Blisko 7 tysięcy ochotników chcących służyć w Narodowych Siłach Rezerwowych zostało do tej pory przeszkolonych w ramach służby przygotowawczej w centrach szkolenia Wojsk Lądowych.
Służbę przygotowawczą wprowadzono dla osób, które nigdy nie były w armii, a chcą odbyć szkolenie wojskowe i w przyszłości wstąpić w szeregi Narodowych Sił Rezerwowych. Szkolenia dla ochotników organizują ośrodki szkoleniowe różnych rodzajów Sił Zbrojnych.
Dziś odbyły się egzaminy w Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu, w Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia w Toruniu, w Centrum Szkolenia Wojsk Inżynieryjnych i Chemicznych we Wrocławiu oraz w Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki w Zegrzu. Przyszli rezerwiści zakończyli pierwszy etap 4-miesięcznych ćwiczeń.
Egzamin podsumowujący szkolenie podstawowe składa się z części teoretycznej (testu wiedzy) i praktycznej. Elewi musieli zaliczyć m.in.: sprawdzian z wychowania fizycznego, strzelanie z karabinka kbk AKMS, jak najszybsze nakładanie maski przeciwgazowej i odzieży ochronnej, częściowe rozkładanie i składanie broni, ładowanie magazynka nabojami, udzielenie pomocy rannemu, nawiązanie łączności przy pomocy radiostacji oraz wykonanie okopu do strzelania z broni indywidualnej. Przed nimi teraz miesiąc szkolenia specjalistycznego.
Dotychczas 6682 żołnierzy zakończyło służbę przygotowawczą do NSR w centrach szkolenia Wojsk Lądowych. 4077 jeszcze w czasie pobytu w centrach podpisało kontrakty na pełnienie służby w NSR.
Szkolenie pierwszego w historii Sił Zbrojnych RP turnusu służby przygotowawczej do NSR rozpoczęło się w październiku 2010 roku. Do tej pory w centrach szkolenia Wojsk Lądowych na ośmiu turnusach ćwiczyli elewi, którzy mają się znaleźć w korpusie szeregowych, na jednym – ci, którzy mają trafić do korpusu podoficerów.
Źródło: DWL
autor zdjęć: mjr Michał Romańczuk
komentarze