moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Alarm! Medycy znów w akcji

Chwilami walka z wirusem jest trudniejsza niż działania w strefie wojennej. To jakby ktoś użył broni biologicznej, mimo że nie toczy się żadna wojna – mówi płk Jarosław Bukwald, komendant 2 Wojskowego Szpitala Polowego. Jego podwładni zdobywali doświadczenie na misjach. Teraz walczą z epidemią: zbudowali szpital, badają żołnierzy, ewakuują pacjentów z DPS-ów.

W marcu 160 pracowników 2 Wojskowego Szpitala Polowego we Wrocławiu zostało włączonych w struktury wojskowego zgrupowania zadaniowego. Medycy otrzymali nowe zadanie. Trzeba było stworzyć kontenerowy szpital polowy dla żołnierzy powracających z misji. Cel był jeden: odizolować osoby, które mogą być zainfekowane koronawirusem.

Na terenie wojskowego lotniska we Wrocławiu stanął kontenerowy szpital dla stu pacjentów. Teraz każdy żołnierz po powrocie z zagranicznej operacji, jeszcze na płycie lotniska przechodzi wywiad medyczny. W razie stwierdzenia objawów infekcji, trafia do szpitala kontenerowego na obserwację. – Na szczęście nie musieliśmy jeszcze nikogo leczyć. Jak dotąd wszyscy wracający z misji byli zdrowi – uspokaja płk lek. Jarosław Bukwald, komendant 2 WSzP.

Medyczna opieka w jednym miejscu

Kontenerowy szpital ma dwie sale intensywnej terapii, z których jedna wyposażona jest w cztery respiratory, salę zabiegową, laboratorium, gabinet USG oraz RTG. Choć nie ma w nim w tej chwili chorych, nie znaczy, że placówka stoi pusta. Wojskowe komisje lekarskie prowadzą w niej badania żołnierzy, którzy wrócili z misji. Każdy, zanim rozpocznie służbę w kraju, musi stawić się przed komisją. Departament Wojskowej Służby Zdrowia MON zalecił wykonanie tych badań w jednym miejscu, zaraz po powrocie żołnierzy z misji.

 

Zadanie wziął na siebie właśnie kontenerowy polowy szpital we Wrocławiu. Badania prowadzają tu specjaliści z kilku placówek: 4 Wojskowego Szpitala Klinicznego z Polikliniką, pod względem epidemicznym wykonują je medycy z Wojskowego Ośrodka Medycyny Prewencyjnej z Wrocławia, a nadzoruje – Rejonowa Komisja Lekarska we Wrocławiu.

Pomoc dla mieszkańców DPS-ów

To nie wszystkie zadania lekarzy i ratowników medycznych z 2 Wojskowego Szpitala Polowego. Placówka została włączona także w skład powołanych przez MON zespołów interwencji kryzysowej. Głównym zadaniem ZIK-ów ma być wspieranie domów pomocy społecznej, głównie na wypadek ewakuacji zakażonych pacjentów i personelu.

Medycy ze szpitala polowego wykonywali już takie misje przed powstaniem ZIK-ów. W nocy 17 kwietnia, razem z żołnierzami WOT, medycy pomagali przy ewakuacji zakażonych koronawirusem pensjonariuszy z Domu Pomocy Społecznej w Kaliszu. W operacji wzięło udział sześć zespołów ewakuacji medycznej. W ich skład wchodziło 14 medyków z 2 Wojskowego Szpitala Polowego, którzy korzystali między innymi z tzw. wielonoszowych pojazdów ewakuacji medycznej. W takich karetkach można przewozić kilku chorych jednocześnie, a dysponuje nimi tylko wojsko.

Akcją kierował ppłk Jarosław Staszczak, dowódca grupy zabezpieczenia medycznego z 2WSzP. Ratownicy byli wyposażeni w kombinezony, maski i gogle ochronne, w które na bieżąco zaopatruje ich 2 Wojskowy Odział Gospodarczy we Wrocławiu. W czasie akcji przewieźli do szpitala zakaźnego w Poznaniu 26 pensjonariuszy DPS z Kalisza. – To była trudna ewakuacja. Wielu pensjonariuszy miało ograniczenia ruchowe. W budynku, gdzie przebywali, nie było windy. Ewakuowane osoby trzeba było znosić na noszach lub na krzesłach i bardzo delikatnie lokować w sanitarkach. Ponieważ wielu pensjonariuszy miało schorzenia przewlekłe, wymagali nieustannej opieki – opowiada ppłk Staszczak.

Zaprawieni na misjach

Medycy 2 Wojskowego Szpitala Polowego to specjaliści, którzy dbają o zdrowie żołnierzy na misjach i sami biorą w nich udział. Obecnie jeden z tamtejszych lekarzy przebywa w Libanie, kolejnych osiem osób – lekarze, pielęgniarki i ratownicy – przygotowuje się do wyjazdu do Afganistanu, Rumunii i Libanu.

Płk Bukwald, uczestnik kilku misji zagranicznych, przyznaje, że dla medyków walka z koronawirusem jest chwilami trudniejsza niż wykonywanie obowiązków w strefie działań wojennych. – Na misjach było zagrożenie militarne związane z ostrzałami czy minami pułapkami. Tam dostawaliśmy konkretne zadania do wykonania. Natomiast walka z wirusem, którego nie widać, trwa cały czas, a zagrożenie jest wszechobecne. Jest niczym użycie broni biologicznej, mimo że nie toczy się żadna wojna – mówi lekarz.

Lekarze i pielęgniarki z 2WSzP systematycznie odbywają praktyki w oddziałach 4 Wojskowego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu. Z powodu epidemii taka współpraca obu placówek została zawieszona. Teraz medycy doszkalają się sami z diagnostyki zakaźnej, sposobów leczenia i opieki nad chorymi na COVID-19. By wesprzeć szpital w czasie epidemii, oddelegowano do niego czterech podchorążych Wydziału Lekarskiego z Wojskowego Centrum Kształcenia Medycznego w Łodzi. Podchorążowie w ramach praktyk pomagają w wypełnianiu dokumentacji medycznej i wykonywaniu podstawowych pomiarów diagnostycznych.

Alarm! Medycy znów w akcji

Komendant 2 WSzP chwali swoją załogę. – Mam personel, na który mogę liczyć w każdej chwili i nawet najgroźniejszej sytuacji. Bez ich zaangażowania realizacja tych zadań byłaby niemożliwa – podkreśla płk Bukwald.

Wczoraj zespół ewakuacji medycznej ppłk. Staszczaka ponownie wyruszył do akcji. Trzeba było ewakuować kolejnych pacjentów z COVID-19 z Domu Pomocy Społecznej w Kaliszu, a także chorych z DPS-u w Pleszewie.

Bogusław Politowski

autor zdjęć: arch. 2 WSzP

dodaj komentarz

komentarze


Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
 
Przysięga w Limanowej
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Wszystkie misje AWACS-a
Ratownicy na medal
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
„Pierwsza Drużyna” na start
Dodatkowe siły do ochrony granicy
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Pociski artyleryjskie dla Ukrainy
WAT-owskie eksperymenty na ISS
WAM wraca po latach
AGM-158B JASSM-ER dla lotnictwa
Serwis K9 w Polsce
Cień atomowej zagłady
Broń Hitlera w rękach AK
„Grand Quadriga ‘24”
By Polska była bezpieczna
Podróż po AWACS-ie
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Najmłodsi artyści Wojska Polskiego
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Tarcza Wschód – odstraszanie i obrona
Mobilne dowodzenie
„Ryś” z laserem
They Will Check The Training Results in Combat
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
Honor weteranom misji!
Po śladach polskich bohaterów
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Wojna w świętym mieście, epilog
NATO on Northern Track
Centrum Szkolenia WOT świętuje
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Pokazali bojowego ducha
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Ameryka daje wsparcie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Żołnierz ranny na granicy z Białorusią
Szachownice nie dotarły nad Finlandię
Piedimonte – samobójcza misja
Flota Bayraktarów w komplecie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Bezkonkurencyjni kierowcy z DGW
Hełmy – nowoczesne i na miarę
Nie szpital, a instytut
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Ostatnia droga Pileckiego
Polki pobiegły po srebro!
Nowe zadania szefa SKW
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO