moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Kolekcjoner z Buska

Z miłości do historii i lotnictwa Zbigniew Wach zgromadził wyjątkową kolekcję militariów i elementów wojskowego uzbrojenia, głównie z okresu II wojny światowej. Eksponaty można oglądać w jego prywatnym Muzeum Techniki Wojskowej i Obrony Przeciwlotniczej w Busku-Zdroju. Wśród prezentowanych tam pamiątek jest m.in. niemieckie działko przeciwlotnicze Flak 38.

Pasja kolekcjonerska Zbigniewa Wacha zaczęła się jeszcze w szkole średniej. – Zbierałem militaria związane głównie z okresem II wojny światowej: bagnety, części uzbrojenia, białą broń – opowiada. 14 lat temu udało mu się znaleźć wśród przedmiotów przeznaczonych na złom niemieckie działko przeciwlotnicze Flak-38. Stało się to impulsem do założenia grupy rekonstrukcyjnej odtwarzającej niemiecki oddział Luftwaffe oraz zaczątkiem kolekcji eksponatów związanych z obroną przeciwlotniczą.

 

Kolejne przedmioty Zbigniew Wach wynajdywał na polskich i zagranicznych aukcjach, kupował lub wymieniał się z innymi kolekcjonerami. Artefaktów przybywało i w 2015 roku pan Zbigniew postanowił założyć w Busku-Zdroju Muzeum Techniki Wojskowej i Obrony Przeciwlotniczej. Zorganizował je na swojej posesji. Dziś można tam obejrzeć kilkaset eksponatów. Perełką zbiorów jest działko Flak-38 kaliber 20 mm z 1943 roku, jedno z kilku zachowanych w Polsce. – Zabytek, kiedy na niego trafiłem, był w strasznym stanie, części musiałem szukać po całej Europie. Cztery lata zajęło mi jego odrestaurowanie – opowiada właściciel. Dodaje, że do działka ma cały zestaw sprzętu: skrzynię amunicyjną na przyczepce SdAh-51, niemiecki reflektor przeciwlotniczy SW-36 oraz służącą do transportu całości wyposażenia replikę samochodu pancernego Steyr 1500 wybudowaną na bazie powojennej niemieckiej wojskowej ciężarówki Borgward B 2000.

Cały ten sprzęt stanowi wyposażenie liczącej kilkanaście osób Grupy Rekonstrukcji Historycznych Flak Abteilung. Można ją obejrzeć na wielu rekonstrukcjach bitew w Polsce, gdzie jej członkowie oprócz przeciwlotników z Luftwaffe odtwarzają także oddziały 1 Armii Wojska Polskiego. Działko oraz członkowie grupy pojawili się na planie filmowym kilku znanych polskich produkcji ostatnich lat, takich jak „Dywizjon 303. Historia prawdziwa” Jacka Samojłowicza, „Stawka większa niż śmierć” Patryka Vegi czy „Miasto 44” Jana Komasy.

W muzeum znajdziemy też inne działka przeciwlotnicze, w tym radzieckie holowane działo KS-12 kaliber 85 mm. Zwiedzający mogą obejrzeć duży zbiór broni strzeleckiej, przyrządów celowniczych, np. oryginalny dalmierz artyleryjski służący do obliczania odległości do celu, oraz amunicję przeciwlotniczą i przeciwpancerną.

Elementem kolekcji jest również stojący obok posesji samolot szturmowo-rozpoznawczy Lim-2A, czyli produkowana w Polsce dwumiejscowa wersja radzieckiego myśliwca MiG-15 z 1955 roku. – To depozyt z Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie – informuje pan Zbigniew. Duże zainteresowanie zwiedzających budzi też licząca około 40 sztuk kolekcja mundurów lotniczych, w większości oryginalnych. – Na manekinach są prezentowane skafandry pilotów odrzutowców i śmigłowców, mundury nawigatorów czy spadochroniarzy polskich, radzieckich i niemieckich z okresu od lat trzydziestych XX wieku aż po współczesność – wylicza właściciel. Pasjonat podkreśla, że w jego muzeum wszystkich eksponatów można dotknąć, wejść do samochodu czy samolotu, przymierzyć mundury i wojskowe czapki, a podczas pokazów i rekonstrukcji usłyszeć, jak strzela Flak. – To naboje gazowe, ale brzmią jak prawdziwe – zapewnia.

To wyjątkowe miejsce odwiedzają przede wszystkim kuracjusze sanatoriów w Busku-Zdroju i uczniowie z okolicznych szkół, ale przyjeżdżają tu także osoby zainteresowane militariami z całej Polski, w tym lotnicy. – Co roku moim gościem jest Bogusław Wołoszański, znany dziennikarz historyczny – podkreśla kolekcjoner.

Osoby chcące zwiedzić muzeum powinny wcześniej umówić się z panem Zbigniewem. Adres i telefon można znaleźć na stronie muzeum: www.facebook.com/MuzeumObronyP.lot.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: Muzeum Techniki Wojskowej i Obrony Przeciwlotniczej w Busku-Zdroju

dodaj komentarz

komentarze


Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
 
Serwis K9 w Polsce
Po przeprawie ruszyli do walki
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
They Will Check The Training Results in Combat
„Pierwsza Drużyna” na start
Ameryka daje wsparcie
Abramsy w pętli
Więcej hełmów dla żołnierzy
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Pytania o europejską tarczę
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Na straży nieba
Pływacy i maratończycy na medal
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojna w świętym mieście, epilog
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Bohater odtrącony
NATO on Northern Track
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Wszystkie misje AWACS-a
Flota Bayraktarów w komplecie
W obronie wschodniej flanki NATO
By Polska była bezpieczna
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Układ nerwowy Mieczników
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Nowe zadania szefa SKW
Broń Hitlera w rękach AK
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Polska wiktoria na Monte Cassino
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Śladami ojca
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Grand Quadriga ‘24”
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Orzeł dla bohaterów
Wioślarze i triatlonistka na podium
Gry wojenne w szkoleniu
Krwawa noc pośród puszczy
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Mobilne dowodzenie
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Zawsze gotowi do pomocy
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Polki pobiegły po srebro!

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO