moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Kolejne baterie „Wisły”

Ruszamy z drugą fazą programu obrony powietrznej „Wisła”. Podpisałem zapytanie ofertowe, Letter of Request, dotyczące pozyskania 6 baterii systemu Patriot wraz z radarami dookólnymi, wyrzutniami i zapasem pocisków – poinformował minister Mariusz Błaszczak. Częścią kontraktu ma być offset obejmujący transfer najnowocześniejszych technologii radarowych i teleinformatycznych.

Zapytanie ofertowe jest w zasadzie formalną prośbą do amerykańskich władz o wyrażenie zgody na sprzedaż danego uzbrojenia i określenia jego maksymalnej ceny. O tym, że Ministerstwo Obrony Narodowej złożyło amerykańskim władzom Letter of Request, poinformował 24 maja w mediach społecznościowych minister Mariusz Błaszczak. – Ruszamy z drugą fazą programu obrony powietrznej „Wisła”. Podpisałem zapytanie ofertowe, Letter of Request, dotyczące pozyskania 6 baterii systemu Patriot wraz z radarami dookólnymi, wyrzutniami i zapasem pocisków – napisał dziś na Twitterze szef resortu obrony narodowej.

Podpisany przez ministra obrony dokument dotyczy pozyskania trzech dywizjonów składających się z sześciu baterii przeciwrakietowych zestawów rakietowych Patriot, radarów dookólnych LTAMDS (Lower Tier Air and Missile Defense Sensor), systemów dowodzenia i łączności oraz pocisków rakietowych PAC-3 MSE.

W ramach programu „Wisła” polska armia chce pozyskać 8 baterii przeciwlotniczych i przeciwrakietowych zestawów rakietowych Patriot, zdolnych zwalczać cele – statki powietrzne oraz rakiety manewrujące i balistyczne – oddalone o około 100 kilometrów.

W 2018 roku Ministerstwo Obrony Narodowej zdecydowało się podzielić program „Wisła” na dwie fazy. Pierwszy etap zakładał kupno 2 baterii Patriotów w dostępnej wówczas konfiguracji (czyli MIM-104F Patriot PAC-3+ Post-Deployment Build 8). W ramach drugiego etapu SZ RP mają pozyskać zestawy w oczekiwanej przez wojsko konfiguracji docelowej – nie tylko z nowoczesnym, sieciocentrycznym systemem dowodzenia IBCS, ale przede wszystkim z nowymi radarami dookólnymi.

Podpisany w marcu 2018 roku kontrakt na dostawę dwóch baterii Patriot to największa – ze względu na koszt wynoszący aż 4,75 mld dolarów – umowa zbrojeniowa polskiej armii po 1989 roku. Złożone zapytanie ofertowe dotyczące drugiej fazy „Wisły” przewiduje zakup 6 baterii wraz z nowoczesnymi radarami LTAMDS. To oznacza, że finansowy rekord z 2018 roku zostanie pobity.

Kontraktowi (szacowanemu na kilkadziesiąt miliardów złotych) ma towarzyszyć offset obejmujący transfer najnowocześniejszych technologii radarowych i teleinformatycznych. – W ramach II fazy programu „Wisła” przewidujemy zawarcie umowy offsetowej na pozyskanie technologii związanych z systemami radiolokacyjnymi obejmującymi radary LTAMDS oraz systemami dowodzenia – potwierdza ppłk Krzysztof Płatek, rzecznik prasowy Agencji Uzbrojenia.

Minister Mariusz Błaszczak zapowiedział dzisiaj również, że w najbliższym czasie Polska poprosi amerykański rząd o zgodę na sprzedaż kolejnego uzbrojenia. – Za chwilę przedstawimy także zapytanie dotyczące dostaw kolejnych dywizjonów Himars – ujawnił minister w wywiadzie telewizyjnym.

W 2019 roku MON podpisał wartą 414 mln dolarów umowę na dostawę jednego dywizjonu tych wyrzutni, którymi można zwalczać cele oddalone nawet o 300 km. Teraz planowany jest zakup kolejnych. Ilu? Tego na razie MON nie ujawnia.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: Sgt. Alexandra Shea / US Army

dodaj komentarz

komentarze


Kolejne Kraby dla wojska
 
Ukraińska armia szkoli się w Wędrzynie
Zielony talizman Polaków
Dodatkowe świadczenie dla przyszłych kierowców wojskowych
Co może Hugin
Podchorążowie świętują
Realia, a nie teoria
Szef MON-u o planach obrony kraju
Żołnierze wojsk rakietowych i artylerii świętują
PKW Orlik gotowy na misję
Laserowa rewolucja
Panczenistka i szpadzistka na podium Pucharu Świata
Unijna pomoc dla Ukrainy
Więcej pieniędzy na wojskowe mundury
Pathfinder – najlepszy zwiadowca
PGZ rośnie w siłę
Polsko-koreańskie rozmowy
Kolejne zakupy dla wojska
Polski dzień strzelania w Rumunii
Wyższe diety dla przeciwlotników i radiotechników
AW101 już w Darłowie
Holandia i Dania przekażą Ukrainie F-16
Ile powołań do wojska w 2024 roku?
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Saperzy na wschodzie Polski
Ekspresowa pomoc
Misja: obronić Finlandię
Zimowy test dobrowolsów
Ostatni lot płk Skarżyńskiego
PKW Orlik już w Estonii
Spoczęli w ojczyźnie
Zwycięstwo bez zwycięstwa
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Uwolnić zakładników
32 krążki pływaków-żołnierzy
Debiutancka misja Hugina
Porozumienie Sikorski-Stalin
JEF, czyli odpowiedź dla Rosji
Wiara bez wiedzy
Certyfikacja Eurokorpusu
Fiński debiut w Sojuszu
Loty M-346 wstrzymane
Jest nowy rząd, ale bez zmian w MON-ie
Abramsy jadą na ukraiński front
Terytorials na etacie
Futsal na zakończenie rywalizacji
Zawiszacy na manewrach u sąsiadów
IPN zidentyfikował kolejne 20 ofiar totalitaryzmów
Z okazji urodzin wielkiego Polaka
Jak chronić granicę? Polacy podpowiedzą Finom
Jubileuszowy i rekordowy Maraton Komandosa
Wszystkie Pilice w wojsku
Polka najlepsza w finale Pucharu Świata
Wojsko Polskie ma nowych oficerów
Out of the Shadow
Orka po koreańsku
Wojska specjalne dostały kolejne Black Hawki
Operacja NATO przy granicy z Rosją
Sportowcy CWZS-u czekają na wasze głosy
Sokół czuwa w Tatrach
Drużyna Invictus Games z prezydenckim wsparciem

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO