Trwa szkolenie nurkowe, w którym biorą udział żołnierze z plutonu nurków oraz drużyny rozpoznania inżynieryjnego. Kawalerzyści szkolą się na Zalewie Sulejowskim oraz na Pilicy. W trakcie szkolenia wykorzystują ratowniczo-leczniczy kontenerowy zespół hiperbaryczny, hydrauliczny zestaw ratowniczy Lukas, łódź patrolowo-rozpoznawczą oraz indywidualne zestawy nurkowe.
Głównym celem szkolenia jest utrzymanie wysokiej sprawności psychofizycznej i zdolności do podjęcia i wykonywania zadań w różnych warunkach atmosferycznych, doskonalenie technik nurkowania, oraz prace związane z naprawą uszkodzonych budowli hydrotechnicznych. Żołnierze w ramach szkolenia programowego doskonalą umiejętności indywidualne i zespołowe podczas rozpoznania przeszkód wodnych jak również bezpośrednio przyległych brzegów.
Aby zostać nurkiem, należy się wykazywać wieloma predyspozycjami, gdzie pierwszym z tych warunków jest wykonie specjalistycznych badań w Wojskowej Komisji Morsko-Lekarskiej w Gdańsku. Kandydat nie może się bać zamkniętych przestrzeni i wody. Duży nacisk kładziony jest także na egzamin z wychowania fizycznego. Kolejnym etapem jest ukończenie kursu podstawowego w Ośrodku Szkolenia Nurków i Płetwonurków WP w Gdyni. W etapie dalszego szkolenia nurek rozwija się, zdobywając kolejne uprawnienia np. nurka inżynierii czy też starszego nurka inżynierii, gdzie zajęcia odbywają na się na morzu. Szkolenia dla nurków z 25 Brygady Kawalerii Powietrznej realizowane są na różnych zbiornikach wodnych na terenie całego kraju.
Źródło: 25 BKPow
autor zdjęć: Źródło: 25 BKPow
komentarze