moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Kolejne baterie „Wisły”

Ruszamy z drugą fazą programu obrony powietrznej „Wisła”. Podpisałem zapytanie ofertowe, Letter of Request, dotyczące pozyskania 6 baterii systemu Patriot wraz z radarami dookólnymi, wyrzutniami i zapasem pocisków – poinformował minister Mariusz Błaszczak. Częścią kontraktu ma być offset obejmujący transfer najnowocześniejszych technologii radarowych i teleinformatycznych.

Zapytanie ofertowe jest w zasadzie formalną prośbą do amerykańskich władz o wyrażenie zgody na sprzedaż danego uzbrojenia i określenia jego maksymalnej ceny. O tym, że Ministerstwo Obrony Narodowej złożyło amerykańskim władzom Letter of Request, poinformował 24 maja w mediach społecznościowych minister Mariusz Błaszczak. – Ruszamy z drugą fazą programu obrony powietrznej „Wisła”. Podpisałem zapytanie ofertowe, Letter of Request, dotyczące pozyskania 6 baterii systemu Patriot wraz z radarami dookólnymi, wyrzutniami i zapasem pocisków – napisał dziś na Twitterze szef resortu obrony narodowej.

Podpisany przez ministra obrony dokument dotyczy pozyskania trzech dywizjonów składających się z sześciu baterii przeciwrakietowych zestawów rakietowych Patriot, radarów dookólnych LTAMDS (Lower Tier Air and Missile Defense Sensor), systemów dowodzenia i łączności oraz pocisków rakietowych PAC-3 MSE.

W ramach programu „Wisła” polska armia chce pozyskać 8 baterii przeciwlotniczych i przeciwrakietowych zestawów rakietowych Patriot, zdolnych zwalczać cele – statki powietrzne oraz rakiety manewrujące i balistyczne – oddalone o około 100 kilometrów.

W 2018 roku Ministerstwo Obrony Narodowej zdecydowało się podzielić program „Wisła” na dwie fazy. Pierwszy etap zakładał kupno 2 baterii Patriotów w dostępnej wówczas konfiguracji (czyli MIM-104F Patriot PAC-3+ Post-Deployment Build 8). W ramach drugiego etapu SZ RP mają pozyskać zestawy w oczekiwanej przez wojsko konfiguracji docelowej – nie tylko z nowoczesnym, sieciocentrycznym systemem dowodzenia IBCS, ale przede wszystkim z nowymi radarami dookólnymi.

Podpisany w marcu 2018 roku kontrakt na dostawę dwóch baterii Patriot to największa – ze względu na koszt wynoszący aż 4,75 mld dolarów – umowa zbrojeniowa polskiej armii po 1989 roku. Złożone zapytanie ofertowe dotyczące drugiej fazy „Wisły” przewiduje zakup 6 baterii wraz z nowoczesnymi radarami LTAMDS. To oznacza, że finansowy rekord z 2018 roku zostanie pobity.

Kontraktowi (szacowanemu na kilkadziesiąt miliardów złotych) ma towarzyszyć offset obejmujący transfer najnowocześniejszych technologii radarowych i teleinformatycznych. – W ramach II fazy programu „Wisła” przewidujemy zawarcie umowy offsetowej na pozyskanie technologii związanych z systemami radiolokacyjnymi obejmującymi radary LTAMDS oraz systemami dowodzenia – potwierdza ppłk Krzysztof Płatek, rzecznik prasowy Agencji Uzbrojenia.

Minister Mariusz Błaszczak zapowiedział dzisiaj również, że w najbliższym czasie Polska poprosi amerykański rząd o zgodę na sprzedaż kolejnego uzbrojenia. – Za chwilę przedstawimy także zapytanie dotyczące dostaw kolejnych dywizjonów Himars – ujawnił minister w wywiadzie telewizyjnym.

W 2019 roku MON podpisał wartą 414 mln dolarów umowę na dostawę jednego dywizjonu tych wyrzutni, którymi można zwalczać cele oddalone nawet o 300 km. Teraz planowany jest zakup kolejnych. Ilu? Tego na razie MON nie ujawnia.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: Sgt. Alexandra Shea / US Army

dodaj komentarz

komentarze


Arktyczny Delfin na tropie okrętów podwodnych
 
Szef MON-u o rakiecie odnalezionej pod Bydgoszczą
Nowy regulamin dla żołnierzy
Razem gotowi na wszystko
Błaszczak do młodych Polaków: wstępujcie do wojska
WOT i „Anakonda”
Polska wśród światowych liderów
Wojsko poza schematem
Finlandia w NATO
Koniec XI zmiany PKW Orlik
„Griffin Shock ’23”. Pierwsze takie ćwiczenia w historii NATO
Gotowi na dyżur w SON
Nowy wymiar wojska
Nieletni kandydaci z szansą na wojskowy indeks
1 Dywizja: mobilność i siła ognia
Pół wieku w zespole
Najsprawniejsi wieloboiści
Holendrzy kończą dyżur w Polsce
Anakonda na Bałtyku
Ruszyła sprzedaż biletów na Air Show
Żołnierze pomagają zneutralizować złotą algę
Pierwsze w tym roku środki na zapomogi
Szefowie sojuszniczych armii o bezpieczeństwie
Mistrzostwa WOT-u w crossficie
Osiem krążków reprezentantów CWZS-u, w tym pięć złotych
Amunicja dla artylerzystów
Zagłosuj na najlepsze ubiegłoroczne wydarzenie historyczne
Rusza budowa laboratorium Hardware-in-the-Loop
„Nasze granice w Monte Cassino”
Topaz dla Bułgarii
Piekielny ogień dla polskiej armii
83 lata temu alianci wkroczyli do Narwiku
Wiedzieliśmy, że coś się wydarzy
Żegnali ich kamieniami w bukietach
Żołnierze uczą kobiety samoobrony
Włosi na straży polskiego nieba
Śladem profesjonalistów
Breakthrough for the Polish Armed Forces
Musimy stawiać czoła zagrożeniom
Obrady Grupy Północnej w Polsce
Litwini kupią zestawy Grom
Słowa jak pociski
Maszerowali, lecz nie ginęli
Piąte zwycięstwo gwiazd Gortata z wojskiem
Polacy nie ucierpieli w Kosowie
Gdyńska stocznia zyskała nowe kompetencje
Więcej miejsc na studiach w LAW
Przysięga dobrowolsów
Koszykarskie święto w Atlas Arenie
Do końca walczył z tyranią
B9 stawia na solidarność
W Brukseli o bezpieczeństwie wschodniej flanki
Błaszczak: chcemy kupić rozpoznawcze aerostaty dla WP
Polska potrzebna od zaraz
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Włoski niszczyciel rakietowy w Polsce

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO