W województwie lubuskim na jednym z największych europejskich poligonów w Wędrzynie trwa pierwsze szkolenie zintegrowane indywidualnego etapu wyszkolenia terytorialsów z 8 Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej.
W 14-dniowym zgrupowaniu poligonowym, które rozpoczęło się 9 marca i trwa do 22 marca, bierze udział 68 żołnierzy 81 batalionu lekkiej piechoty z Torunia oraz kompanii dowodzenia. Jest to szkolenie odbywające się po pierwszym roku terytorialnej służby wojskowej i stanowi podsumowanie oraz sprawdzenie umiejętności żołnierskich zdobytych w czasie tego roku kończące się egzaminem praktycznym zwanym „pętlą taktyczną”.
W ramach szkolenia zintegrowanego żołnierze obywają na strzelnicy szkolenia strzeleckie z karabinka MSBS Grot zgodnie z wytycznymi nowego Programu Strzelań z Broni Strzeleckiej a także uczestniczą w zajęciach z zakresu szeroko pojętej zielonej taktyki na poligonowym pasie ćwiczeń taktycznych.
Cykl szkolenia żołnierza w WOT odbywa się w 3 etapach:
- etap indywidualny trwający przez pierwszy rok odbywania Terytorialnej Służby Wojskowej (w ramach, którego żołnierze nabywają podstawowych umiejętności wojskowych zarówno teoretycznych jak i praktycznych),
- etap specjalistyczny w drugim roku odbywania służby (stanowi on nabywanie kompetencji związanych z zajmowanym stanowiskiem etatowym),
- etap zgrywający w 3 roku pełnienia służby (przygotowuje pododdziały do współpracy pomiędzy sobą).
Należy podkreślić, że WOT jest formacją, w której każdy bez względu na wiek, płeć oraz wykonywany zawód znajdzie dla siebie miejsce. Nie trzeba mieć wcześniejszego przeszkolenia wojskowego, by wstąpić w szeregi WOT, gdyż całą niezbędną wiedzę zdobywa się w ramach służby pełnionej w pododdziale, do którego dana osoba zostaje wyznaczona. Pierwsze wojskowe szlify nowo wcielone osoby zdobywają podczas poligonowego 16-dniowego szkolenia podstawowego zwanego potocznie „szesnastką”, kończącego się egzaminem z wiedzy praktycznej zdobytej podczas trwania tego szkolenia zwanym „pętlą taktyczną” i złożeniem przysięgi wojskowej, zaś dla osób posiadających wcześniejszą styczność z wojskiem, mających już złożoną przysięgę wojskową przeznaczone jest 8 dniowe szkolenie wyrównawcze z uwagi na czas jego trwania zwane potocznie „ósemką”. Następnie po pozytywnym zaliczeniu poligonowych szkoleń wstępnych dalsze szkolenie żołnierza odbywa się w podczas uczestnictwa w obowiązkowych cyklicznych szkoleniach rotacyjnych obywających się w 1 weekend w każdym miesiącu w ramach swojej kompanii oraz raz w roku na 14 dniowym szkoleniu poligonowym.
Warto zauważyć, że jest to formacja wojskowa z najwyższym w naszym kraju wskaźnikiem feminizacji, gdyż aż 20% z terytorialsów stanowią kobiety. Pełnienie tego rodzaju służby wojskowej z powodzeniem można pogodzić ze sprawowaniem obowiązków w pracy cywilnej (dzięki przychylności pracodawców świadomych znaczenia ich pracowników dla systemu bezpieczeństwa kraju oraz korzystnego dla nich systemu rekompensat finansowych związanych z nieobecnością tych podwładnych w pracy związaną z powołaniem ich do działań, czy też szkoleń w ramach służby wojskowej) oraz z życiem rodzinnym. W szeregach WOT można nabyć wiele nowych kompetencji niezwykle przydatnych we wszystkich sferach życia.
Jest to jedyny rodzaj służby wojskowej sfokusowany na działaniu na rzecz lokalnego społeczeństwa, celem jego ochrony przed wszelkiego rodzaju zagrożeniami od sytuacji klęsk żywiołowych po konflikty natury zbrojnej. Aby być jak najlepiej przygotowanym do zadań, do jakich zostali powołani, żołnierze WOT nieustannie szkolą się podnosząc swoje kompetencje i wzmacniając swój potencjał obronny oraz współpracują z pozostałymi służbami mundurowymi.
Stałym rejonem odpowiedzialności 8 K-P BOT jest obszar województwa kujawsko-pomorskiego. Przez cały okres swojego istnienia 8. K-P BOT wykazała się wieloma inicjatywami oraz dużym wsparciem lokalnej społeczności między innymi angażując się bardzo intensywnie we wspieranie działań służby zdrowia oraz samorządu w okresie pandemii COVID -19. Ukompletowanie tej Brygady kształtuje się obecnie na poziomie 80%.
Tekst: Zespół Prasowy 8 K-PBOT
autor zdjęć: 8 K-PBOT
komentarze