Rozpoczął się kluczowy etap wdrażania do służby w Wojsku Polskim dwóch baterii amerykańskiego systemu przeciwlotniczego i przeciwrakietowego Patriot. W ramach SICO – System Integration Checkout – odbędzie się integracja wszystkich elementów baterii, pierwsze uruchomienie systemu oraz testy sprawności.
Zgodnie z podpisanym w marcu 2018 roku kontraktem o wartości 4,75 mld dolarów Wojsko Polskie na przełomie 2022 i 2023 roku ma otrzymać dwie baterie – łącznie 18 wyrzutni i ponad 200 rakiet – amerykańskiego systemu obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej Patriot. Broń, która w Siłach Zbrojnych RP będzie nosić kryptonim „Wisła”, ma trafić do 37 Dywizjonu Rakietowego Obrony Powietrznej, który podlega 3 Warszawskiej Brygadzie Rakietowej z Sochaczewa.
Proces wprowadzenia do służby tego najbardziej zaawansowanego uzbrojenia przeciwlotniczego, zdolnego z ponad 100 km zwalczać nie tylko statki powietrzne, lecz także rakiety balistyczne i manewrujące, wszedł właśnie w decydującą fazę. Agencja Uzbrojenia poinformowała, że pod koniec września na terenie Warsztatów Techniki Lotniczej w Toruniu rozpoczął się SICO (System Integration Checkout), czyli usankcjonowany w amerykańskich regulacjach prawnych proces sprawdzania i integracji elementów wchodzących w skład baterii.
Dlaczego polska broń musi przejść amerykański proces weryfikacji? Ponieważ oficjalnie za dostarczenie poprawnie działających baterii Patriotów odpowiada nie ich producent, firma Raytheon, lecz amerykański rząd, który był stroną kontraktu z 2018 roku.
Proces SICA w przypadku baterii Wisła będzie trzyetapowy. W pierwszej kolejności na terenie Warsztatów Techniki Lotniczej w Toruniu zostanie przeprowadzona integracja wyrzutni M903A2 systemu Patriot z pozostałymi elementami systemu. W tym wypadku nie tylko z radarami AN/MPQ-65, lecz także kabinami dowodzenia i łączności ECS/RIU (Engagement Control Station/Radar Interface Unit), sprzętem kryptograficznym, radioliniami oraz różnego rodzaju pojazdami.
W trakcie drugiego etapu (odbędzie się on w 37 Dywizjonie Rakietowym Obrony Powietrznej w Sochaczewie) zostanie przeprowadzona integracja baterii ogniowej z systemem dowodzenia obroną przeciwlotniczą i przeciwrakietową IBCS. Z kolei w ramach trzeciego etapu (znów w Toruniu) zostaną przeprowadzone testy kompletnych baterii.
– Zgodnie z obowiązującym harmonogramem podstawowa gotowość systemu, Basic Operational Capability, została przewidziana na 2023 rok – informuje ppłk Krzysztof Płatek, rzecznik prasowy Agencji Uzbrojenia.
autor zdjęć: st. szer. Wojciech Król / MON
komentarze