moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Testy Wisły

Jesteśmy kilka długości przed naszymi partnerami, którzy wczoraj podpisali deklarację intencji w sprawie budowy systemu obrony powietrznej. My na polskiej ziemi już mamy ten system, za kilka miesięcy będzie w pełni operacyjny – mówił wicepremier Mariusz Błaszczak w Toruniu, gdzie trwają testy systemu Wisła.


Pod koniec września na toruńskim poligonie rozpoczął się kluczowy etap wdrożenia do służby w Wojsku Polskim amerykańskiego systemu obrony powietrznej i przeciwrakietowej Patriot. Procedura SICO – System Integration Checkout – to rozłożona na trzy podetapy nadzorowana przez amerykański rząd finalna integracja wszystkich elementów polskich baterii Patriotów, ich pierwsze uruchomienie oraz testy sprawności.

Dzisiaj z postępami procesu integracji mieli okazję zapoznać się prezydent Andrzej Duda oraz wicepremier i minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. Szef resortu obrony narodowej podkreślał, że wejście do służby systemu Wisła będzie dla Wojska Polskiego technologicznym przełomem. – To jest wydarzenie historyczne. Nigdy w naszej historii nie mieliśmy takich możliwości, jeżeli chodzi o naszą obronność – podkreślał wicepremier. Dodał, że wojsko chce pozyskać kolejne baterie Patriotów. – Naszym celem jest bezpieczeństwo Polski. Zapewniam, że będziemy konsekwentnie realizować kolejne etapy prac związanych z zamówieniem kolejnych baterii Patriot. Złożyliśmy już zapytanie ofertowe w tej sprawie – dodał.

Wicepremier podkreślał, że system Wisła będzie częścią nowoczesnego, trójwarstwowego systemu obrony powietrznej kraju (pierwsza warstwa to bardzo krótki zasięg – 5-6 km, druga warstwa to zasięg krótki – 25 km, a trzecia warstwa to zasięg średni – 100 km), który powstaje w oparciu o najlepsze dostępne rozwiązania zagraniczne przy wydatnym udziale rodzimego przemysłu obronnego. – Niewątpliwie nie odnieślibyśmy tego sukcesu, gdyby nie bardzo dobra współpraca z amerykańskimi i brytyjskimi partnerami. System średniej warstwy jest systemem amerykańskim. System warstwy niższej wykorzystuje brytyjskie rakiety CAMM, natomiast system warstwy najniższej to polskie Pioruny. W każdym z tych poziomów są elementy wyprodukowane przez polski przemysł zbrojeniowy, czy to na licencji amerykańskiej, czy np. ciężarówki, które są produkowane przez firmę Jelcz z Polskiej Grupy Zbrojeniowej – mówił Mariusz Błaszczak.

Prezydent Duda podkreślał, że budowany zintegrowany system obrony powietrznej i przeciwrakietowej kraju będzie rozwiązaniem unikatowym na skalę światową. – Kiedy system zostanie ukończony, będzie najprawdopodobniej najnowocześniejszym tego typu rozwiązaniem na świecie, a my będziemy pionierem, jeżeli chodzi o taki system wielowarstwowy – mówił prezydent.


Minister Mariusz Błaszczak podkreślał, że Polska w dziedzinie rozbudowy zdolności do obrony przeciwrakietowej i przeciwlotniczej wyprzedziła większość państw NATO. Przykładem jest program europejskiego systemu obrony powietrznej, którego krajem ramowym są Niemcy. – Jesteśmy kilka długości przed naszymi partnerami, którzy wczoraj podpisali deklarację intencji w sprawie budowy takiego systemu. My na polskiej ziemi już mamy ten system, za kilka miesięcy będzie w pełni operacyjny. Nie musimy przystępować do proponowanych przez Niemcy programów zakładających budowę mniej zaawansowanego systemu – mówił szef MON-u.

Kontrakt ws. zakupu systemu obrony powietrznej średniego zasięgu Patriot podpisano w marcu 2018 roku. Umowa wartości 4,75 mld dolarów przewiduje, że do 2023 roku Polska otrzyma dwie baterie (16 wyrzutni) z radarami sektorowymi, 208 pocisków PAC-3 MSE oraz system zarządzania polem walki IBCS (Integrated Air and Missile Defense Battle Command System).

