moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Włoskie Typhoony w akcji

W kilka minut byli gotowi, by wystartować i wykonać operację przechwycenia rosyjskich samolotów. Włoscy piloci myśliwców Eurofighter Typhoon stacjonują w Malborku w ramach Baltic Air Policing i w tym miesiącu swoje misje wykonywali już kilkanaście razy. Każda z nich była spowodowana pojawieniem się rosyjskiego samolotu w pobliżu granicy polsko-rosyjskiej.

29 września dwa włoskie myśliwce Eurofighter Typhoon, które stacjonują w 22 Bazie Lotnictwa Taktycznego w Malborku w ramach misji Baltic Air Policing, poderwały się na sygnał „Alpha Scramble”. Rozkaz do lotu wydało niemieckie dowództwo Combined Air Operations Centre (CAOC), po tym jak rosyjski statek powietrzny zbliżył się do granicy z Polską, a jego lot nie został wcześniej zgłoszony kontrolerom lotu. Gdy Eurofightery podleciały do samolotu, ten wycofał się w głąb terytorium Rosji. Informację o tym zdarzeniu podały włoskie siły powietrzne w mediach społecznościowych: „To był kolejny natychmiastowy start włoskich samolotów stacjonujących w Polsce”.

Włosi przeprowadzili standardową operację przechwycenia samolotu, którą wykonują statki powietrzne patrolujące niebo krajów nadbałtyckich. Identyczne zadania wykonują Polacy m.in. na Litwie, w Estonii czy na Słowacji. Piloci i personel naziemny prowadzą nieprzerwany dyżur i 24 godziny na dobę są gotowi, aby w kilka minut poderwać samolot do lotu. Kiedy ogłaszany jest alarm „Alpha Scramble”? Najczęściej wówczas gdy granicę państwa próbuje naruszyć statek powietrzny bez transpondera (urządzenie identyfikujące) albo taki, który nie zgłosił wcześniej planu lotu. Zdarza się, że są to również statki pasażerskie. Oprócz tego, że piloci z misji BAP mogą przechwycić samolot i zmusić go do cofnięcia się, mogą również pomagać samolotom wylądować – jeśli te mają problem techniczny.

REKLAMA

Myśliwce Eurofighter Typhoon z włoskich sił powietrznych stacjonują w Polsce od sierpnia tego roku. Z bazy w Malborku wspierają działania patrolowe Węgrów, którzy z kolei stacjonują w Szawlach na Litwie. Włosi wspierają też polskich pilotów w pełnieniu ich dyżuru bojowego w kraju. Włoskie samoloty pochodzą z 4, 36, 37 i 51 skrzydła włoskich sił powietrznych i zostaną w Malborku do końca października. Kiedy w sierpniu gen. dyw. pil. Cezary Wiśniewski, zastępca dowódcy generalnego rodzajów sił zbrojnych, witał lotników w 22 Bazie Lotnictwa Taktycznego, zapewnili oni, że będą wzmacniać wschodnią flankę zgodnie z założeniami NATO. – Tworzymy natowską tarczę powietrzną, zwiększamy spójność państw członkowskich i gwarantujemy integralność terytorialną członków Sojuszu – mówił z kolei płk Salvatore Florio, dowódca włoskiego kontyngentu. I dodał: – Dziś nie ma nic ważniejszego w tej części świata niż ochrona państw NATO i utrzymanie w nich pokoju.

Od tamtej pory Włosi wiele razy wzbijali się w powietrze na sygnał „Alpha Scramble”. Tylko we wrześniu było 15 takich lotów. Ostatnio 26 i 27 września. Najpierw w pobliżu strefy przygranicznej namierzono jeden samolot, który nie miał włączonego identyfikatora, następnego dnia były to aż trzy samoloty z Rosji. W obu przypadkach para Eurofighterów bezzwłocznie wystartowała, aby sprawdzić, co dzieje się w powietrzu.

