W 8 Flotylli Obrony Wybrzeża pożegnano odchodzących do rezerwy żołnierzy zawodowych. Służbę w marynarskich mundurach zakończyli: kmdr Julian Urbaniak, kmdr por. Jacek Rogalski oraz kmdr por. Józef Gerasimiuk.
Odchodzących do rezerwy marynarzy pożegnał 28 stycznia dowódca flotylli, kontradmirał Krzysztof Teryfter. Dowódca podziękował oficerom za sumienną i pełną zaangażowania służbę na rzecz 8 FOW oraz Marynarki Wojennej. Złożył im też życzenia dobrego zdrowia, szczęścia i pogody ducha oraz wszelkiej pomyślności w życiu osobistym. Wszyscy żegnani żołnierze otrzymali z rąk dowódcy pamiątkowe ryngrafy. Na zakończenie uroczystości odchodzący do rezerwy marynarze wpisali się do Księgi Pamiątkowej.
******
Komandor Julian Urbaniak urodził się 4 stycznia 1955 roku w Turku w województwie wielkopolskim. W 1982 roku, po ukończeniu studiów na Wydziale Mechaniczno-Elektrycznym Wyższej Szkoły Marynarki Wojennej w Gdyni i uzyskaniu tytułu magistra inżyniera mechanika, został skierowany do służby w 2 Brygadzie Okrętów Desantowych w Świnoujściu, gdzie dowodził działem okrętowym elektromechanicznym na ORP „Janów”. W latach 1987–1992 pełnił obowiązki zastępcy dowódcy 2 Brygady Okrętów Desantowych. W tym czasie ukończył studia podyplomowe na Wydziale Maszyn i Pojazdów Politechniki Poznańskiej. W 1992 roku komandor Julian Urbaniak został zastępcą komendanta Portu Wojennego w Kołobrzegu, a po czterech latach objął stanowisko starszego oficera służb technicznych w dowództwie 8 FOW. W 1999 r. został wyznaczony na stanowisko szefa wydziału logistyki 8 FOW. W 2001 r. ukończył podyplomowe studia operacyjno-logistyczne w Akademii Obrony Narodowej w Warszawie, a następnie rozpoczął służbę na stanowisku szefa wydziału eksploatacji sprzętu i uzbrojenia 8 FOW. 15 maja 2007 r. decyzją Ministra Obrony Narodowej kmdr por. Julian Urbaniak został mianowany do stopnia komandora i wyznaczony na stanowisko szefa logistyki 8 Flotylli Obrony Wybrzeża.
Komandor porucznik Jacek Rogalski urodził się 19 kwietnia 1964 r. w Wałbrzychu. Po ukończeniu Liceum Elektronicznego w Dzierżoniowie postanowił związać się z morskim rodzajem Sił Zbrojnych RP. W 1990 r. zakończył naukę w gdyńskiej Akademii Marynarki Wojennej na Wydziale Nawigacji i Uzbrojenia Okrętowego oraz został skierowany do służby w 8 Flotylli Obrony Wybrzeża. W 14-letniej służbie na okrętach dowodził m.in. działem okrętowym na ORP ,,Lublin” i ORP „Kraków”, był zastępcą dowódcy okrętu ORP „Gniezno” i ORP „Toruń”. Od 1996 r. dowodził okrętem ORP „Poznań”, a w 2003 r. został dowódcą okrętu ORP „Kontradmirał Xawery Czernicki”. W latach 2004–2007 piastował stanowisko zastępcy dowódcy – szefa sztabu 2 Dywizjonu Okrętów Transportowo-Minowych, a w latach 2007–2009 dowodził Dywizjonem Pomocniczych Jednostek Pływających. W 2009 r. został dowódcą 2 Dywizjonu Okrętów Transportowo-Minowych. Komandor porucznik Jacek Rogalski jest absolwentem studiów podyplomowych oraz wielu kursów i szkoleń w tym m.in. w Kanadzie. Uczestniczył w działaniach wojennych w państwach byłej Jugosławii oraz w operacji Iraqi Freedom na wodach Zatoki Perskiej, gdzie dowodził okrętem ORP „Kontradmirał Xawery Czernicki”. W 2002 r. dowodził grupą okrętów podczas strategicznych ćwiczeń NATO pk. Strong Resolve w północnej Norwegii.
Kmdr por. Józef Gerasimiuk jest absolwentem Wyższej Szkoły Marynarki Wojennej z 1982 roku. Od początku swojej zawodowej służby wojskowej związany z 2 Brygadą Okrętów Desantowych przemianowaną następnie na 2 Dywizjon Okrętów Transportowo-Minowych. Służbę zaczynał jako zastępca dowódcy okrętu na ORP „Narwik”, następnie pełnił obowiązki zastępcy na ORP „Głogów”. Dowódcą okrętu został w roku 1987, a pierwszą jednostką, którą dowodził był ORP „Polichno”. W roku 1991 został dowódcą okrętu ORP „Lublin” i obowiązki te pełnił do 2004 roku, kiedy to objął stanowisko starszego oficera flagowego w dowództwie 8 Flotylli Obrony Wybrzeża. W latach 2009–2011 dowodził Dywizjonem Pomocniczych Jednostek Pływających. Ostatnio zajmował stanowisko szefa Wydziału Planowania Logistycznego.
Źródło: kmdr ppor. Jacek Kwiatkowski/ 8FOW
autor zdjęć: Marcin Purman
komentarze