moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Ukraińcy przejmują inicjatywę i bardzo dobrze sobie radzą w walkach

Kontynuujemy pracę na różnych szczeblach, aby zachęcić Rosję do dążenia do pokoju – powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w opublikowanym tej nocy nagraniu wideo. Dodał też, że rozmowy, choć trudne, krok po kroku posuwają się do przodu. Niestety, dramatyczna sytuacja panuje w oblężonym przez Rosjan mieście Izium, a agresorzy nie zgadzają się na utworzenie korytarza humanitarnego.

Prezydent Zełenski w swoim przemówieniu oskarżył wojska rosyjskie oblegające Mariupol o udaremnienie prób ewakuacji cywilów z miasta. Podkreślił także, że Ukraina od ponad tygodnia próbuje zorganizować korytarze humanitarne dla mieszkańców tego miasta, ale prawie wszystkie próby zostały udaremnione przez rosyjskich najeźdźców. – We wtorek jedna z kolumn humanitarnych została zatrzymana przez Rosjan na uzgodnionej trasie, a pracownicy służb ratunkowych i kierowcy autobusów zostali wzięci do niewoli. (…) Mimo tych wszystkich trudności we wtorek uratowano ponad siedem tysięcy mieszkańców Mariupola. Będziemy kontynuować nasze wysiłki – powiedział ukraiński prezydent.

Tymczasem wojska ukraińskie nadal skutecznie bronią się i odpierają ataki sił rosyjskich. Wczoraj ukraińska obrona przeciwlotnicza – jak podała agencja Ukrinform, cytując dowództwo sił powietrznych Ukrainy – zestrzeliła sześć rosyjskich samolotów, jeden śmigłowiec, pięć dronów i pięć rakiet. „Lotnictwo uderzeniowe Sił Zbrojnych Ukrainy trafiało w cele na ziemi: pojazdy wojskowe i żołnierzy w grupach. Myśliwce osłaniały z powietrza i zestrzeliły dwa wrogie pociski manewrujące” – dodało ukraińskie dowództwo sił powietrznych we wpisie na Facebooku. Z kolei ukraińskie media, m.in. censor.net, zamieściły informację o śmierci kolejnego wysokiego rangą rosyjskiego dowódcy – w wojnie w Ukrainie zginął płk Aleksiej Szarow, który dowodził 810 Brygadą Piechoty Morskiej Floty Czarnomorskiej.

John Kirby, rzecznik Pentagonu, poinformował, że Ukraińcy przejmują kontrolę w okolicach Kijowa, zwłaszcza na południu miasta. – W niektórych obszarach kontrolowanych przez Rosjan Ukraińcy przejmują inicjatywę i bardzo dobrze sobie radzą w walkach – powiedział rzecznik na wtorkowej konferencji prasowej. Dodał również, że w 27. dniu wojny Rosja nie osiągnęła żadnego strategicznego celu, co świadczy o słabości rosyjskiej armii. – Putin powinien podjąć rozmowy pokojowe z Ukrainą – dodał Kirby. Rzecznik odniósł się również do czwartkowego szczytu NATO. – Architektura bezpieczeństwa w Europie zmieniła się. Potrzebna jest dyskusja wewnątrz Sojuszu. Mam nadzieję, że wszystkie kraje członkowskie zaangażują się w podjęcie kolejnych decyzji – stwierdził.

Z kolei Pawieł Łatuszka, były ambasador Białorusi w Polsce, zamieścił na Twitterze informację ostrzegającą o przygotowywaniu przez reżim Alaksandra Łukaszenki prowokacji na granicy Białorusi z Ukrainą, Miałaby ona uzasadnić wkroczenie białoruskich wojsk na Ukrainę. O tym, że jest duże prawdopodobieństwo ataku Białorusi na Ukrainę, ostrzegał też w weekend ukraiński wywiad, a kilka dni wcześniej telewizja CNN informowała, powołując się na źródła amerykańskie i NATO, że białoruskie wojska mogą niebawem dołączyć do inwazji na Ukrainę. Z kolei ukraińskie ministerstwo obrony nie wyklucza wkroczenia białoruskich wojsk na teren Ukrainy, ale dodaje, że „duża liczba żołnierzy, a czasem dowódców odmawia udziału w okupacji”.

Reuters przytoczył wypowiedź Dmitrija Pieskowa, rzecznika Kremla, w której ten podkreślił, że wszystkie powody użycia broni jądrowej przez Federację Rosyjską są publiczne i można je przeczytać. Wypowiedź Pieskowa ostro skomentował Pentagon: „To są groźne słowa. Tak nie zachowuje się odpowiedzialne mocarstwo atomowe”. Kilka dni temu z kolei Mychajło Podolak, odnosząc się do możliwych reakcji Rosji w odpowiedzi na zamknięcie przestrzeni powietrznej Ukrainy przez NATO, powiedział w rozmowie z niezależnym rosyjskim portalem Meduza, że „scenariusz zakładający użycie broni atomowej przez Rosję to czysta fantazja”.

Niestety, niepokojące wieści o zajęciu przez Rosjan najnowszego laboratorium w Czarnobylu podała Państwowa Agencja Ukrainy ds. Zarządzania Strefą Wykluczenia. Placówka pełniła strategiczną, jedyną w swoim rodzaju funkcję – przetwarzała odpady radioaktywne. Laboratorium, które splądrowali Rosjanie – zdaniem ukraińskiej agencji – zawierało „wysoce aktywne próbki i próbki radionuklidów”, które są teraz „w rękach wroga”.

Jacek Szustakowski

autor zdjęć: Maciej Nędzyński / CO MON

dodaj komentarz

komentarze


Na straży nieba
 
„Grand Quadriga ‘24”
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Wioślarze i triatlonistka na podium
Polki pobiegły po srebro!
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Nowe zadania szefa SKW
Pływacy i maratończycy na medal
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
They Will Check The Training Results in Combat
Wszystkie misje AWACS-a
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Broń Hitlera w rękach AK
Śladami ojca
Krwawa noc pośród puszczy
„Pierwsza Drużyna” na start
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Wojna w świętym mieście, epilog
Abramsy w pętli
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Serwis K9 w Polsce
Cień atomowej zagłady
Polska wiktoria na Monte Cassino
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Bohater odtrącony
Więcej hełmów dla żołnierzy
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Pytania o europejską tarczę
Zawsze gotowi do pomocy
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
NATO on Northern Track
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Mobilne dowodzenie
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
W obronie wschodniej flanki NATO
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Układ nerwowy Mieczników
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
By Polska była bezpieczna
Ameryka daje wsparcie
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Flota Bayraktarów w komplecie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO