Żołnierze z 8 Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. gen. bryg. Elżbiety Zawackiej, ps. „Zo”, uczcili pamięć żołnierzy Armii Krajowej oraz podziemia niepodległościowego z okresu po 1945 r. wystawiając posterunki honorowe w miejscach pamięci poświęconych bohaterskim czynom żołnierzy AK oraz czynnie uczestnicząc w tych wydarzeniach. Odbyło się to w ramach obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.
W dniach od 24 do 28 lutego 2020 roku, żołnierze 8 Kujawsko – Pomorskiej Brygady OT im. gen. bryg. Elżbiety Zawackiej, ps. „Zo” w ramach akcji „Żołnierska Pamięć” oddali hołd swoim poprzednikom, żołnierzom Armii Krajowej, otaczając opieką i pamięcią ich mogiły, pomniki i tablice pamiątkowe w całym województwie kujawsko-pomorskim. Łącząca nas tradycja jest siłą reprezentującą walkę całego narodu o wolność i niepodległość naszej ojczystej ziemi.
Celem programu „Żołnierska pamięć” jest budowanie świadomości obywatelskiej, w tym patriotycznej i historycznej oraz kultywowanie i pielęgnowanie pamięci o polskich żołnierzach poległych w walkach za Ojczyznę.
Podtrzymywanie pamięci o żołnierzach AK oraz żołnierzach podziemia niepodległościowego z okresu po 1945 r. jest wynikiem współpracy 8K-PBOT z takimi instytucjami jak Światowy Związek Żołnierzy AK w Stałym Rejonie Odpowiedzialności (województwa kujawsko-pomorskiego), jak również z właściwymi Oddziałami Instytutu Pamięci Narodowej.
„Edukacja historyczno-patriotyczna jest bardzo istotnym elementem nauczania młodych ludzi, którzy swoją tożsamość narodową czerpią z autorytetów, jakimi są Żołnierze AK oraz „Żołnierze Wyklęci”- stwierdza dowódca 8K-PBOT płk Krzysztof STAŃCZYK.
1 marca obchodziliśmy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. To wyjątkowe święto państwowe ma na celu oddanie hołdu żołnierzom antykomunistycznego podziemia. Upamiętnia przede wszystkim tych, którzy po II wojnie światowej walczyli o prawo do samostanowienia polskiego społeczeństwa, stawiając czynny opór sowietyzacji
i podporządkowaniu kraju Związkowi Radzieckiemu.
Wojska Obrony Terytorialnej (WOT) to poza Wojskami Lądowymi, Siłami Powietrznymi, Marynarką Wojenną oraz Wojskami Specjalnymi - piąty rodzaj sił zbrojnych. WOT jest formacją powszechną i ochotniczą, która jest budowana na najlepszych, polskich tradycjach niepodległościowych. Każdy w wieku 18-63 lat (w przypadku oficerów i podoficerów) oraz od 18-55 lat (w przypadku szeregowych), kto przejdzie pomyślnie postępowanie kwalifikacyjne, może zostać żołnierzem obrony terytorialnej.
Tekst: kpt. dr Diana Warchocka
autor zdjęć: 8K-PBOT
komentarze