moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Wojsko na pomoc DPS-om

Żołnierze wojsk obrony terytorialnej i jednostek operacyjnych są w stałym kontakcie z ponad 820 domami opieki społecznej w Polsce. Do wielu z nich dostarczają żywność i leki, w razie konieczności pomagają w opiece nad pensjonariuszami. Koronawirus dla mieszkańców DPS-ów jest szczególnie groźny, wojsko ewakuowało już chorych z kilku domów.

Aby pomóc domom opieki społecznej, minister obrony zadecydował o utworzeniu zespołów interwencji kryzysowej. ZIK-i działają we wszystkich województwach, a tworzą je zarówno żołnierze wojsk operacyjnych, jak i obrony terytorialnej. Wszystkie działania wojska są koordynowane z Głównym Inspektorem Sanitarnym oraz wojewodami.

Terytorialsi pozostają w stałym kontakcie z ponad 820 placówkami, które opiekują się osobami starszymi i chorymi. Do 116 z nich żołnierze przyjechali już z pomocą. – Dostarczają do DPS-ów żywność i leki, w razie konieczności pomagają też personelowi w bezpośredniej opiece nad pensjonariuszami. Z powodu szybkiego rozprzestrzeniania się koronawirusa w tego typu placówkach, kilka z nich zostało ewakuowanych – mówi płk Marek Pietrzak, rzecznik prasowy WOT.

Najwięcej takich interwencji wojsko podjęło w województwie lubuskim i wielkopolskim. W tym rejonie stacjonuje 12 Wielkopolska Brygada Obrony Terytorialnej. – Pierwszą ewakuację przeprowadziliśmy w Domu Pomocy Społecznej w Kaliszu. Kilka dni później w kolejnych placówkach, w dwóch Kaliszu i w jednej Pleszewie. Wówczas musieliśmy zabezpieczyć 72 pensjonariuszy, z czego 44 było w bardzo ciężkim stanie. Część z nich to osoby po udarach, a także wymagające opieki paliatywnej – wyjaśnia płk Rafał Miernik, dowódca 12 BOT. – Dziś przystąpiliśmy do ewakuacji kolejnych 45 pensjonariuszy z placówki w Kaliszu, u których stwierdzono COVID-19 – dodaje.

Żołnierze OT, a także podchorążowie z wojskowych uczelni pomagają pacjentom placówek w przemieszczaniu się, a w razie konieczności – po prostu przenoszą ich do karetek. Następnie, ewakuowane osoby pod opieką medyków z 2 Wojskowego Szpitala Polowego, są transportowane do szpitali jednoimiennych, gdzie leczy się chorych na COVID-19. Całą operację zabezpiecza Żandarmeria Wojskowa i Policja.

Aby nieść pomoc, żołnierze muszą najpierw zadbać o własne bezpieczeństwo. Dlatego przed każdą placówką, w której działają, przygotowywane są specjalne strefy – tzw. czysta, gdzie wojsko ubiera się w kombinezony ochronne oraz strefa, w której żołnierze i sprzęt przechodzą dezynfekcję. Po każdej tego typu akcji dekontaminacji poddawane są także całe placówki, z których ewakuowano chorych. Za ten proces odpowiadają wojskowi z 6 Batalionu Chemicznego Sił Powietrznych.

– Wygląda na to, że dzisiejsza ewakuacja jest tą, po której będziemy mogli powiedzieć, że sytuacja w naszym regionie została opanowana. Jednak cały czas pozostajemy w gotowości, aby wspierać tutejszą społeczność – zapewnia płk Miernik.

Podobne działania realizują żołnierze z innych jednostek. 13 Brygada Obrony Terytorialnej ewakuowała ośrodek pomocy w Koszęcinie na Śląsku. Następnie żołnierze z 5 Pułku Chemicznego dokonali dekontaminacji placówki. Chemicy zostali także zaangażowani do dezynfekcji DPS-u w Kleszczowie, skąd wcześniej pacjentów ewakuowali żołnierze z 9 Łódzkiej Brygady OT, 25 Brygady Kawalerii Powietrznej i podchorążowie z Wojskowej Akademii Technicznej.

Wojsko Polskie angażuje się w walkę z epidemią koronawirusa od początku marca. Do działań codziennie jest kierowanych około dziewięciu tysięcy żołnierzy. Wspierają oni m.in. pograniczników przy zabezpieczaniu granic i policjantów przy kontrolowaniu osób w kwarantannie, pomagają służbie zdrowia. Wojskowe samoloty przetransportowały do kraju kilkadziesiąt ton środków ochronnych.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: DWOT

dodaj komentarz

komentarze


By Polska była bezpieczna
 
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Nowe zadania szefa SKW
Ameryka daje wsparcie
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Bohater odtrącony
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Ostatnia droga Pileckiego
Po śladach polskich bohaterów
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Śladami ojca
Serwis K9 w Polsce
They Will Check The Training Results in Combat
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Zawsze gotowi do pomocy
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
„Pierwsza Drużyna” na start
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Polki pobiegły po srebro!
„Ryś” z laserem
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Na straży nieba
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Abramsy w pętli
Układ nerwowy Mieczników
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Grand Quadriga ‘24”
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Wioślarze i triatlonistka na podium
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Broń Hitlera w rękach AK
Cień atomowej zagłady
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojna w świętym mieście, epilog
Polska wiktoria na Monte Cassino
Wszystkie misje AWACS-a
Flota Bayraktarów w komplecie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Piedimonte – samobójcza misja
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
Pływacy i maratończycy na medal
Mobilne dowodzenie
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
NATO on Northern Track
Krwawa noc pośród puszczy
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Nie szpital, a instytut
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO