Zabezpieczenie największej w tym roku imprezy na wodzie w Szczecinie było zadaniem żołnierzy 14. Zachodniopomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Wojsko wsparło w ten sposób szczeciński WOPR.
Na „Żagle 2021” - imprezę, która trwała od piątkowego popołudnia do późnej nocy w niedzielę, do szczecińskich nabrzeży przybiło kilkanaście jednostek, w tym największe polskie żaglowce, jak „Dar Młodzieży”, „Fryderyk Chopin” czy „Zawisza Czarny” a także jednostki Marynarki Wojennej RP. Tysiące mieszkańców Szczecina a także turystów z Polski ruszyło w tych dniach na szczecińskie nabrzeża, by podziwiać jednostki i wziąć udział w imprezach towarzyszących.
Za bezpieczeństwo na wodzie odpowiadało Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe, które kilka dni przed wydarzeniem zwróciło się do dowódcy 14 Zachodniopomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej o wsparcie w tym zadaniu.
W ten sposób, przez trzy dni, po 10 godzin na dobę, terytorialsi wraz z WOPR i policją patrolowali na płaskodennej łodzi rejon imprezy pilnując bezpieczeństwa jednostek pływających i turystów. Żołnierze, których skierowano do patroli z WOPR mają patenty sternika motorowodnego, są także ratownikami wodnymi.
Współpraca obu służb odbywa się na mocy porozumienia, które zostało podpisane jesienią ubiegłego roku. Zachodniopomorski WOPR i 14 ZBOT uzgodniły wspólne szkolenia i gotowość do wsparcia na wypadek np akcji poszukiwawczych na wodzie. Woprowcy mogą odtąd liczyć także na wsparcie wojskowym sprzętem. 14 ZBOT posiada kilka łodzi desantowych wyposażonych w silniki zaburtowe, które w razie potrzeby mogą zostać użyte w operacjach poszukiwawczo-ratowniczych. W zamian WOPR szkoli żołnierzy WOT w prowadzeniu akcji na wodzie.
- Szczecin i jego akweny to także rejon naszej odpowiedzialności. Jesteśmy po to, by wspierać lokalną społeczność, stąd nasza współpraca z Wodnym Ochotniczym Pogotowiem Ratunkowym - wyjaśnia zastępca dowódcy 14. Zachodniopomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej ppłk Mirosław Radwan. - Mamy w swoich szeregach ratowników wodnych i sterników motorowodnych. Część z nich została już przeszkolona przez szczecińskich ratowników, ale w nasze szeregi wciąż wstępują nowi żołnierze, którzy będą chcieli się szkolić i zdobywać nowe kompetencje i umiejętności, nasza współpraca z WOPR to umożliwia. A wspólna praca na „Żaglach” dowodzi, że codzienna współpraca pozwala osiągnąć tak pożądany efekt synergii. Razem jesteśmy silniejsi.
Dowództwo 14 ZBOT podkreśla specyfikę działania formacji w swoim rejonie odpowiedzialności, czyli województwie zachodniopomorskim. Wody powierzchniowe, czyli rzeki, jeziora i inne akweny wodne zajmują prawie 1,2 tys. km kwadratowych powierzchni województwa zachodniopomorskiego i ponad 180 km linii brzegowej Bałtyku. Większą powierzchnię zajmują jedynie wody województwa warmińsko-mazurskiego.
W „Żagle 2021” włączył się także 5 pułk inżynieryjny ze Szczecina - Podjuch. Saperzy wybudowali na Odrze most pontonowy, który umożliwił turystom sprawne przemieszczanie się z brzegu na brzeg i uczestniczenie w różnych wydarzeniach.
Tekst: Marcin Górka/14. BOT
autor zdjęć: Małgorzata Górka
komentarze