Pomimo ograniczeń związanych z pandemią koronawirusa oraz sezonu urlopowego żołnierze 21 Patrolu Saperskiego z 5 Kresowego Batalionu Saperów z Krosna Odrzańskiego mają pełne ręce roboty.
Niemalże każdego dnia na terenie Polski ujawniane są przedmioty wybuchowe i niebezpieczne pochodzenia wojskowego, które pomimo upływu wielu lat od zakończenia działań wojennych stanowią bardzo duże zagrożenie dla ludności cywilnej. Do zadań związanych z ich rozpoznaniem, podejmowaniem oraz niszczeniem przeznaczone są funkcjonujące w siłach zbrojnych patrole saperskie, wykonujące zadania związane z oczyszczaniem terenu metodą interwencyjną tzn. po otrzymaniu zgłoszenia od uprawnionych instytucji tj. policja, straż pożarna, straż graniczna, organa administracji państwowej lub samorządowej.
Od początku 2020 roku saperzy z Krosna Odrzańskiego interweniowali już 114 razy. W tym czasie podjęli i zniszczyli 3234 przedmiotów wybuchów i niebezpiecznych pochodzenia wojskowego.
Największym i najbardziej pracochłonnym zadaniem żołnierzy patrolu saperskiego w 2020 roku, było podjęcie i zniszczenie 1700 sztuk pocisków rakietowych kaliber 80 mm z okresu II wojny światowej, znalezionych na dnie jeziora Ciemne, w okolicach Torzymia. Ilość przedmiotów wybuchowych była tak duża, że podjęcie, przetransportowanie oraz ich zniszczenie wymagało współpracy kilku lądowych patroli saperskich oraz specjalistycznego pododdziału Marynarki Wojennej. Żołnierzy 21 Patrolu Saperskiego z Krosna Odrzańskiego wspierała Grupa Nurków Minerów z 12 Wolińskiego Dywizjonu Trałowców ze Świnoujścia, której zadaniem było wydobywanie pocisków z dna jeziora. W podejmowaniu, transporcie w miejsce niszczenia oraz w niszczeniu 21 patrol saperski wspierali żołnierze z 22 i 24 patrolu saperskiego z Głogowa oraz 23 patrol saperski z Bolesławca.
Należy mieć świadomość, że niemalże w każdym miejscu istnieje możliwość znalezienia przedmiotów wybuchowych i niebezpiecznych. Dotyczy to również miejsc pozornie bezpiecznych, takich jak boiska i tereny szkolne, co niestety zdarza się w bieżącej działalności 21 Patrolu Saperskiego.
Saperzy przypominają, aby w przypadku ujawnienia przedmiotu wybuchowego lub niebezpiecznego, pod żadnym pozorem nie dotykać, nie przenosić go w inne miejsce, nie manipulować przy nim, nie wrzucać do ognia. W miarę możliwości zabezpieczyć i oznakować miejsce oraz powiadomić policję.
Bardzo ważną rolą w bieżącej działalności 21 Patrolu Saperskiego jest prowadzenie działalności profilaktycznej w placówkach oświatowych, znajdujących się w rejonie odpowiedzialności patrolu. Żołnierze prowadząc zajęcia w ramach programu „Stop zardzewiałej śmierci” tłumaczą i wyjaśniają uczestnikom jak należy zachować się po ujawnieniu przedmiotów wybuchowych i niebezpiecznych pochodzenia wojskowego oraz jakie zagrożenia stwarzają takie przedmioty w przypadku niewłaściwego obchodzenia się z nimi.
Tekst: mł. chor. Rafał Turczyniak
autor zdjęć: archiwum 5 bsap
komentarze