczelni wojskowych, urzędów wojewódzkich z terenu całego kraju oraz władz samorządowych z dzielnicy Warszawa Bemowo. Nie zabrakło przedstawicieli służb mundurowych i instytucji współpracujących z Ośrodkiem oraz duchowieństwa. Na obchody Święta COAS-u przybyli też byli szefowie Wojsk Chemicznych i OPBMR oraz dowódcy Ośrodka i żołnierze, którzy pełnili w nim służbę. Gości na obchodach święta witał dowódca Ośrodka płk dr Bogusław Kot.
Obchody święta rozpoczęły się uroczystą mszą w kościele parafii wojskowo-cywilnej p.w. Matki Boskiej Ostrobramskiej na warszawskim Bemowie, którą w intencji Ośrodka, jego żołnierzy i pracowników wojska odprawili ks. prałat kan. płk dr Jan Domian oraz kapelan COAS ks. Maksymilian Jezierski. Dalszy ciąg uroczystych obchodów odbył się w klubie Wojskowej Akademii Technicznej, gdzie odczytane zostały Postanowienia Prezydenta RP o nadaniu żołnierzom Ośrodka odznaczeń wojskowych, Decyzje Ministra Obrony Narodowej o mianowaniu na wyższe stopnie wojskowe i nadaniu medali resortowych oraz rozkazy szefa Obrony Przed Bronią Masowego Rażenia i Dowódcy COAS o wyróżnieniu zasłużonych żołnierzy i pracowników wojska.
Dowódca Ośrodka podziękował też za współpracę oraz okazywaną pomoc i życzliwość byłym szefom Wojsk Chemicznych (OPBMR) oraz dowódcom Ośrodka, a także przedstawicielom instytucji cywilnych, którzy współpracują z COAS-em w ramach Krajowego Systemu Wykrywania Skażeń i Alarmowania, wykazując olbrzymie zaangażowanie i poświęcenie.
Uczestnicy obchodów Święta Ośrodka mieli okazję wysłuchać też interesujących wykładów, które specjalnie na tę okazję przygotowali prof. dr hab. Stanisław Śladkowki z Akademii Obrony Narodowej, prof. dr hab. inż. Krzysztof Czupryński i dr Bogdan Szulc z WAT-u oraz dr Roman Jóźwik z Wojskowego Instytutu Chemii i Radiometrii. Dodatkowo WAT zademonstrował swoje najnowsze osiągnięcia w dziedzinie detekcji skażeń prezentując urządzenia LIDAR, umożliwiające między innymi detekcję skażeń biologicznych, a firma MASKPOL odzież i sprzęt ochronny stosowany w Siłach Zbrojnych RP.
Na zakończenie uroczystości, jej uczestnikom zaprezentowali się artyści Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego, którzy dali koncert pieśni legionowych wzbudzając aplauz zgromadzonej widowni.
Źródło: COAS
autor zdjęć: Arch. COAS
komentarze