Od 26 do 27 lutego trwał kurs szkoleniowo-metodyczny dla dowódców batalionów/dywizjonów 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej (17 WBZ).
Ujednolicić i ukierunkować szkolenie oraz działalność szkoleniowo–metodyczną w pododdziałach brygady to zasadniczy cel kursu organizowanego przez dowódcę wielkopolskiej brygady w oparciu o szereg przedsięwzięć szkoleniowych o zróżnicowanej tematyce i formie. - Chcieliśmy zaproponować dowódcom najlepsze formy organizacyjne i metody szkolenia, unormować sposób przygotowania, organizacji i prowadzenia zajęć przy optymalnym wykorzystaniu możliwości obiektów szkoleniowych oraz przydzielonych środków bojowych - omawia szczegółowo szef szkolenia 17 WBZ.
Tematem kursu było planowanie, organizowanie i prowadzenie szkolenia na szczeblu pododdziałów brygady, a w przedsięwzięciu uczestniczyło blisko dwudziestu oficerów odpowiedzialnych za tematykę szkoleniową. Kurs odbywał się w kilku lokalizacjach, aby pokazać pełen zakres przedsięwzięć realizowanych przez pododdziały 17 WBZ.
Prologiem do kursu był sprawdzian wiedzy z zakresu Instrukcji o działalności szkoleniowo-metodycznej. Następnie w oparciu o Pas Taktyczny Trzemeszno przeprowadzono pokazowy instruktaż do zajęć ze szkolenia ogniowego oraz praktycznie przeprowadzono kierowanie ogniem plutonu zmotoryzowanego. Omówiono także realizację zajęć taktycznych na temat: Pluton w marszu.
W oparciu o przygotowany SKiMS (Stanowisko Koordynacji i Monitorowania Szkolenia) dywizjonu artylerii samobieżnej (das) przedyskutowano temat organizacji Grupy Koordynacji i Monitorowania Szkolenia, a następnie omówiono działanie Sekcji Wysuniętych Obserwatorów (SWO) na korzyść walczącego pododdziału.
W środę, szef OPL 17WBZ w formie zajęć instruktażowo-metodycznych omówił organizację i prowadzenie treningu powszechnej obrony przeciwlotniczej w warunkach garnizonowych. Następnie zadanie przejęli żołnierze z 5 batalionu saperów, którzy w ramach metodycznych zajęć pokazowych zademonstrowali sposób wykorzystania lekkich i elastycznych pokryć drogowych demonstrując możliwości ich zastosowania.
Kolejną częścią kursu był wykład informacyjny prowadzony przez dowódcę batalionu logistycznego ppłk Mariusza Fila, który omówił metodykę przygotowania kompanii do wykonania obsługiwania technicznego. Ostatnim elementem kursu były kompleksowe zajęcia teoretyczne nt. organizacji zajęć zintegrowanych, uwarunkowań prawnych w zakresie wykorzystania infrastruktury cywilnej w ramach szkolenia w terenie przygodnym.
Przedsięwzięcie metodyczne zakończyło podsumowanie i sprecyzowanie wniosków końcowych przeznaczonych do wykorzystania w działalności szkoleniowej w pododdziałach 17WBZ w 2019 roku. Podczas kursu wykorzystano dotychczasowe bogate doświadczenia szkoleniowe, a wypracowane wnioski w tym zakresie będą wdrożone poprzez wytyczne dowódcy 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej.
Tekst: kpt. Tomasz Kwiatkowski
autor zdjęć: kpt. Tomasz Kwiatkowski, st. szer. Patryk Szymaniec
komentarze