moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Terytorialsi pomagają podopiecznym DPS-ów

Pod opieką żołnierzy WOT jest obecnie 38 domów pomocy społecznej w całej Polsce. Wojskowi zapewniają dostawy żywności i środki ochrony osobistej, pomagają też w pobieraniu wymazów do badań i zapewniają ewakuację medyczną. Kilka dni temu dwóch terytorialsów zgłosiło się na ochotnika do pomocy w DPS-ie w Drzewicy, w którym zarażonych koronawirusem było około 80 osób.

Jako pierwsi z pomocą pensjonariuszom Domów Pomocy Społecznej ruszyli żołnierze 13 Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej. – O wsparcie poprosił nas ośrodek w Koszęcinie. Nasi medycy przeprowadzili w tamtejszym DPS-ie rekonesans medyczny, pomagali także w pobieraniu wymazów do badań. Udało się nam przyspieszyć otrzymanie wyników pensjonariuszy ośrodka – mówi szer. Monika Krasińska-Ligejka, rzeczniczka 13 BOT. – Przewoziliśmy także osoby z ujemnym wynikiem testów do miejsc tymczasowego pobytu, by wówczas w Koszęcinie zorganizować dekontaminację. Odkażaniem ośrodka zajęli się żołnierze z 5 Pułku Chemicznego – dodaje rzeczniczka.

W ślad za śląskimi terytorialsami, ze wsparciem dla DPS-ów ruszyli żołnierze WOT z pozostałych brygad, a także jednostki podległe dowódcy generalnemu RSZ i szefowi Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych. – Obecnie brygady obrony terytorialnej w całej Polsce wspierają 38 Domów Pomocy Społecznej, ale z pewnością niedługo ta liczba wzrośnie. Najczęściej zakres pomocy obejmuje dostawy żywności i środków ochrony osobistej, kontrolę sanitarną, ewakuację medyczną personelu i pensjonariuszy, wsparcie logistyczne, pobieranie wymazów czy też przeprowadzanie wywiadów epidemiologicznych – mówi minister obrony Mariusz Błaszczak.

W czwartek na apel Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Policach odpowiedziała 14 Brygada Obrony Terytorialnej ze Szczecina. – PCPR zwróciło się do nas z prośbą o rozstawienie namiotów wojskowych przed Domami Pomocy Społecznej w Ustowie, Pilchowie i Rzędzicach w powiecie polickim – mówi Marcin Górka, rzecznik 14 BOT. Namioty są przeznaczone dla pracowników tych ośrodków, by nie musieli po pracy wracać do domu, a tym samym nie narażali swoich bliskich oraz pensjonariuszy na zakażenie COVID-19. – Przygotowaliśmy cztery 10-osobowe namioty, wyposażone m.in. w łóżka polowe, ogrzewanie i prąd – dodaje rzecznik zachodniopomorskiej brygady.

Pracownikom i pensjonariuszom DPS-u pomagają także żołnierze z 5 Mazowieckiej BOT. – Żołnierze z 52 Batalionu Lekkiej Piechoty pełnią służbę w systemie dyżurowym w Domu Pomocy Społecznej w Brańszczyku. Do ich zadań należy m.in. monitorowanie obiektu, ale też pomoc w opiece nad podopiecznymi, którym na przykład mierzą temperaturę – mówi Aneta Szczepaniak, rzeczniczka prasowa 5 BOT. Podkreśla jednak, że w ośrodku w Brańszczyku nie zdiagnozowano dotąd żadnego przypadku zachorowania na COVID-19, nie ma też osób objętych kwarantanną.

O wiele gorsza sytuacja była w Domu Pomocy Społecznej w Drzewicy w województwie łódzkim, w którym zarażonych było niemal 80 osób: pensjonariusze i personel. – Dwóch naszych żołnierzy dobrowolnie zgłosiło się do pomocy w DPS-ie w Drzewicy. I choć wiedzieli, że sami mogą zachorować, to zaoferowali swą pomoc – mówi mjr Arkadiusz Rubajczyk z 9 Łódzkiej BOT. Terytorialsi w DPS-ie zameldowali się w Niedzielę Wielkanocną. Początkowo zakładali, że będą tam pomagać w pracach fizycznych, np. dezynfekcji czy porządkach. – Sytuacja w Drzewicy była jednak na tyle dramatyczna, że żołnierze musieli wesprzeć personel i opiekowali się chorymi, karmili ich, myli, sprzątali – opowiada mjr Rubajczyk.

W środę późnym popołudniem zapadła decyzja o ewakuacji DPS-u z Drzewicy. Pomagali przy niej żołnierze Wojskowego Centrum Kształcenia Medycznego, 25 Brygady Kawalerii Powietrznej i 9 ŁBOT. – Nasi żołnierze nie zostali ewakuowani. Mają przygotować budynek do dekontaminacji. Potem czeka ich dwutygodniowa kwarantanna – dodaje mjr Rubajczyk.

Jak podał w mediach społecznościowych minister obrony, Mariusz Błaszczak, część pensjonariuszy DPS-u trafiło do szpitali w Tomaszowie, Bełchatowie i Radomsku.

Żołnierze wojsk obrony terytorialnej są zaangażowani w walkę z koronawirusem od ponad miesiąca, m.in. dostarczają żywność, leki, wspierają służby sanitarne i samorządy. Pomagają medykom, kombatantom, osobom starszym oraz tym, którzy przebywają w kwarantannie. Oddają także krew i prowadzą infolinię wsparcia psychologicznego.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: DWOT, Marcin Górka

dodaj komentarz

komentarze


They Will Check The Training Results in Combat
 
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Tarcza Wschód – odstraszanie i obrona
Wojna w świętym mieście, epilog
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Serwis K9 w Polsce
Nowe zadania szefa SKW
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Ameryka daje wsparcie
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Przysięga w Limanowej
Piedimonte – samobójcza misja
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
By Polska była bezpieczna
Ratownicy na medal
Żołnierz ranny na granicy z Białorusią
Centrum Szkolenia WOT świętuje
Pokazali bojowego ducha
Po śladach polskich bohaterów
AGM-158B JASSM-ER dla lotnictwa
Flota Bayraktarów w komplecie
Wszystkie misje AWACS-a
Honor weteranom misji!
Polki pobiegły po srebro!
Dodatkowe siły do ochrony granicy
„Grand Quadriga ‘24”
Nie szpital, a instytut
„Pierwsza Drużyna” na start
„Ryś” z laserem
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Mobilne dowodzenie
NATO on Northern Track
Najmłodsi artyści Wojska Polskiego
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Hełmy – nowoczesne i na miarę
Szachownice nie dotarły nad Finlandię
Pociski artyleryjskie dla Ukrainy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Broń Hitlera w rękach AK
Bezkonkurencyjni kierowcy z DGW
Podróż po AWACS-ie
WAM wraca po latach
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
WAT-owskie eksperymenty na ISS
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Cień atomowej zagłady
Ostatnia droga Pileckiego
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO