Ponad 170 ochotników postanowiło spędzić wakacje inaczej, niż zwykle. Od dziś, przez szesnaście dni będą uczyć się podstaw rzemiosła wojskowego, by spełnić swoje marzenie – złożyć przysięgę wojskową i stać się żołnierzem 12. Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej.
Szesnastodniowe szkolenie podstawowe skierowane jest do osób, które dotąd nie miały styczności ze służbą wojskową. Pierwszy dzień minął pod znakiem pobierania umundurowania, w tym również wyposażenia indywidualnego (karimata, hełm, śpiwór, plecak piechoty).
Podczas wcielenia w wojskowe szeregi, kandydaci muszą przystąpić do egzaminu z wychowania fizycznego, by sprawdzić, z jaką formą wkraczają do wojska. Każdy kolejny dzień to kilkunastogodzinny trening wojskowy. W czasie „szesnastki”, przyszli terytorialsi muszą zaznajomić się z bezpiecznym i efektywnym posługiwaniem bronią a także elementami taktyki. Nauczą się także podstaw pierwszej pomocy medycznej na polu walki, będą ewakuować rannego i pracować z mapą. Ostatni dzień szkolenia to egzamin - tzw. „pętla taktyczna”. Podczas egzaminu instruktorzy i dowódcy sprawdzają, czego kandydaci nauczyli się podczas „szesnastki”. Wszyscy, którzy pomyślnie ukończą „pętlę”, złożą uroczystą przysięgę. Wówczas zasilą wszystkie bataliony 12. WBOT, które mieszczą się.
Projekt „Wakacje z WOT” to dopasowanie terminu szkoleń do przerwy w nauce i nie różni się od zaplanowanych, cyklicznych szkoleń. Szesnastodniowe szkolenie prowadzone w czasie ferii czy wakacji, kończy się złożeniem przysięgi wojskowej. To początek drogi, jaką musi przejść żołnierz. Cały cykl szkolenia w WOT trwa 3 lata i jest podzielony na etapy: indywidualny, specjalistyczny i zgrywający. W tym czasie żołnierze szkolą się w ramach szkoleń rotacyjnych, w dni wolne od pracy.
Tym razem za szkolenie odpowiada 124. blp ze Śremu. Ochotnicy będą ćwiczyć w oparciu o poligon w Biedrusku, który należy do Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych.
Tekst: por. Anna Jasińska-Pawlikowska/12 Wielkopolska Brygada Obrony Terytorialnej
autor zdjęć: DWOT
komentarze