Żołnierze z 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej są zaangażowani w działania ograniczania rozprzestrzeniania się COVID-19 w województwie mazowieckim. Ponadto brygada zostaje w gOTowości do zwiększenia swoich sił i środków w opanowaniu rozprzestrzeniania się koronawirusa.
Mazowieccy terytorialsi współpracują ze służbą lotniskową, wspierają wojewodów i władze samorządowe. Organizują pomoc dla kombatantów, dostarczają żywność, pomagają przy rozładunku i dystrybucji materiałów aptecznych oraz są w gOTowości by oddać krew.
Pomoc na lotnisku
W gOTowości do pomocy na terenie Portu Lotniczego im. Fryderyka Chopina Warszawa-Okęcie cały czas pozostają żołnierze 61 batalionu lekkiej piechoty z Grójca. W grupie tej znajdują się osoby z uprawnieniami Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy (KPP) oraz ratownicy medyczni, którzy w miarę zapotrzebowania będą wspierać służbę lotniskową. Pierwsza grupa żołnierzy z 62 batalionu lekkiej piechoty z Radomia została skierowana na lotnisko w czwartek 12 marca, gdzie wykonywano pomiar temperatury oraz gromadzono i segregowano karty lokalizacyjne pasażerów przylatujących do Polski. Aktualnie żołnierze z 61 blp z Grójca pełnią zmianę i pozostają w dyspozycji do obsługi lotów czarterowych.
Wsparcie kombatantów
Terytorialsi 6 MBOT objęli opieką blisko 30 kombatantów Armii Krajowej oraz innych organizacji niepodległościowych z terenu naszego województwa. Żołnierze telefonicznie monitorują ich sytuację. W tym zakresie terytorialsi współpracują z lokalnymi organizacjami i stowarzyszeniami zrzeszającymi te osoby. Terytorialsi z Mazowsza utrzymują stały kontakt z dwoma organizacjami kombatanckimi: Związkiem Powstańców Warszawskich (organizacja liczy ok. 600 członków) oraz Światowym Związkiem Żołnierzy Armii Krajowej (ok. 200 członków posiadających uprawnienia kombatanckie) na terenie m.st. Warszawy.
Dostarczanie żywności i ciepłych posiłki
Żołnierze z 62 batalionu lekkiej piechoty z Radomia dostarczają w swoim stałym rejonie odpowiedzialności żywność oraz leki dla seniorów. Terytorialsi z Płocka wspólnie z pracownikami Miejskiego Magazynu Żywności w Sierpcu rozwieźli ok. 400 paczek, po 10 kg żywności dla osób potrzebujących oraz starszych z powiatu sierpeckiego. Terytorialsi od dziś wspierają także stowarzyszenia w dostarczaniu ciepłych posiłków do domów Powstańców Warszawskich mieszkających na terenie Warszawy. Akcja ma na celu ograniczenie do minimum możliwości zarażenia się wirusem przez kombatantów, gdyż znajdują się oni w grupie podwyższonego ryzyka.
Rozładunek i dystrybucja materiałów aptecznych
Żołnierze – ochotnicy pomagają przy rozładunku oraz dystrybucji materiałów aptecznych na terenie Warszawy. Terytorialsi z 65 batalionu lekkiej piechoty z Pomiechówka wspierają Wojskowy Instytut Medyczny.
Krwiodawstwo
W związku z trwającą obecnie sytuacją epidemiologiczną oraz występującym w chwili obecnej znacznym spadkiem stanów magazynowych krwi i jej składników od 20 marca żołnierze z 6 MBOT będą oddawać krew w swoich stałych rejonach odpowiedzialności.
Żołnierze z 64 blp w Płocku będą oddawać krew w godzinach 9-13, cyklicznie dwa razy w tygodniu w krwiobusie stacjonującym przy Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Płocku przy ulicy Medycznej 19. Około 50 żołnierzy z 61 blp z Grójca oraz z 65 blp z Pomiechówka odda krew 23 marca w poniedziałek w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Warszawie.
Terytorialsi z Mazowsza pozostają w stałej gOTowości do większego zaangażowania swoich sił w opanowaniu rozprzestrzeniania się koronawirusa.
Ponad 1900 żołnierzy WOT jest już zaangażowanych w walkę z koronawirusem.
Od środy, 18 marca br. dowództwo WOT uruchomiło zdalny punkt bezpłatnej całodobowej infolinii wsparcia psychologicznego. Jest ogólnopolska infolinia dla osób samotnych, starszych, źle znoszących izolację, czy odczuwających stan wzmożonego zagrożenia związanego z epidemią koronawirusa. Pod bezpłatnym numerem telefonu 800 100 102, wszystkie osoby, które potrzebują wsparcia psychologicznego mogą uzyskać pomoc doświadczonych psychologów. Pomoc psychologiczna jest też dostępna w formie wideo czatu przez SKYPE pod nazwą: „Wsparcie Psychologiczne WOT”.
Tekst: ppor. Jolanta Maciaszek
autor zdjęć: WOT
komentarze