Z Włochami współpracują nie tylko piloci MiG-29 z Malborka, lecz również lotnicy z Krzesin i Łasku. – Wykonaliśmy wspólnie kilka misji DCA [Defensive Counter Air – działania defensywne przeciwko środkom powietrznym – przyp. red.] – mówi ppłk Łukasz Gradziński, dowódca 6 Eskadry Lotnictwa Taktycznego 31 Bazy Lotnictwa Taktycznego. – Lata nam się razem świetnie, bo też dobrze się znamy. Większość z personelu pochodzi z włoskiej eskadry tygrysiej, podobnej do naszej. Wspólne loty wykonujemy więc chociażby podczas ćwiczeń „NATO Tiger Meet” – dodaje oficer.

Poza lotami treningowymi Włosi wspierają Polaków również w prowadzeniu dyżurów bojowych. – Są w Malborku, a więc bardzo blisko Bałtyku, gdzie w przestrzeń najczęściej wlatują rosyjskie samoloty. Czas ich reakcji jest więc krótszy, mogą dolecieć do samolotów szybciej niż my z Krzesin – mówi ppłk Gradziński.

Ewa Korsak

autor zdjęć: Sztab Obrony Włoch

dodaj komentarz

komentarze


F-22 w Polsce pokazują siłę Sojuszu
 
Narada byłych szefów BBN-u
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Gamer” w akcji. Laserowy trening logistyków
Czarna Dywizja odzyskała tytuł mistrzowski w futsalu
NATO pozostaje w gotowości
Zmiany w dodatkach dla poszkodowanych
Operacja „Market-Garden” – klęska na własne życzenie
Pioruny dla Norwegii
Sześć medali mistrzostw Polski dla panczenistki i sztangistów
Śladem profesjonalistów
Parlamentarzyści z NATO: Rosja to terrorysta
Kierunek: przestrzeń kosmiczna
Podchorążowie przejmują władzę na uczelniach i świętują
„Drogi do niepodległości” – serwis specjalny na rocznicę odzyskania niepodległości
W Sejmie o Patriotach
Ćwiczą i spoglądają na rosyjskie okręty
Najlepsze projekty dronów nagrodzone
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Włoskie Air Policing w Polsce
„Albatros” pisze swoją historię
Ukraiński batalion certyfikowany w Polsce
Polski duch w Londynie
Polak dowódcą misji szkoleniowej dla wojsk ukraińskich
Ogień z Abramsów
Ukraina otrzyma Patrioty?
Pioruny w linii
Nominacje generalskie w Dzień Podchorążego
Ryzykowna gra ajatollahów
F-15 przyleciały do Łasku
Z okazji urodzin wielkiego Polaka
Kolejne Rosomaki WEM
GlobState 2022: W NATO zmiana środka ciężkości
Abrams: początek historii
Wypadek w Przewodowie – trwa wyjaśnianie przyczyn
Polsko-koreańska debata
Międzynarodowa debata o bezpieczeństwie
Bezpieczeństwo flanki wschodniej
Wojska rakietowe i artylerii świętują
Snajperzy w wojskach obrony terytorialnej
Więcej zaszkodzili mi Polacy niż Anglicy
Zostań szeregowym zawodowym!
Artyleria na Marsie
Pięć razy złoto dla 12 Dywizji Zmechanizowanej
Armii przybędzie ponad 2100 nowych podoficerów
Wojskowi kucharze z Polski w światowej czołówce
Dodatek za ochronę granicy
W Brukseli o bezpieczeństwie Europy
Szóste zwycięstwo mjr. Piotra Szpigla w maratonie w Lublińcu
Przez sport do wojska z krakowskim Wawelem
USA: nasi żołnierze w Europie zostaną na dłużej
Upadek mitu mocarstwa
Koreański sprzęt już w Polsce
Siedemnastka gotowa na Liban
Noc, która przeszła do narodowej legendy
Sześć złotych medali marynarzy na pływackim czempionacie
Nowy wymiar sił powietrznych
Spadochroniarze gotowi do unijnego dyżuru
Abramsy w porcie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO