Śmigłowce, które w przyszłości mają zabezpieczać operacje żołnierzy Wojsk Specjalnych, przejdą generalny remont i modernizację. – Na dobrą sprawę jedynie ich silniki nie wymagają większych zmian – ocenia jeden z inżynierów 7 Eskadry Działań Specjalnych z Powidza, jednostki, do której trafią zmodernizowane maszyny.
Lifting przejdą cztery śmigłowce transportowe Mi-17, które następnie trafią do eskadry w Powidzu. To właśnie ta jednostka Sił Powietrznych ma ściśle współpracować z Wojskami Specjalnymi. Jednak zanim to nastąpi, maszyny, którymi dysponuje muszą być dostosowane do potrzeb komandosów. Do czerwca Inspektorat Uzbrojenia zbierze informacje od firm zainteresowanych modernizacją śmigłowców, a później zadecyduje o przetargu na jej przeprowadzenie.
Zmiany śmigłowców będą gruntowne. – Na dobrą sprawę jedynie silniki nie wymagają modernizacji, pozostałe elementy już tak – przyznaje inżynier z 7 Eskadry Działań Specjalnych.
Co zostanie unowocześnione? Przede wszystkim przyrządy analogowe w kokpicie zostaną zastąpione cyfrowymi. – Praca na cyfrowych wskaźnikach jest dla pilotów mniej obciążająca – wyjaśnia kpt. Włodzimierz Baran, rzecznik 3 Skrzydła Lotnictwa Transportowego, któremu podlega 7 Eskadra.
Szkolenie załóg 7 Eskadry i żołnierzy Wojsk Specjalnych. Źródło: 3SLTr
Kolejną innowacją ma być dostosowanie łączności pokładowej do sprzętu, na którym pracują Wojska Specjalne. Planowana jest też modernizacja systemu radionawigacyjnego i wyposażenie śmigłowców w nowocześniejszy system identyfikacji swój – obcy IFF i system ostrzegania o promieniowaniu MAWS. W wyposażeniu śmigłowców znajdą się też kamery noktowizyjne i termowizyjne. Będą też miały dodatkowe stanowiska dla strzelców pokładowych obsługujących wielolufową broń automatyczną. Na koniec Mi-17 zostaną doposażone w osłonę balistyczną.
7 Eskadra Działań Specjalnych powstała w 2010 roku. Można ją porównać do elitarnego amerykańskiego 160 Pułku Lotniczych Operacji Specjalnych, który wspiera wszystkie operacje komandosów US Army.
Za szkolenie i utrzymanie w gotowości jednostki odpowiadają Siły Powietrzne. Natomiast podczas operacji bojowych zostanie ona podporządkowana Dowództwu Wojsk Specjalnych. W tym roku jednostka przejdzie certyfikację, która ma potwierdzić jej zdolność do współdziałania ze specjalsami. Piloci eskadry zdobywali doświadczenie na misjach w Iraku i Afganistanie.
Jednym z priorytetów „Programu rozwoju Sił Zbrojnych RP w latach 2013-2022” są inwestycje w śmigłowce zapewniające mobilność wojska. O jego szczegółach czytaj na portalu polska-zbrojna.pl.
Nowe śmigłowce dla polskiej armii Wojsko dostanie 70 nowych śmigłowców – tak zakłada wieloletni plan modernizacji technicznej armii. Najpierw resort obrony chce kupić maszyny wsparcia bojowego i zabezpieczenia, potem śmigłowce bojowe. Według szacunków, nowe śmigłowce będą kosztować osiem miliardów złotych. |
autor zdjęć: Włodzimierz Baran
komentarze