Była to już 17. przysięga wojskowa w 12 Wielkopolskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej, po raz kolejny miała ona szczególny, bardzo skromny charakter. Ze względu na ograniczenia związane z koronawirusem, w przysiędze nie uczestniczyła kompania honorowa, orkiestra wojskowa, a świadkami uroczystości nie mogli być bliscy żołnierzy składających przysięgę.
Dzisiejsza przysięga na terenie koszar w Biedrusku była nietypowa. Zwykle jest to szczególne przeżycie dla nowych żołnierz ale także dla ich rodzin. Ze względu na obostrzenia sanitarne związane z COVID-19, bramy jednostki dla rodzin i przyjaciół przysięgających żołnierzy pozostały zamknięte. Uroczystość odbyła się zgodnie z wytycznymi epidemicznymi, natomiast transmisję z uroczystości można było obejrzeć w Internecie na kanale YouTube.
Składający przysięgę wielkopolanie zostali powołani do służby 12 lutego i musieli odbyć intensywne szesnastodniowe szkolenie podstawowe, będące wstępem do dalszego kształcenia żołnierza WOT. Każdy dzień składał się z ćwiczeń, które trwały 12 godzin. Podczas szkolenia nowo wcieleni terytorialsi zostali przeszkoleni w zakresie: praktycznych umiejętności strzeleckich, zasad zachowania na polu walki, udzielania pierwszej pomocy medycznej i topografii. Przed złożeniem przysięgi, musieli zdać egzamin z tzw. pętli taktycznej czyli pokazać czego się nauczyli w trakcie szkolenia. Tym razem dodatkowym utrudnieniem była zmienność warunków atmosferycznych; zima, śnieg, bardzo mroźno, potem padał deszcz a w czasie egzaminu było bardzo ciepło jak na tę porę roku.
Uroczystą przysięgę złożyło 62 rekrutów z województwa wielkopolskiego i lubuskiego. Dziś żołnierzami wielkopolskiej brygady WOT zostali miedzy innymi: mistrzyni Polski w zapasach, listonosz, księgowa, kucharz, stolarz, instruktor kitesurfingu, kierowca autobusu, ratownik WOPR oraz studenci i wielu tegorocznych maturzystów. Pośród nowych żołnierzy znalazło się 11 kobiet, miedzy innymi Aneta Kurowska – wdowa po poruczniku Łukaszu Kurowskim poległym w Afganistanie.
Po przysiędze żołnierzy czekają comiesięczne, dwudniowe szkolenia, które planowane są głównie w dni wolne od pracy. Cały cykl szkolenia żołnierza OT trwa trzy lata. Razem z nowymi rekrutami w szeregach wielkopolskich i lubuskich terytorialsów służy już ponad 1800 żołnierzy.
Tekst: kpt. Marcin Misiak
autor zdjęć: Wielkopolska Brygada Obrony Terytorialnej
komentarze