Centralna Biblioteka Wojskowa to skarbnica wiedzy o dawnej i współczesnej myśli wojskowej – mówili uczestnicy obchodów święta tej instytucji, które odbyły się dzisiaj w Warszawie. Ta największa w Polsce wojskowa książnica od 104 lat zapewnia żołnierzom i cywilom dostęp do publikacji dotyczących obronności, bezpieczeństwa i historii wojskowości.
– Centralna Biblioteka Wojskowa służy na co dzień żołnierzom i cywilom jako główna skarbnica piśmiennictwa wojskowego – mówił dyrektor CBW dr Jan Tarczyński w Warszawie podczas uroczystości z okazji święta tej instytucji. Wyliczył, że w ciągu 104 lat swojego istnienia placówka zgromadziła ponad 770 tys. woluminów, dysponuje 40 tys. m2 magazynów i przeszło 24 km półek, a rocznie udostępnia czytelnikom ponad 100 tys. jednostek bibliotecznych.
„CBW jako główna książnica Wojska Polskiego pełni funkcję ośrodka naukowego, edukacyjnego i badawczego dla polskiej armii, dociera też do środowisk cywilnych” – napisała w liście do uczestników uroczystości wicemarszałek Sejmu Małgorzata Gosiewska.
Polityk zaznaczyła, że poza gromadzeniem i przechowywaniem zbiorów instytucja popularyzuje historię i dzieje sił zbrojnych. – Od 1919 roku pracownicy CBW służą ojczyźnie, kultywując wiedzę o rozwoju i historii polskiej wojskowości – dodał Christian Młynarek, zastępca szefa kancelarii Sejmu RP, który odczytał list wicemarszałek Gosiewskiej.
Skarbnica wiedzy
Ważną rolę wojskowej biblioteki zaakcentował również w swoim piśmie minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. „CBW to największa w Polsce wojskowa książnica zapewniająca wojskowym i cywilom dostęp do setek książek, czasopism, publikacji i wydawnictw” – napisał szef MON-u. Minister dodał, że jest ona skarbnicą wiedzy o dawnej i współczesnej myśli wojskowej. List szefa resortu obrony odczytał Łukasz Kudlicki, szef Gabinetu Politycznego MON. – Święto CBW to ukoronowanie całego roku pracy biblioteki, bogatego w wydarzenia i przedsięwzięcia – podkreślił Kudlicki.
Podczas uroczystości Jan Józef Kasprzyk, szef Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, przypomniał, że tę narodową książnicę, której zadaniem jest gromadzenie piśmiennictwa związanego z dziejami wojska i myślą wojskową, ustanowił 104 lata temu marszałek Józef Piłsudski. – Mimo toczących się w tym okresie walk o polskie granice Marszałek uznał, że jedną z najważniejszych spraw jest stworzenie placówki, która będzie kształtowała i wychowywała polskie wojsko – zaznaczył szef UdsKiOR-u. Z kolei dr Karol Polejowski, wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej, zauważył, że losy CBW były bardzo różne, a szczególnie tragiczny był dla niej okres II wojny światowej, po którym biblioteka na szczęście odbudowała i rozwinęła swoje zbiory.
W trakcie obchodów rocznicowych wręczone zostały medale stulecia Centralnej Biblioteki Wojskowej, medale „Pro Bono Poloniae” i „Pro Patria” przyznane przez szefa UdsKiOR-u, Medale Ministra Edukacji i Nauki, a także Medale Ordynariatu Polowego i Krzyże Związku Piłsudczyków.
Uroczystość uświetniły film prezentujący dokonania biblioteki oraz koncert Orkiestry Wojskowej z Lublina. Ponadto przed budynkiem CBW otwarta została wystawa plenerowa poświęcona działalności książnicy.
Z rozkazu Marszałka
Centralna Biblioteka Wojskowa im. Marszałka Józefa Piłsudskiego została powołana 13 czerwca 1919 roku rozkazem gen. por. Józefa Leśniewskiego, ministra spraw wojskowych, na wniosek Naczelnika Państwa Józefa Piłsudskiego. Z początku liczyła 8 tys. książek i czasopism, ale do 1939 roku zgromadziła ponad 500 tys. egzemplarzy bibliotecznych. Niestety większość z nich została zniszczona podczas II wojny światowej.
Księgozbiór po 1945 roku był systematycznie odbudowywany. Dziś obejmuje ponad 770 tys. książek, czasopism, starodruków, rękopisów, fotografii i map dotyczących obronności, bezpieczeństwa oraz historii wojskowej. Od powstania biblioteki do dzisiaj jej użytkownicy wypożyczyli ponad 6 mln woluminów. Działa też portal internetowy „Wojskowa Biblioteka Cyfrowa Zbrojownia”, który zapewnia dostęp do ponad 14 tys. zdigitalizowanych publikacji i materiałów bibliotecznych.
Biblioteka gromadzi, przechowuje i udostępniania publikacje dotyczące wojska i obronności. CBW jest także jedynym w Polsce punktem dostępu do jawnych raportów z prac Organizacji NATO ds. Nauki i Technologii w obszarze obronności i bezpieczeństwa (NATO Science and Technology Organization – NATO STO). Pracownicy instytucji prowadzą działalność informacyjną oraz naukowo-badawczą w dziedzinie nauk o bezpieczeństwie, obronności i historii wojskowości, organizują wystawy, konferencje naukowe, lekcje biblioteczne, konkursy i tworzą historyczne filmy dokumentalne.
autor zdjęć: Anna Dąbrowska
komentarze