moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Kolekcjoner z Buska

Z miłości do historii i lotnictwa Zbigniew Wach zgromadził wyjątkową kolekcję militariów i elementów wojskowego uzbrojenia, głównie z okresu II wojny światowej. Eksponaty można oglądać w jego prywatnym Muzeum Techniki Wojskowej i Obrony Przeciwlotniczej w Busku-Zdroju. Wśród prezentowanych tam pamiątek jest m.in. niemieckie działko przeciwlotnicze Flak 38.

Pasja kolekcjonerska Zbigniewa Wacha zaczęła się jeszcze w szkole średniej. – Zbierałem militaria związane głównie z okresem II wojny światowej: bagnety, części uzbrojenia, białą broń – opowiada. 14 lat temu udało mu się znaleźć wśród przedmiotów przeznaczonych na złom niemieckie działko przeciwlotnicze Flak-38. Stało się to impulsem do założenia grupy rekonstrukcyjnej odtwarzającej niemiecki oddział Luftwaffe oraz zaczątkiem kolekcji eksponatów związanych z obroną przeciwlotniczą.

 

REKLAMA

Kolejne przedmioty Zbigniew Wach wynajdywał na polskich i zagranicznych aukcjach, kupował lub wymieniał się z innymi kolekcjonerami. Artefaktów przybywało i w 2015 roku pan Zbigniew postanowił założyć w Busku-Zdroju Muzeum Techniki Wojskowej i Obrony Przeciwlotniczej. Zorganizował je na swojej posesji. Dziś można tam obejrzeć kilkaset eksponatów. Perełką zbiorów jest działko Flak-38 kaliber 20 mm z 1943 roku, jedno z kilku zachowanych w Polsce. – Zabytek, kiedy na niego trafiłem, był w strasznym stanie, części musiałem szukać po całej Europie. Cztery lata zajęło mi jego odrestaurowanie – opowiada właściciel. Dodaje, że do działka ma cały zestaw sprzętu: skrzynię amunicyjną na przyczepce SdAh-51, niemiecki reflektor przeciwlotniczy SW-36 oraz służącą do transportu całości wyposażenia replikę samochodu pancernego Steyr 1500 wybudowaną na bazie powojennej niemieckiej wojskowej ciężarówki Borgward B 2000.

Cały ten sprzęt stanowi wyposażenie liczącej kilkanaście osób Grupy Rekonstrukcji Historycznych Flak Abteilung. Można ją obejrzeć na wielu rekonstrukcjach bitew w Polsce, gdzie jej członkowie oprócz przeciwlotników z Luftwaffe odtwarzają także oddziały 1 Armii Wojska Polskiego. Działko oraz członkowie grupy pojawili się na planie filmowym kilku znanych polskich produkcji ostatnich lat, takich jak „Dywizjon 303. Historia prawdziwa” Jacka Samojłowicza, „Stawka większa niż śmierć” Patryka Vegi czy „Miasto 44” Jana Komasy.

W muzeum znajdziemy też inne działka przeciwlotnicze, w tym radzieckie holowane działo KS-12 kaliber 85 mm. Zwiedzający mogą obejrzeć duży zbiór broni strzeleckiej, przyrządów celowniczych, np. oryginalny dalmierz artyleryjski służący do obliczania odległości do celu, oraz amunicję przeciwlotniczą i przeciwpancerną.

Elementem kolekcji jest również stojący obok posesji samolot szturmowo-rozpoznawczy Lim-2A, czyli produkowana w Polsce dwumiejscowa wersja radzieckiego myśliwca MiG-15 z 1955 roku. – To depozyt z Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie – informuje pan Zbigniew. Duże zainteresowanie zwiedzających budzi też licząca około 40 sztuk kolekcja mundurów lotniczych, w większości oryginalnych. – Na manekinach są prezentowane skafandry pilotów odrzutowców i śmigłowców, mundury nawigatorów czy spadochroniarzy polskich, radzieckich i niemieckich z okresu od lat trzydziestych XX wieku aż po współczesność – wylicza właściciel. Pasjonat podkreśla, że w jego muzeum wszystkich eksponatów można dotknąć, wejść do samochodu czy samolotu, przymierzyć mundury i wojskowe czapki, a podczas pokazów i rekonstrukcji usłyszeć, jak strzela Flak. – To naboje gazowe, ale brzmią jak prawdziwe – zapewnia.

To wyjątkowe miejsce odwiedzają przede wszystkim kuracjusze sanatoriów w Busku-Zdroju i uczniowie z okolicznych szkół, ale przyjeżdżają tu także osoby zainteresowane militariami z całej Polski, w tym lotnicy. – Co roku moim gościem jest Bogusław Wołoszański, znany dziennikarz historyczny – podkreśla kolekcjoner.

Osoby chcące zwiedzić muzeum powinny wcześniej umówić się z panem Zbigniewem. Adres i telefon można znaleźć na stronie muzeum: www.facebook.com/MuzeumObronyP.lot.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: Muzeum Techniki Wojskowej i Obrony Przeciwlotniczej w Busku-Zdroju

dodaj komentarz

komentarze


F-35 rozpoczynają Air Policing
 
Styczniowy poligon terytorialsów
Zachód o wsparciu dla Kijowa
Jakie są zasady nauki żołnierzy?
Powstanie styczniowe: czas nadziei, czas klęski
Żołnierz wśród najlepszych sportowców Polski
Tarnawatka ’39 Depozyt honoru legionistów
Ochotnicy rozpoczynają służbę
Gen. Pszczoła: Czuję się spełniony
Orlik w natowskiej misji
Więcej szans na oficerskie gwiazdki
Abramsy jadą do Ukrainy!
Nurkowali w Kopalni Soli w Wieliczce
Modernizacyjne priorytety wojska
Armia Czerwona niesie śmierć
Ukraina czeka na czołgi
Patrioty dla Ukrainy to również bezpieczeństwo Polski
Ochotnicy do warszawskiej brygady
Terytorialsi szkolą się pod okiem byłych specjalsów
Tons on Board
Libańscy żołnierze trenują pod okiem Polaków
Góral wart miliony, czyli specjaliści od koronkowej roboty
W hołdzie powstańcom styczniowym
Leopardy pojadą do Ukrainy!
Nowa strzelnica w Piastowie
SAROV w opcji
Zwiad na bieszczadzkich szlakach
Aby wzmocnić wschodnią flankę NATO
To był wielki cios dla polskiej armii
Dłuższa służba się opłaci
Desant w Forcie Bragg
Bicz Boży dla zgrai moskiewskiej
Weź udział w konkursie katyńskim
Bundeswehra relokuje żołnierzy do Polski
Nie zmarnować szansy
Wojskowi lotnicy na pomoc cywilom
Przetarcie przed manewrami
Leopardy 2 dla Ukrainy?
Śladem profesjonalistów
Dodatek już nie za klasę
Niemieckie wyrzutnie Patriot w drodze do Polski
Jakie zmiany w edukacji dla bezpieczeństwa?
Snowboardziści otworzyli medalową passę
Droga do mistrzostwa
Triumf snowboardzisty w Pucharze Świata
Bieg pod dyktando niebieskich beretów
Terenowe motocykle II RP
The Fall of the Superpower Myth
Strzelcy na podium Pucharu Świata i zawodów Grand Prix
Pamięć o powstańcach styczniowych
Z Radomia do Las Vegas
Walczymy z imperium zła
Dwie dekady WIM-u
Wojskowa rodzina w hali sportowej
Upominki dla tureckich dzieci
4% PKB na Wojsko Polskie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO