moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

„Dragon ’19” na lądzie, morzu, w powietrzu i w cyberprzestrzeni

Już za kilka tygodni rozpoczną się największe w tym roku manewry Wojska Polskiego. W ćwiczeniu pod kryptonimem „Dragon” weźmie udział ok. 18 tys. żołnierzy, w tym ok. 3 tys. z zagranicy. Ramię w ramię z Polakami prowadzenie operacji obronnej przetrenują wojskowi m.in. ze Stanów Zjednoczonych, Niemiec, Wielkiej Brytanii i Węgier.

Głównym celem ćwiczenia „Dragon ’19” będzie sprawdzenie współpracy wszystkich rodzajów sił zbrojnych Wojska Polskiego i pododdziałów sojuszniczych w prowadzeniu połączonej operacji obronnej. To największe tegoroczne manewry wojskowe w Polsce. Na poligony wyjedzie ok. 18 tys. żołnierzy, z czego ok. 3 tys. z zagranicy. Ćwiczący będą wykorzystywali około 1,5 tysiąca różnorodnego rodzaju pojazdów. Główne działania prowadzone będą na poligonach w okolicach Drawska Pomorskiego, Żagania i Orzysza. Niektóre epizody ćwiczenia rozegrają się także w okolicach Dęblina, w przestrzeni powietrznej kraju oraz na poligonach morskich. Ponadto w czasie ćwiczenia planowane jest przebazowanie samolotów F-16 z 31 Bazy Lotnictwa Taktycznego na lotnisko Laage na terenie Niemiec.

Mimo że główna część ćwiczenia, która będzie prowadzona na lądzie, morzu, w powietrzu i w cyberprzestrzeni, odbędzie się od 15 do 25 czerwca, pierwsze kolumny pojazdów wyjechały na drogi już 5 maja. Jak zawsze jako pierwsi w rejon ćwiczeń wyjechali logistycy z pododdziałów przygotowawczych. Zasadnicza część wojsk ruszy w teren działań w połowie maja.

W ćwiczeniu „Dragon ’19” głównym ćwiczącym jest 11 Lubuska Dywizja Kawalerii Pancernej. Z podległych jej jednostek zlokalizowanych w zachodniej Polsce, m.in. w Świętoszowie, Żaganiu i Międzyrzeczu, w drogę ruszy około tysiąc różnego rodzaju pojazdów oraz ponad 3 tysiące żołnierzy. Przemieszczenie wojsk będzie się odbywało tak zwanym sposobem kombinowanym przy jednoczesnym wykorzystaniu transportów kolejowych, drogowych i – co jest pewnym novum w ćwiczeniach krajowych – przy wykorzystaniu transportu lotniczego.

Najwięcej ludzi i sprzętu przemieszczać się będzie transportem kołowym po drogach publicznych. Z koszar samej tylko 10 Brygady Kawalerii Pancernej ze Świętoszowa wyjedzie 19 kolumn pojazdów wojskowych oraz 4 kolejowe transporty operacyjne. Łącznie przetransportowanych zostanie w ten sposób ponad 1300 żołnierzy brygady oraz 700 sztuk różnego rodzaju sprzętu. Część sprzętu w rejon ćwiczeń przetransportowana zostanie drogą powietrzną. Taki wariant w czasie ćwiczeń krajowych wykorzystywany jest sporadycznie. Chodzi więc nie tyle o dostarczenie z Wrocławia do Mirosławca ludzi i pojazdów, ile o przetrenowanie procedur, rozpoznanie dróg do i z lotnisk, a także przeszkolenie ludzi odpowiedzialnych za załadunek i wyładunek statków powietrznych.

Nowe znaki na drogach

Wszystkie ruchy wojsk zostały uzgodnione z urzędami wojewódzkimi, z wojewódzkimi komendami policji, z oddziałami Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad oraz Żandarmerią Wojskową. – Przeprowadziliśmy wiele spotkań, głównie w Zachodniopomorskim i Lubuskim Urzędzie Wojewódzkim, w których brali udział między innymi przedstawiciele centrów zarządzania kryzysowego – mówi ppłk Paweł Cupa, szef Wydziału Współpracy Cywilno-Wojskowej 11 LDKPanc. Oficer dodaje, że ćwiczenie „Dragon ’19” to ważny sprawdzian także dla przedstawicieli instytucji administracji lokalnej i służb mundurowych. Służby cywilne w porozumieniu z wojskiem będą odpowiedzialne m.in. za odpowiednie oznakowanie niektórych odcinków dróg, mostów czy miejsc postojowych. Wojskowe konwoje będą korzystały z przygotowanych miejsc obsługi podróżnych, czyli MOP-ów. Tak będzie na przykład podczas przejazdów po drodze ekspresowej S-3. W całą operację włączona jest także Straż Ochrony Kolei. Jej funkcjonariusze będą uczestniczyli w zabezpieczeniu miejsc załadunku i wyładunku wojskowego sprzętu. Mają także wzmocnić ochronę newralgicznych odcinków, po których będą się poruszały transporty kolejowe.

Przemieszczenie na duże odległości jest ważnym sprawdzianem nie tylko dla kierowców wojskowych pojazdów, lecz także dla żandarmów, policjantów oraz żołnierzy z pododdziałów ochrony i regulacji ruchu, którzy mają zadbać, by przejazd odbywał się bezpiecznie. – Wszystkie osoby biorące udział w przemieszczeniu uczestniczyły w specjalnych szkoleniach – mówi mjr Paweł Płachta, szef Sekcji Planowania i Koordynacji Logistyki w sztabie 11 LDKPanc.

Bezpieczeństwo najważniejsze

– Spotkania z przedstawicielami władz terenowych w instytucjach odpowiedzialnych za transport drogowy oraz szkolenia kierowców mają sprawić, że transport naszych wojsk i sprzętu odbędzie się sprawnie i maksymalnie bezpiecznie – mówi mjr Artur Pinkowski, rzecznik 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej. Oficer dodaje, że właśnie z tego powodu już od kilku tygodni wojskowe służby prasowe ostrzegają kierowców, że na drogach mogą nastąpić przejściowe utrudnienia. – Apelujemy do kierowców o czujność na drogach i o niewyprzedzanie kolumn wojskowych – poinformował rzecznik.

Wzmożony ruch wojskowych kolumn na drogach publicznych będzie odbywał się na terenie prawie całego kraju. W rejon ćwiczeń w okolice Drawska będą docierały kolumny z jednostek 11 Dywizji. Pododdziały z 1 Brygady Pancernej z Wesołej pod Warszawą będą natomiast musiały dotrzeć na poligon koło Świętoszowa. Kolumny wojskowe będą się więc poruszały na różnych trasach, w różnych kierunkach zarówno przed, w trakcie, jak i po zakończeniu szkolenia.

Bogusław Politowski

autor zdjęć: st. chor. sztab. Waldemar Młynarczyk, www.gddkia.gov.pl, arch. 10BKPanc

dodaj komentarz

komentarze


Test wytrzymałości
 
Medale Pucharu Świata zdobyte przez żołnierzy na ringu
Viva Polaki! Viva liberatori!
Spartakiadowe zmagania w Łasku
Miliardy na wzmocnienie bezpieczeństwa
Kadisz za bohaterów
Wielkie czyszczenie poligonów
Pierwsza misja Gripenów
Tysiące świątecznych kartek dla żołnierzy
Sport kształtuje mentalność
Musimy być gotowi na najtrudniejsze scenariusze
Tarcza Wschód. Porozumienia z Lasami i KOWR-em
Dobra wiadomość dla miłośników lotnictwa
Niezawiniona śmierć niezłomnego gen. Fieldorfa
Pani oficer za sterami Jastrzębia
USA wycofają się z działań na rzecz pokoju w Ukrainie?
Power is Here
Razem w walce ze skażeniami
GROM pod ostrzałem
Wyrok za tragiczny wypadek
Poszukiwania ofiar rzezi wołyńskiej
Bezzałogowce w Wojsku Polskim – serwis specjalny
Spokojnych świąt na granicy!
Walka z ogniem trwa
Tuzin rekordów Wojska Polskiego w pływaniu
Kolejowy sabotaż udaremniony
Wielka lekcja
Pracowity dyżur Typhoonów
Herculesy pod lepszą opieką w Poznaniu
Czy z „zetek” będą żołnierze?
Trzy dekady DGW
Bez technologii nie ma bezpieczeństwa
Zarzuty w sprawie ujawnienia fragmentów planu „Warta”
Strażnik nieba
„Wojskowe” przepisy budowlane do zmiany
Polskie rakiety do Homara-K już za trzy lata
Szef MON-u złożył życzenia żołnierzom w Krakowie
Żołnierze usuwają skutki nawałnicy
Pod żaglami – niepokonani z AMW
Podniebne wsparcie sojuszników
Motocykliści na weterańskim szlaku
PKW Łotwa – sojusznicze zaangażowanie
Więcej polskiego trotylu dla USA
Operacja „Feniks” – pomoc i odbudowa
Polska i Norwegia zacieśniają stosunki
„Pułaski” na Atlantyku
Zmiany w organizacji bazy logistycznej w Jasionce
Medycyna na morzu
Priorytety dla Tarczy Wschód
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Pamięć ofiar
Ocalić resztki światła ukryte w sercu
Rodzina na wagę złota
Więcej na mieszkanie za granicą
Bliżej wojska
Hercules wydobyty, załoga nie żyje
Żołnierze walczą z ogniem w Biebrzańskim Parku
Nowi generałowie Wojska Polskiego
Polskie F-16 w służbie NATO
Szef MSZ do Rosji: Nigdy więcej nie będziecie tu rządzić
Powstaje armia dronów
Double Eagle – podwodny tropiciel
Zwycięstwo mordercy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO