Do kolejnej, piątej już zmiany PKW EUFOR/MTT przygotowują się żołnierze 7 Brygady Obrony Wybrzeża. W Kielcach kończą właśnie szkolenie zasadnicze. – Są przygotowani do udziału w misji- ocenia major Mirosław Zyber, który będzie dowódcą Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Bośni i Hercegowinie.
Wylot V zmiany planowany jest na przełom lutego i marca przyszłego roku. Jednak już teraz żołnierze 7 Brygady Obrony Wybrzeża przygotowują się do wykonywania zadań, jakie czekają ich na misji. Wojskowi z tej jednostki będą stanowić trzon blisko 50-osobowego kontyngentu. Uzupełnią go między innymi żołnierze Marynarki Wojennej, Sił Powietrznych oraz Żandarmerii Wojskowej.
Przyszli misjonarze odbyli już szkolenie strzeleckie, z taktyki i profilaktyki zdrowotnej. Pod okiem instruktorów z 2 batalionu saperów zdobyli też wiedzę z zakresu przeciwdziałania Improwizowanym Urządzeniom Wybuchowym (IED Improvised Explosive Devices). Poznali rodzaje min i innych niebezpiecznych przedmiotów, które występują na terenach byłej Jugosławii. Wiedzą już, jak przeszukiwać teren i znają procedury meldowania o zdarzeniach z użyciem improwizowanych urządzeń oraz metody działań w przypadku ataku z użyciem IED. Przyszli misjonarze zostali też przeszkoleni z zasad prowadzenia negocjacji i ratownictwa medycznego.
Teraz żołnierze przebywają w Centrum Szkolenia na Potrzeby Misji Pokojowych w Kielcach. - Zdobyliśmy już wiedzę teoretyczną na temat rejonu misji, historii konfliktu, a także aktualnej sytuacji w Bośni i Hercegowinie. – mówi major Mirosław Zyber szef Wojsk Inżynieryjnych 7 Brygady Obrony Wybrzeża, wyznaczony na dowódcę V zmiany PKW EUFOR/MTT ((Mobile Training Teams). Obecnie wojskowi kończą praktyczny kurs SERE poziom B. – Dotyczy ono zasad postępowania w przypadku znalezienia się w sytuacji zakładnika oraz elementów bytowania i przetrwania w specyficznych warunkach terenowych- tłumaczy kapitan Karolina Krzewina-Hyc, rzecznik prasowy 7 Brygady Obrony Wybrzeża w Słupsku.
Zanim żołnierze wyjadą, zostaną wyposażeni w mundury i przejdą cykl szczepień ochronnych. Jak ocenia major Zyber jego podwładni są odpowiednio przygotowani i wyszkoleni do wykonywania misyjnych zadań. A te, wynikające z charakteru misji dotyczą głównie działalności doradczo- szkoleniowej. – Będziemy pomagać w szkoleniu i budowie zdolności wojskowych Sił Zbrojnych Bośni i Hercegowiny, monitorować sytuację bezpieczeństwa w naszym rejonie odpowiedzialności oraz współpracować z przedstawicielami władz samorządowych, instytucji publicznych i organizacji pozarządowych – wyjaśnia dowódca V zmiany PKW EUFOR
W połowie stycznia poziom wyszkolenia żołnierzy V zmiany EUFOR oceni, podczas certyfikacji Dowództwo Operacyjne Sił Zbrojnych.
***
Polski Kontyngent Wojskowy EUFOR działający w Bośni i Hercegowinie zakończył swoją działalność 30 listopada 2010 roku. Od 1 grudnia 2011 roku zadania doradczo-szkoleniowe w rozpoczął Polski Kontyngent Wojskowy PKW EUFOR/MTT, w skład którego wchodzą cztery Mobilne Zespoły Szkoleniowe oraz Zespół Łącznikowo-Obserwacyjny. Ponadto Polacy służą także w kwaterze Sił EUFOR oraz w Europejskim Oddziale Żandarmerii Wojskowej.
autor zdjęć: arch. 7 BOW
komentarze