16 lutego br., to dzień promocji znaczka Wojsk Obrony Terytorialnej. Z tej okazji, w siedzibie głównej Poczty Polskiej – emisariusza znaczka – odbyło się spotkanie, w którym udział wzięli: gen. dyw. Wiesław Kukuła – Dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej, prezes zarządu Poczty Polskiej – Tomasz Zdzikot oraz wiceprezes zarządu Poczty Polskiej – Wiesław Włodek.
– Przyszło nam żyć w niełatwych czasach – jak nigdy wcześniej dzisiaj widzimy jak ważna jest promocja postaw obronnych a także łącznie wysiłku różnych instytucji na polu budowy odporności państwa. To właśnie ta myśl stoi za zaprezentowanym dzisiaj znaczkiem – powiedziakł gen. dyw. Wiesław Kukuła. Generał wyraził przy okazji wyrazy uznania dla Prezesa i wszystkich pracowników Poczty Polskiej za wysiłek, jaki ponoszą w ramach prowadzenia działań przeciwcovidowych. – Żołnierze WOT są świadkami wielu akcji specjalnych Poczty Polskich. Dzisiaj jest dobry dzień, by przypomnieć o tym, jak wiele nas łączy.
Generał odniósł się do charakteru obu formacji: – Poczta Polska podobnie jak WOT ma charakter terytorialny i jest obecna niemal w każdym miejscu Polski – dla wielu Polaków jest wręcz atrybutem państwa!, jak również do faktu, że ponad 160 pracowników Poczty Polskiej pełni Terytorialną Służbę Wojskową, oraz że w 2019 roku żołnierze uznali Świętokrzyski Region Poczty Polskiej za jednego z najlepszych pracodawców zatrudniających żołnierzy. Nie zapomniał również o roli samego Prezesa Poczty Polskiej, na której czele stoi Pan Tomasz Zdzikot wiceminister ON, który silnie wspierał powstanie WOT w czasie swojej misji pełnionej w RON. – To wszystko składa się na silne fundamenty, na których zbudowana jest współpraca międzyinstytucjonalna, która służy Polsce, i za którą serdecznie dziękuję Panu Prezesowi i wszystkim pracownikom Poczty Polskiej.
Na znaczku przedstawiono żołnierza Wojsk Obrony Terytorialnej podczas szkolenia. W nowoczesnej, świetnie funkcjonującej organizacji – jaką są Wojska Obrony Terytorialnej, wyposażonej w najnowocześniejszy sprzęt wojskowy, Siły Zbrojne RP szkolą żołnierzy-profesjonalistów o zdolnościach obronnych dopasowanych do współczesnych zagrożeń. Szkolenia mają na celu: po pierwsze tworzenie nowych profesji (zawodów), po drugie kształcenie niezbędnych kompetencji zawodowych i eksperckich w nowych specjalnościach, po trzecie – mają nadawać profesjonalny charakter samej formacji.
Wzdłuż dolnej krawędzi znaczka umieszczono napis „WOJSKA OBRONY TERYTORIALNEJ”, po przeciwnej stronie umieszczono hasło WOT: „ZAWSZE GOTOWI, ZAWSZE BLISKO”.
Znaczek pocztowy Wojsk Obrony Terytorialnej o nominale 1,40 zł, jest znaczkiem obiegowym i został wydany w nakładzie 1 mln. egzemplarzy z możliwością dodruku. Znaczek został wydrukowany techniką rotograwiurową, na papierze fluorescencyjnym w formacie 31,25 x 25,5 mm. Dostępny będzie we wszystkich placówkach pocztowych na terenie Polski.
Promocji znaczka towarzyszy okolicznościowy datownik emisji filatelistycznej „Wojska Obrony Terytorialnej”, który będzie dostępny przez miesiąc od dnia promocji znaczka wyłącznie w placówce Poczty Głównej w Warszawie. Wraz ze znaczkiem została również wydana okolicznościowa koperta FDC (ang. first day cover) z naklejonym znaczkiem pocztowym, ostemplowana okolicznościowym datownikiem. Koperta FDC będzie wydana w nakładzie 1.370 egzemplarzy z przeznaczeniem do placówek specjalistycznych PP na terenie Polski, które zajmują się filatelistyką. Poczta Polska w ramach współpracy wydała ponadto folder okolicznościowy w nakładzie 200 szt.
Autor notatki: szer. Iwona Jędruszczuk, Zespół Prasowy Dowództwa WOT
autor zdjęć: DWOT
komentarze