moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Terytorialsi pomagają podopiecznym DPS-ów

Pod opieką żołnierzy WOT jest obecnie 38 domów pomocy społecznej w całej Polsce. Wojskowi zapewniają dostawy żywności i środki ochrony osobistej, pomagają też w pobieraniu wymazów do badań i zapewniają ewakuację medyczną. Kilka dni temu dwóch terytorialsów zgłosiło się na ochotnika do pomocy w DPS-ie w Drzewicy, w którym zarażonych koronawirusem było około 80 osób.

Jako pierwsi z pomocą pensjonariuszom Domów Pomocy Społecznej ruszyli żołnierze 13 Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej. – O wsparcie poprosił nas ośrodek w Koszęcinie. Nasi medycy przeprowadzili w tamtejszym DPS-ie rekonesans medyczny, pomagali także w pobieraniu wymazów do badań. Udało się nam przyspieszyć otrzymanie wyników pensjonariuszy ośrodka – mówi szer. Monika Krasińska-Ligejka, rzeczniczka 13 BOT. – Przewoziliśmy także osoby z ujemnym wynikiem testów do miejsc tymczasowego pobytu, by wówczas w Koszęcinie zorganizować dekontaminację. Odkażaniem ośrodka zajęli się żołnierze z 5 Pułku Chemicznego – dodaje rzeczniczka.

W ślad za śląskimi terytorialsami, ze wsparciem dla DPS-ów ruszyli żołnierze WOT z pozostałych brygad, a także jednostki podległe dowódcy generalnemu RSZ i szefowi Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych. – Obecnie brygady obrony terytorialnej w całej Polsce wspierają 38 Domów Pomocy Społecznej, ale z pewnością niedługo ta liczba wzrośnie. Najczęściej zakres pomocy obejmuje dostawy żywności i środków ochrony osobistej, kontrolę sanitarną, ewakuację medyczną personelu i pensjonariuszy, wsparcie logistyczne, pobieranie wymazów czy też przeprowadzanie wywiadów epidemiologicznych – mówi minister obrony Mariusz Błaszczak.

W czwartek na apel Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Policach odpowiedziała 14 Brygada Obrony Terytorialnej ze Szczecina. – PCPR zwróciło się do nas z prośbą o rozstawienie namiotów wojskowych przed Domami Pomocy Społecznej w Ustowie, Pilchowie i Rzędzicach w powiecie polickim – mówi Marcin Górka, rzecznik 14 BOT. Namioty są przeznaczone dla pracowników tych ośrodków, by nie musieli po pracy wracać do domu, a tym samym nie narażali swoich bliskich oraz pensjonariuszy na zakażenie COVID-19. – Przygotowaliśmy cztery 10-osobowe namioty, wyposażone m.in. w łóżka polowe, ogrzewanie i prąd – dodaje rzecznik zachodniopomorskiej brygady.

Pracownikom i pensjonariuszom DPS-u pomagają także żołnierze z 5 Mazowieckiej BOT. – Żołnierze z 52 Batalionu Lekkiej Piechoty pełnią służbę w systemie dyżurowym w Domu Pomocy Społecznej w Brańszczyku. Do ich zadań należy m.in. monitorowanie obiektu, ale też pomoc w opiece nad podopiecznymi, którym na przykład mierzą temperaturę – mówi Aneta Szczepaniak, rzeczniczka prasowa 5 BOT. Podkreśla jednak, że w ośrodku w Brańszczyku nie zdiagnozowano dotąd żadnego przypadku zachorowania na COVID-19, nie ma też osób objętych kwarantanną.

O wiele gorsza sytuacja była w Domu Pomocy Społecznej w Drzewicy w województwie łódzkim, w którym zarażonych było niemal 80 osób: pensjonariusze i personel. – Dwóch naszych żołnierzy dobrowolnie zgłosiło się do pomocy w DPS-ie w Drzewicy. I choć wiedzieli, że sami mogą zachorować, to zaoferowali swą pomoc – mówi mjr Arkadiusz Rubajczyk z 9 Łódzkiej BOT. Terytorialsi w DPS-ie zameldowali się w Niedzielę Wielkanocną. Początkowo zakładali, że będą tam pomagać w pracach fizycznych, np. dezynfekcji czy porządkach. – Sytuacja w Drzewicy była jednak na tyle dramatyczna, że żołnierze musieli wesprzeć personel i opiekowali się chorymi, karmili ich, myli, sprzątali – opowiada mjr Rubajczyk.

W środę późnym popołudniem zapadła decyzja o ewakuacji DPS-u z Drzewicy. Pomagali przy niej żołnierze Wojskowego Centrum Kształcenia Medycznego, 25 Brygady Kawalerii Powietrznej i 9 ŁBOT. – Nasi żołnierze nie zostali ewakuowani. Mają przygotować budynek do dekontaminacji. Potem czeka ich dwutygodniowa kwarantanna – dodaje mjr Rubajczyk.

Jak podał w mediach społecznościowych minister obrony, Mariusz Błaszczak, część pensjonariuszy DPS-u trafiło do szpitali w Tomaszowie, Bełchatowie i Radomsku.

Żołnierze wojsk obrony terytorialnej są zaangażowani w walkę z koronawirusem od ponad miesiąca, m.in. dostarczają żywność, leki, wspierają służby sanitarne i samorządy. Pomagają medykom, kombatantom, osobom starszym oraz tym, którzy przebywają w kwarantannie. Oddają także krew i prowadzą infolinię wsparcia psychologicznego.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: DWOT, Marcin Górka

dodaj komentarz

komentarze


Współpraca i wspólna pamięć
 
Dron dla hydrografów
Koncern Boeing dostarczył kolejny samolot dla VIP-ów
Drzwi do JWK otwiera selekcja
Star Army
Afganistan. Czas wracać do domu
Żołnierz uratował dziecko z pożaru
W jedynym słusznym kierunku
Włoski minister obrony z wizytą w Polsce
Wybierz się na wojskowe studia
Duch Invictus jest, czas na formę
Sto lat „Polski Zbrojnej” za nami
Sto lat „Polski Zbrojnej” - serwis specjalny
Gala Buzdyganów w stulecie „Polski Zbrojnej”
Ilu rezerwistów dostanie powołania?
Polskie skrzydła nad Morzem Śródziemnym
Course on Diplomacy
Prawda o Katyniu zawarta w teczce nr 1
Polityka nie znosi próżni
Na Litwie o bezpieczeństwie w regionie
Sukcesy żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Dron z LAW-u
Wzmocnione siły na granicy
Eto, pies na misje
KFOR: wyższy stopień gotowości
Rezerwista ochotnik też musi się starać
JWK to test siły i motywacji
Kobiety a pokój
Szef MON-u w Forcie Sill
Żądajcie „Polski Zbrojnej”
Od 25 lat biegacze walczą o nóż komandosa
Legia Akademicka po raz piąty
Szef MON odwiedził USA
„Ramstein Alloy” nad Litwą
AZOR – podwodny specjalista
Time for Miecznik
Czy będą podwyżki?
Advantages of Efficient Organization
Wilk na poligonie
Wyścig zbrojeń nie ustaje
77 lat temu powstańcy zakończyli bój o Warszawę
Zakaz noszenia mundurów podczas protestów
Test mobilności 12 Dywizji
Marynarskie fatum, czyli ostatnia droga Naczelnego Wodza
Żołnierze bez testów z WF-u
Polsko-tureckie obrady
Marynarz pierwszy na mecie ćwierćmaratonu
Szczyt NATO w Brukseli – punkt zwrotny dla Sojuszu
Posłuchaj historii bohaterów. To ich testament
Polacy na czele zespołu przeciwminowego NATO
Polacy w Wilnie czyli „bunt” Żeligowskiego
Emerytura wypłacana w … karmie
„Akcja rekrutacja” – ostatnia szansa dla sportowców
Armia Fight Night – bitwa o niepodległość
Kraby dla podhalańczyków
Ciemne strony Facebooka
Szczyt NATO o zagrożeniach dla bezpieczeństwa
Ogień na alpejskich szczytach
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Polskie Jastrzębie nad Atlantykiem
Sztandar dla krakowskich żandarmów

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO