moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Pracodawcy, którzy doceniają służbę

Do 30 czerwca terytorialsi i przedsiębiorcy mogą zgłaszać kandydatów do udziału w konkursie „Pracodawca przyjazny WOT”. Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej chce nagrodzić firmy, które wspierają swoimi działaniami podwładnych służących w WOT. Laureatów poznamy we wrześniu.

Konkurs „Pracodawca przyjazny WOT” to dla tej formacji niezwykle ważne przedsięwzięcie. Prawie 60 proc. żołnierzy obrony terytorialnej deklaruje bowiem, że łączy służbę ze stałym zatrudnieniem. Dlatego tak istotne jest wsparcie ich pracodawców. – Zależy nam na pokazaniu i nagrodzeniu tych pracodawców, którzy rozumieją znaczenie terytorialnej służby wojskowej nie tylko w wymiarze obronnym i społecznym, lecz także biznesowym – tłumaczy ppłk Marlena Bielewicz, zastępca szefa Oddziału Współpracy Cywilno-Wojskowej DWOT. Pierwszy taki konkurs odbył się w 2019 roku. Ppłk Bielewicz dodaje, że tego rodzaju projekty warto organizować cyklicznie, bo wpływają na pozytywne relacje ze społeczeństwem. – Stwarzają płaszczyznę komunikacji, dzięki której możemy poznać wzajemne oczekiwania i potrzeby. A to niezwykle ważne, biorąc pod uwagę specyfikę naszej formacji – zaznacza oficer.

 

Jakie firmy mają szansę na zwycięstwo? Komisje konkursowe zwrócą uwagę przede wszystkim na to, czy pracodawcy dostrzegają korzyści płynące z zatrudniania żołnierzy OT oraz czy i jak wdrażają w swoich zakładach rozwiązania ułatwiające łączenie służby z pracą. Będą również przyglądać się, czy firmy są w stanie wykorzystać na rynku pracy kompetencje, które zdobyli żołnierze OT. – Podczas służby nasi żołnierze przechodzą różne kursy, na przykład pierwszej pomocy przedmedycznej, ratownika pola walki, pilarzy czy te uprawniające do obsługi maszyn inżynieryjnych, np. elektrowni polowej KEP, jak również bardzo przydatny obecnie, w warunkach pandemii, kurs opieki nad pacjentem leżącym. Uczą się również budowania odpowiedzialności za drużynę, działania pod presją czasu i w stresie, a także dowodzenia, samodyscypliny, rozwijają cechy przywódcze, lidera. To wszystko mogą z powodzeniem wykorzystać także w pracy zawodowej – mówi ppłk Marlena Bielewicz.

Konkurs podzielony jest na dwa etapy. W pierwszym wyłonieni zostaną najlepsi pracodawcy na szczeblu 15 województw, w których stacjonują brygady obrony terytorialnej. Kategorie są cztery: mikroprzedsiębiorstwa, małe przedsiębiorstwa, średnie oraz podmioty publiczne. W sumie wskazanych może zostać 60 laureatów, którzy staną w konkursowe szranki na kolejnym, ogólnopolskim etapie. Tu już zostanie wybranych czterech zwycięzców szczebla centralnego. – Chcieliśmy połączyć ten konkurs z targami pracy – najlepsze firmy mogłyby zaprezentować swoją ofertę, rozwiązania i działania, które nagradzamy. Niestety, ze względu na pandemię musimy przesunąć ten pomysł na inny termin – dodaje ppłk Marlena Bielewicz.

W pierwszej edycji tytuł Pracodawca Przyjazny WOT otrzymał Tomasz Kądziołka, prezes Portu Lotniczego Olsztyn-Mazury. Wyróżnienia na szczeblu wojewódzkim trafiły do 13 pracodawców. Otrzymał je m.in. PKP LHS sp. z o.o. z siedzibą w Zamościu. – To dla nas bardzo ważne wyróżnienie – podkreśla Zbigniew Tracichleb, prezes zarządu PKP LHS. – Pandemia COVID-19 pokazała, że potrzebne są sprawne służby, zwłaszcza w sytuacjach kryzysowych. Nasi pracownicy, którzy służą w wojskach obrony terytorialnej, bardzo cenią sobie możliwość działania na rzecz lokalnej społeczności. Z kolei dla nas, kolejarzy, służba i pomoc to dwa bliskie pojęcia. Dlatego stwarzamy naszym pracownikom takie możliwości pracy, aby wstępowali do WOT-u i bez problemu brali udział w szkoleniach – dodaje szef wyróżnionego przedsiębiorstwa.

Zgłoszenia do tegorocznej edycji konkursu przyjmowane są do 30 czerwca. Mogą je wysyłać żołnierze WOT-u, a także sami pracodawcy. Regulamin konkursu i wnioski do zgłaszania kandydatów dostępne są na stronie Wojska Polskiego. Tegorocznych laureatów poznamy pod koniec września.

Piotr Raszewski

autor zdjęć: DWOT

dodaj komentarz

komentarze


Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
 
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Ameryka daje wsparcie
W obronie wschodniej flanki NATO
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Zawsze gotowi do pomocy
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Po przeprawie ruszyli do walki
Śladami ojca
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Abramsy w pętli
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Serwis K9 w Polsce
Więcej hełmów dla żołnierzy
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
„Grand Quadriga ‘24”
Wszystkie misje AWACS-a
By Polska była bezpieczna
Flota Bayraktarów w komplecie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
NATO on Northern Track
Gry wojenne w szkoleniu
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojna w świętym mieście, epilog
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Polska wiktoria na Monte Cassino
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
„Pierwsza Drużyna” na start
Mobilne dowodzenie
Krwawa noc pośród puszczy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Polki pobiegły po srebro!
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Orzeł dla bohaterów
Na straży nieba
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Bohater odtrącony
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Układ nerwowy Mieczników
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Broń Hitlera w rękach AK
Nowe zadania szefa SKW
They Will Check The Training Results in Combat
Pytania o europejską tarczę
Wioślarze i triatlonistka na podium
Pływacy i maratończycy na medal

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO