W trakcie konfliktu zbrojnego korzystanie z systemów nawigacji i łączności będzie utrudnione ze względu na oddziaływanie przeciwnika, dlatego należy doskonalić różne metody skutecznego rażenia go ogniem.
W dniach 17–18 listopada 2021 roku w Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia przeprowadzono finałową część konkursu. Brali w nim udział oficerowie wojsk rakietowych i artylerii wyłonieni w eliminacjach na szczeblu dywizji, brygad i pułków artylerii oraz Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia.
Konkurs miał na celu:
1) doskonalić:
a) znajomość zasad strzelania i kierowania ogniem oraz programu ćwiczeń i strzelań WRiA1,
b) indywidualne umiejętności artyleryjskie przygotowania i wykonania zadań ogniowych w różnych warunkach i sytuacjach taktycznych;
2) sprawdzić:
a) poziom wiedzy o zasadach strzelania i kierowania ogniem,
b) umiejętności stosowania zasad strzelania i kierowania ogniem artylerii w praktycznym działaniu;
3) rozwijać współzawodnictwo wśród kadry WRiA w osiąganiu najlepszych wyników szkoleniowych.
Finał obejmował dwa etapy. Pierwszy teoretyczno-praktyczny – to trening indywidualnych umiejętności strzelania (TIUS) bez strzelania amunicją bojową oraz drugi praktyczny ze strzelania amunicją bojową.
Mistrzem ognia artyleryjskiego zostawał finalista, który uzyskał największą liczbę punktów za wykonanie zadań ogniowych w obu etapach konkursu.
W artykule przedstawiono etap teoretyczno-praktyczny, który miał na celu sprawdzenie umiejętności realizowania następujących zadań ogniowych:
– nr 5 „Rażenie celu nieruchomego ogniem pośrednim ze wstrzeliwaniem”,
– nr 6 „Rażenie celu ogniem pośrednim bez wstrzeliwania”,
– nr 11 „Określenie sumarycznej odchyłki prędkości początkowej na podstawie tworzenia celu pomocniczego.
Dla wykazania się indywidualnymi umiejętnościami bez strzelania amunicją bojową należało wykonać cztery zadania ogniowe:
– nr 11 i 6 pododdziałem armatohaubic Dana kalibru 152 mm,
– nr 6 pododdziałem wyrzutni artylerii rakietowej kalibru 122 mm,
– nr 5 pododdziałem moździerzy M-98.
Uczestnicy realizowali poszczególne zadania jednocześnie, przy tym każdy pododdział w składzie ośmiu dział (wyrzutni) lub sześciu moździerzy. W czasie treningu indywidualnych umiejętności strzelania (TIUS) nie można było używać kalkulatorów artyleryjskich, kalkulatorów programowalnych lub komputerów. Nastawy określano sposobem rachunkowym z wykorzystaniem przyrządu kierowania ogniem (PKO). Finaliści byli oceniani za czas oraz dokładnoś
wykonania zadania przez porównanie nastaw oraz ustalenie liczby popełnionych błędów instrukcyjnych zgodnie z opracowanym przez komisję zestawieniem norm dla każdego warunku. Do błędów instrukcyjnych zaliczono:
● ostrzał celu w nakładkę zamiast z ustopniowaniem i odwrotnie;
● ostrzał celu na jednej nastawie celownika zamiast na trzech i odwrotnie;
● ostrzał celu na jednej nastawie odchylenia zamiast na dwóch i odwrotnie;
● niekompletna komenda ogniowa (brak podania ładunku, nieprawidłowy rodzaj zapalnika, brak w komendzie podania kierunku zasadniczego oraz snopa);
● przejście do ognia skutecznego niezgodnie z zasadami określonym w ISiKO2;
● wyznaczenie snopa z błędem przekraczającym 0-02, skoku – z błędem większym niż 25 m;
● błąd w określaniu zużycia pocisków do celu, jeżeli wyznaczone zużycie różni się więcej niż 25% od normy niezbędnej do rażenia celu (nakazanej w komendzie);
● błędy popełnione w trakcie wstrzeliwania, jeżeli błąd określania poprawki jest większy od 50 m w donośności i 0-05 w kierunku.
Rozwiązywane zadania plik do pobrania
Przypisy:
1. Program ćwiczeń i strzelań Wojsk Rakietowych i Artylerii DTU-7.1.1.7, DGRSZ, Warszawa 2018.
2. Instrukcja strzelania i kierowania ogniem pododdziałów artylerii naziemnej, cz. I. Art. 817/93, Warszawa 1993.
mjr dr Adrian Golonka
jest adiunktem w Zespole Wojsk Rakietowych i Artylerii Zakładu Wsparcia Bojowego Instytutu Dowodzenia Akademii Wojsk Lądowych.
kpt. mgr Andrzej Niedźwiecki
jest wykładowcą w Zespole Wojsk Rakietowych i Artylerii Zakładu Wsparcia Bojowego Instytutu Dowodzenia Akademii Wojsk Lądowych
autor zdjęć: st. chor. sztab. mar. Arkadiusz Dwulatek/ Combat Camera DO RSZ
komentarze