Koncerty, warsztaty, zajęcia sportowe, do tego pokazy sprzętu, no i oczywiście wojskowa grochówka – to tylko niektóre z inicjatyw, jakie na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy przygotowali żołnierze Wojska Polskiego. Wielki finał tegorocznej edycji odbył się na stadionie PGE Narodowym, ale przedstawicieli wojska można było spotkać na terenie całego kraju.
Tu wszystko gra ok! Pod takim hasłem odbył się 32. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W tym roku wolontariusze nie tylko w Polsce, ale i poza granicami kraju zbierali środki na zakup sprzętu, który będzie pomagał pacjentom oddziałów pulmonologicznych. Po raz pierwszy od ośmiu lat do akcji przyłączyło się także Wojsko Polskie.
– Miejsce wojska jest zawsze przy obywatelach, a ogrom Polaków wspiera Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy – powiedział w rozmowie z „Polską Zbrojną” Cezary Tomczyk, wiceminister obrony narodowej. Wiceszef MON-u przypomniał, że przez 31 lat WOŚP zebrał łącznie ponad dwa mld złotych, dzięki czemu zakupiono m.in. 70 tys. sztuk sprzętu medycznego. – Cieszę, się, że wojsko gra z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy i mam nadzieję, że nikt nigdy nie podejmie innej decyzji, bo wojsko powinno wspierać społeczeństwo i organizacje społeczne – zaznaczył.
Film: Magdalena Miernicka, Aleksander Kruk, Paweł Sobkowicz, Dominika Celińska, Maciej Bąkowski/ ZbrojnaTV
Finał 32. edycji WOŚP odbył się w Warszawie. Na błoniach stadionu PGE Narodowego stanęła scena, na której zgodnie z tradycją odbywały się koncerty, diabelski młyn, karuzela jak i inne atrakcje jakie przygotowano dla wspierających Orkiestrę. Swoją strefę zorganizowało także Wojsko Polskie. Żołnierze zaprezentowali sprzęt, z jakiego korzystają podczas służby, m.in. pojazdy MRAP, Humvee czy Żmija, quady, motocykle, a także wyposażenie indywidualne. Na warsztatach prowadzonych przez wojskowych medyków każdy miał też okazję, by przypomnieć sobie zasady udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, a osoby zainteresowane służbą w wojsku miały możliwość porozmawiać o jej zasadach z przedstawicielami różnych rodzajów sił zbrojnych. Swoje stoiska promocyjne przygotowali saperzy, żandarmi, terytorialsi czy cyberżołnierze. Czas spędzony w strefie umilała wojskowa orkiestra, żołnierze serwowali tradycyjną grochówkę i ciepłą herbatę.
Wydarzeniu towarzyszył bieg „Policz się z cukrzycą”, dzięki któremu organizatorzy wspierają program leczenia kobiet ciężarnych z cukrzycą osobistymi pompami insulinowymi. Uczestnicy musieli pokonać 5-kilometrową trasę, a po przekroczeniu mety, każdy z nich otrzymał pamiątkowy medal. – Uczestniczę w tym wydarzeniu już czwarty raz, można więc powiedzieć, że stało się to moją małą tradycją. Co prawda forma w tym roku nie najlepsza, ale przecież nie o wynik tu chodzi – mówi Kasia, studentka. Wtóruje jej Bartek, pracownik administracji publicznej. – Wspieram WOŚP od lat, ale pierwszy raz na sportowo, bo sportowcem zdecydowanie nie jestem. Ale pomyślałem, że to może być ciekawe doświadczenie, które trochę zmobilizuje mnie do tego, aby się ruszyć – żartuje. Oczywiście na starcie biegu nie zabrakło żołnierzy. W biegu wzięła udział m.in. reprezentacja Dowództwa Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni. – Cyfrowe serce armii łączy się z innymi sercami! Pomagaliśmy, pomagamy i cieszymy się, że możemy tu być – mówił tuż przed startem gen. dyw. Karol Molenda, dowódca DK WOC.
Emocji nie brakowało także w innych częściach kraju. Żołnierzy można było spotkać podczas organizowanych z okazji WOŚP koncertach czy wydarzeniach sportowych. Na Warmii i Mazurach z „orkiestrą” zagrali żołnierze 16 Dywizji Zmechanizowanej, którzy m.in. podczas pikników prezentowali sprzęt wojskowy, a na Podkarpaciu, taką inicjatywę podjęła 18 Dywizja Zmechanizowana. Muzea historyczne zapraszały do obejrzenia swoich eksponatów, a wojskowe uczelnie na koncerty i zajęcia sportowe. Bieg na rzecz WOŚP zorganizował także Wojskowy Klub Biegacza Meta, a nawet żołnierze, którzy pełnią służbę na misji w Libanie.
Po godzinie 17.00 licznik na stronie WOŚP wskazywał, że darczyńcy przekazali już na rzecz orkiestry ponad 67 mln zł. Ale to nie koniec, bo zbiórka wciąż trwa. Można ją wesprzeć nie tylko wrzucając datek do fundacyjnych puszek, ale także biorąc udział w aukcjach charytatywnych, które odbywają się na portalu Allegro. Wylicytować można m.in. przedmioty i vouchery, jakie na ten cel przekazali żołnierze. – Zachęcam serdecznie do wzięcia udziału w licytacjach. Dzięki temu można np. wygrać osobiste zaproszenie od ministra obrony narodowej na obchody Święta Wojska Polskiego, przekonać się jak to jest być wojskowym nurkiem czy zdobyć coin dowódcy Eurokorpusu. Grajmy razem! – mówi mjr Michał Tomczyk z Ministerstwa Obrony Narodowej. Swoją aukcję przygotowała także redakcja „Polski Zbrojnej”. Dwa okolicznościowe medale będą na pewno ozdobą każdej kolekcji.
autor zdjęć: 10 Brygada Kawalerii Pancernej, Michał Niwicz
komentarze