moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Tańsze szkolenie obsługi wyrzutni

Bateria zasilająca Spike’a wystarcza na około dwie godziny pracy w systemie treningowym. W trakcie szkolenia zużywa się ich więc bardzo dużo. Dzięki opracowanemu przez wojskowych inżynierów systemowi zasilania z akumulatora co roku armia zaoszczędzi 3,5 mln zł na zakupach jednorazowych baterii litowych.


Z roku na rok rośnie liczba zgłaszanych przez żołnierzy i pracowników wojska modyfikacji technicznych i organizacyjnych. Tylko w ubiegłym roku dzięki takim pomysłom Wojsko Polskie zaoszczędziło prawie 8 mln zł. Projekty racjonalizatorskie dotyczą zmian w sposobie wykorzystania sprzętu, jego przebudowy oraz naprawy usterek i uszkodzeń.

Jak się okazuje, działalność ta wcale nie jest wyłącznie domeną naukowców ze specjalistycznych wojskowych instytutów badawczych. Wartościowe pomysły powstają w całej Polsce, w jednostkach wojskowych wszystkich rodzajów sił zbrojnych – opracowują je żołnierze i pracownicy wojska na co dzień używający sprzętu i stykający się z problemami w jego eksploatacji.

Opracowaniem alternatywnego sposobu zasilania urządzenia treningowego wyrzutni przeciwpancernych pocisków kierowanych Spike zajęli się inż. Adrianna Wójtowicz z Rejonowych Warsztatów Technicznych Jastrzębie oraz mjr Cezary Szydlik z Szefostwa Służby Uzbrojenia i Elektroniki Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych.

– Od 2006 roku mam kontakt z użytkownikami, którzy przekazują zestawy Spike do serwisu. Staram się być czuła na ich potrzeby, więc nie przeoczyłam ich uwag o niedoskonałościach zasilania z baterii – wspomina inż. Wójtowicz. Należy ona do grupy Polaków przeszkolonych w obsłudze tego sprzętu przez jego izraelskiego producenta.

Korzystanie z baterii wiąże się z ograniczonym czasem działania sprzętu. Poza tym mają one określony czas sprawności – nie można ich przechowywać w nieskończoność. Zakup nowych to z kolei każdorazowo znaczny wydatek finansowy.

Inż. Wójtowicz i mjr Szydlik postanowili usprawnić trenażer. Zwrócili uwagę na fakt, że w trakcie szkolenia nie zawsze konieczna jest praca na bateriach. Na przykład treningowe strzelenia mogą być z powodzeniem przeprowadzane na urządzeniach podłączonych do źródła prądu kablem.

 – Celem naszym było opracowanie zasilania urządzenia treningowego z akumulatorów pojazdów oraz zasilaczy elektrycznych. Trenażer ma gniazda do podłączenia źródła zasilania, ale nie było dotąd możliwości ich wykorzystania z powodu różnych standardów połączeń elektrycznych stosowanych w Polsce i Izraelu. Przygotowaliśmy projekt odpowiednich adaptatorów – wyjaśnia inż. Wójtowicz.

Modernizacja polega na takim dostosowaniu zespołu zasilania zewnętrznego EPS, aby jego kabel zasilający dostosować do uniwersalnego, ogólnodostępnego źródła zasilania, jakim jest np. akumulator o napięciu stałym 24V. Wykonanie odpowiednio zakończonych przewodów powierzono specjalistycznej firmie, gdyż konieczne było zachowanie właściwych parametrów użytych materiałów.

Zastąpienie jednorazowych baterii litowych alternatywnym źródłem zasilania pozwala uzyskać duże oszczędności w trakcie szkolenia żołnierzy i obsługi eksploatacyjnej wyrzutni. Ogranicza zużycia specjalistycznych baterii tylko do strzelań i działań bojowych. Jak oszacowano, armia co roku zaoszczędzi na ich zakupie ok. 3,5 mln zł.

Okazało się, że rozwiązanie duetu inżynierów generuje większe korzyści finansowe niż jakikolwiek inny projekt racjonalizatorski zgłoszony w ubiegłym roku. System sprawdził się do tego stopnia, że obecnie każdy z zestawów treningowych Spike został uzupełniony o możliwość podłączenia go do akumulatora lub zasilacza.

* * * * *

Zapraszamy do naszej galerii - strzelania bojowe z wyrzutni Spike

gp

autor zdjęć: chor. Rafał Mniedło

dodaj komentarz

komentarze

~scoobydoopoznan
1356271200
Kocham Spike'a.
51-93-DB-ED

Nowoczesna łączność dla armii
 
Szczury Pustyni dotarły do Polski
Tajna misja polskiej agentki
Offset dla „Wisły”
Zamiana po włosku
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
„Brilliant Jump 2024”: finał długiego marszu
„Nie” dla wojskowej misji w Ukrainie
Leopardy jadą na poligon
Priorytety dla armii
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Dobrowolsi – czas start!
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
Jaką drogą po wojskowy indeks?
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Którą drogą do armii?
Ostrożnie! Czołgi na drodze
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Wojna o porządek świata
Telefon zaufania dla żołnierzy
Eurofightery znowu w Polsce
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Air Show ’25 – do zobaczenia
Andrzej Grzyb: Ws. obrony cywilnej liczę na porozumienie ponad podziałami
Kleszcze dla wojska
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
Szwecja kolejnym członkiem NATO
Lista trupich główek
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
Polska przystań brytyjskich jeńców
Zachód przeciwko „korsarzom”
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Będzie za co kupić koreańską broń
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Nowoczesny system IBCS dla Wojska Polskiego
Mocny sygnał od NATO
Palmiry – miejsce kaźni
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Bruksela przed szczytem
Abramsy pod dobrą opieką
Po Hucie Pieniackiej nie został ślad
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Brak perspektyw na szybką zmianę sytuacji w Ukrainie
Wielki test w West Point coraz bliżej
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Nowy szef CWCR
Wojenny bohater na szubienicy
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Jakie podwyżki dla żołnierzy
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Podwójny Półmaraton Komandosa
Zimowy sprawdzian podchorążych
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Żołnierze NATO nie pojadą do Ukrainy
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO