I wszystko jasne! W Klubie Kościuszkowca w Warszawie-Wesołej podsumowano współzawodnictwo sportowe w Dowództwie Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych w 2023 roku. Przyznano wyróżnienia drużynowe i indywidualne w trzech grupach: związków taktycznych, centrów szkolenia i komórek organizacyjnych DGRSZ. W grupie związków taktycznych triumfowała 12 Dywizja Zmechanizowana.
Gospodarzem pierwszej w historii Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych Gali Sportu był wojskowy ośrodek kultury 1 Warszawskiej Brygady Pancernej. W Klubie Kościuszkowca żołnierzom-sportowcom w mundurach za godne reprezentowanie swoich jednostek wojskowych podziękował gen. broni Marek Sokołowski, czasowo pełniący obowiązki dowódca generalny rodzajów sił zbrojnych. – Przede wszystkim chciałem wam podziękować za to, że umożliwiacie żołnierzom uczestniczenie w wydarzeniach sportowych, które podnoszą ich sprawność fizyczną – powiedział, zwracając się do dowódców różnych szczebli. Wyraził też nadzieję, że w przyszłym roku olimpijskim żołnierze z Centralnego Wojskowego Zespołu Sportowego oraz ci służący w innych jednostkach wojskowych staną na podiach najważniejszych imprez sportowych. – To bardzo ważne i warto pamiętać, że nasi żołnierze będą zdobywali medale zarówno dla Polski, jak i Wojska Polskiego – podkreślił gen. Sokołowski.
W 2023 roku po raz pierwszy w historii DGRSZ odbyła się Spartakiada Dowództwa Generalnego. Żołnierze rywalizowali w Łasku w trzech dyscyplinach: pływaniu, biegach przełajowych oraz futsalu. Poza rywalizacją na I Spartakiadzie wyłoniono mistrzów DGRSZ w strzelaniu z broni etatowej i tenisie ziemnym. Po podliczeniu wyników zawodów w pięciu dyscyplinach sportu miejsca na podium w rankingu drużynowym, od najwyższego do najniższego, zajęli: związki taktyczne – 12 Dywizja Zmechanizowana, 11 Dywizja Kawalerii Pancernej, 2 Skrzydło Lotnictwa Taktycznego; centra szkolenia – Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych Poznań, Centrum Szkolenia Wojsk Inżynieryjnych i Chemicznych Wrocław, Centrum Szkolenia Marynarki Wojennej Ustka; komórki organizacyjne DGRSZ – Inspektorat Szkolenia, Sztab Dowództwa Generalnego RSZ, Inspektorat Rodzajów Wojsk.
Najlepsi we współzawodnictwie w grupie związków taktycznych.
Za wyniki osiągnięte w mistrzowskich zawodach na scenie Klubu Kościuszkowca wyróżniono najlepszych zawodników w poszczególnych dyscyplinach w grupie związków taktycznych i centrów szkolenia. W pływaniu najlepsi byli: por. mar. Bartosz Ogórek i st. szer. Daniel Jasiewicz. Na trasie biegu przełajowego wyróżnili się: st. szer. Krzysztof Tschirch i sierż. Dawid Dworak. Z kolei najlepszymi zawodnikami mistrzostw w futsalu wybrano: st. szer. Mateusza Myślińskiego i st. szer. Marcina Mrówczyńskiego. Na strzelnicy najlepsze wyniki uzyskali: mjr Zbigniew Turkowski i st. chor. sztab. Adam Kaczmarek. W tenisie ziemnym zaś wyróżnili się: por. mar. Monika Bilak i chor. mar. Michał Kaszuba.
Podczas Gali Sportu wyróżniono również najbardziej sprawnych żołnierzy z jednostek wojskowych DGRSZ. Wybrano ich na podstawie wyników rocznego sprawdzianu sprawności fizycznej żołnierzy zawodowych w 2023 roku. Maksymalną liczbę 100 punktów uzyskali: por. Iwona Januszyk, st. szer. Krzysztof Tschirch, st. mar. spec. Katarzyna Truszczyńska-Gzyl, mjr Adam Styn, st. kpr. Anna Gołąb, st. szer. Mateusz Bratek, mł. chor. Ewa Szymańska-Chajek i mjr Kamil Dwornicki oraz dwóch żołnierzy JW Agat.
Mjr Piotr Szpigiel na trasie XX Maratonu Komandosa.
W kategorii sportowa inspiracja roku wyróżniono mjr. Piotra Szpigla, szefa Sekcji WF i Sportu 9 Brygady Kawalerii Pancernej w Braniewie oraz st. chor. sztab. Piotra Zamiarę, podoficera specjalistę z Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu. Major odebrał wyróżnienie osobiście, w imieniu chorążego zaś – jego przełożony mjr Andrzej Grzywacz. Oficera z Braniewa doceniono m.in. za siedmiokrotne zwycięstwo w ekstremalnym Maratonie Komandosa oraz za to, że potrafi motywować i inspirować żołnierzy do osiągania jak najlepszych wyników dla reprezentacji 16 Dywizji Zmechanizowanej we współzawodnictwie w sporcie powszechnym. Chorążego zaś uhonorowano za osiągnięcia trenerskie w biegach na orientację oraz inspirowanie podwładnych do podnoszenia poziomu sprawności fizycznej i prowadzenia zdrowego trybu życia. – Nie spodziewałem się, że w wieku 39 lat i po tylu latach rywalizacji o trofea na wojskowych zawodach stanę się dla kogoś inspiracją w tym sporcie. Ale to bardzo miłe. Bardzo się cieszę z tego wyróżnienia – zapewnił mjr Szpigiel.
autor zdjęć: 1 BLog, 17 BZ, Jacek Szustakowski
komentarze