W maju br. Ministerstwo Obrony Narodowej wystosowało do amerykańskiego rządu zapytanie ofertowe – Letter of Request - w sprawie pozyskania kolejnych sześciu baterii systemu Patriot, które mają być wyposażone w nowe dookólne radary.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: MON, Krzysztof Wilewski

dodaj komentarz

komentarze

~ja
1665947340
"(pierwsza warstwa to bardzo krótki zasięg – 5-6 km, druga warstwa to zasięg krótki – 25 km, a trzecia warstwa to zasięg średni – 100 km)" Rosyjski system obrony powietrznej S-300W4 pobił rekord odległości zniszczenia celu. Trafił dwa ukraińskie samoloty – bombowiec frontowy Su-24 i wielozadaniowy myśliwiec Su-27 z odległości ponad 200 km po ich ataku na Biełgorod. Może CAMM -MR opracować na co najmniej taki zasięg jak pociski S-300W4 ?
5A-EA-6A-44

Natowski dialog operacyjny
 
Polskie samoloty MiG-29 dla Ukrainy
Podoficerowie 6 BPD na pionierskim kursie
„Słowacka tarcza” z polskim udziałem
Kościuszko, czyli ostatnia nadzieja Rzeczypospolitej
Defilada powraca!
Kraby strzelały w Danii
Medic on the Battlefield
Międzyrządowe konsultacje w Rumunii
Startuje „Jaskółka”
Sportowcy-żołnierze uhonorowani za wyniki z 2021 i 2022 roku
„Hubal” bije Niemców
Silniejsza obrona południowo-wschodniej flanki
GROM szuka odważnych
Polski wkład w „Wisłę”
Sukces polskiej judoczki w Gruzji
Polscy marynarze za kołem podbiegunowym
Kormorany, czyli praca zespołowa
Polskie MiG-29 dla Ukrainy
Cztery lekkoatletki CWZS-u na podium w Stambule
BBN zaprasza na cykl debat strategicznych
Pod okiem rangersów
Szkolenie z da Vinci
K9 i K2 uderzyły w Orzyszu
Więcej Bystrych dla armii
Wspólne zakupy amunicji
Air Policing piątej generacji
Na ratunek „Rudemu”
Biały Dom o polskich MiG-ach
Na trasie legendarnego biegu
NATO patrzy na wschód
Cegiełka na morzu
Powrót treningów z wojskiem
K2 uderzyły w Orzyszu
Arktyczny Delfin na tropie okrętów podwodnych
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Celne oko strzelców CWZS-u
Będziemy produkować więcej amunicji
Wicepremier Błaszczak o Air Show 2023
Walkę mają we krwi
Produkcją K2PL zajmie się konsorcjum
Great Game on the Sea
F-35 w powietrzu
„Trenuj z wojskiem” po raz trzeci
NATO podsumowało 2022 rok
Sport uczy życia
Młot na dyktatora
Trzeba pilnie inwestować w amunicję
Śladem profesjonalistów
Żołnierze walczyli o medale w Biegu Piastów
Koniec XI zmiany PKW Orlik
Setka ppor. Krzysztofa Żebrowskiego
Międzywojenne archiwalia z MSZ
Na jakich zasadach gratyfikacja?
Wojna w świecie popkultury
Pierwsze eksponaty MWP już w nowej siedzibie
Holendrzy kończą dyżur w Polsce
Jakie ćwiczenia dla pasywnej rezerwy?
Rezerwujcie czas! Już niedługo wojskowa gala MMA
To dobra ustawa dla wojska
Świadczenie za staż – z podpisem prezydenta
Podejmij studia na nowym kierunku WAT
Słowo czekisty
USA szybciej dostarczą Abramsy do Ukrainy
Karą mogła być tylko śmierć
Nowoczesne wojsko, bezpieczna Ojczyzna
Amerykanie demonstrują gotowość na Bałtyku

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO