Żołnierze 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej w weekend odbyli pierwsze szkolenia strzeleckie z wykorzystaniem pistoletu VIS 100, najnowszej konstrukcji radomskiej Fabryki Broni Łucznik.
Pierwsze VIS-y trafiły jako indywidualne wyposażenie żołnierzy 53 batalionu lekkiej piechoty z Siedlec, którzy w miniony weekend odbyli szkolenie teoretyczne z budowy i zasad użytkowania pistoletu zakończone egzaminem. Część praktyczna obyła się na strzelnicy garnizonowej, żołnierze uczyli się m.in. przyjmowania postaw strzeleckich z wykorzystaniem broni krótkiej. Ostatnim etapem zajęć było szkolenie ogniowe. - Obcowałem z rożnymi konstrukcjami broni i naprawdę bardzo pozytywne wrażenia w użytkowaniu tego pistoletu. Po pierwsze bardzo fajny spust, bardzo precyzyjny, bardzo ładne skupienie udało się tą bronią uzyskać - skomentował po szkoleniu kpr. Marcin Gierłowski, żołnierz 53blp w Siedlcach.
Doskonałą celność i skupienie po strzelaniu z pistoletu VIS 100 było można zaobserwować na tarczach, do których strzelali terytorialsi. - Podczas strzelania na 10 strzałów żołnierze osiągali nie mniej niż 80 kilka punktów. Jak na nasze pierwsze strzelanie jest to wynik doskonały – podsumowuje ppor. Andrzej Wąsowski z 53 blp.
W wyposażeniu siedleckiego batalionu docelowo będzie ponad 100 szt. VIS-ów. Szkoleniem ogniowym z wykorzystaniem nowego pistoletu zostaną objęci wszyscy żołnierze, podoficerowie i oficerowie, jednak trafi on na wyposażenie kadry dowódczej oraz żołnierzy pełniących służbę na wybranych stanowiskach.
Pistolet VIS 100 to nowa konstrukcja wyprodukowana w Fabryce Broni Łucznik w Radomiu. Nazwa nawiązuje do pistoletu wzór 35 VIS, produkowanego przez Fabrykę Broni w latach 1936-1939. Liczba 100 jest odniesieniem do wprowadzenia broni w 100. rocznicę odzyskania niepodległości. Jest to pistolet samopowtarzalny kal. 9 mm na amunicję 9x19 Parabellum, jest bronią osobistą, przeznaczoną do walki i samoobrony na krótkich odległościach – do 50 metrów. Może być używany zarówno przez strzelców prawo jak i leworęcznych, posiada ergonomiczny chwyt, umożliwiający dopasowanie do ręki użytkownika.
Tekst: Aneta Szczepaniak/ rzecznik prasowy 5 Mazowieckiej BOT
autor zdjęć: 5 MBOT
komentarze