Prognozowanie zagrożeń, ostrzeganie i powiadamianie wojsk zagrożonych zdarzeniami chemicznymi, zarządzanie informacją CBRN – to tylko wybrane epizody szkoleniowe swoistej chemicznej mantry poddanej sprawdzeniu podczas ćwiczenia taktyczno – specjalnego OBŁOK-19.
Taktyczną kanwą realizowanego od 25 marca br. kilkudniowego ćwiczenia zgrywającego wybrane elementy systemu wykrywania skażeń jest fikcyjna sytuacja operacyjna, nieodnosząca się do jakichkolwiek rzeczywistych uwarunkowań politycznych i militarnych.
Rozmach tego specjalistycznego ćwiczenia lubuskich chemików jest niemały, bowiem bierze w nim udział blisko dziewięćdziesięciu żołnierzy z jednostek wojskowych 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej oraz ponad dwudziestu jednostek różnego rodzaju sprzętu. Uczestniczą w nim także w roli obserwatorów specjaliści z amerykańskiej Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej oraz Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego.
„Głównym celem ćwiczenia jest zgrywanie wybranych elementów kierowania oraz podsystemu wykrywania skażeń dywizji w czasie planowania działań w warunkach zagrożenia użycia broni masowego rażenia i skażeń.” – podkreśla szef wojsk chemicznych 11LDKPanc i zarazem kierownik ćwiczenia, podpułkownik Bogdan Wadyniuk.
Chemiczny sprawdzian rozpoczął się na żagańskich obiektach szkoleniowych już w poniedziałek od szkolenia kierownictwa ćwiczenia i ćwiczących oraz omówienia zasad BHP. Przeprowadzone zostały także zawody użyteczno - bojowe obsad brygadowych ośrodków analizy skażeń na szczeblu dywizji. W poniedziałkowych godzinach popołudniowych rozpoczęło się mini ćwiczenie, mające w głównej mierze na celu sprawdzenie obiegu informacji oraz działanie systemów teleinformatycznych.
Zaplanowana na kolejne dni część główna chemicznego sprawdzianu, to reakcje ćwiczących na podgrywane epizody i incydenty o charakterze radiologicznym, chemicznym i jądrowym. Na potrzeby ćwiczenia powołana została grupa pozoracji pola walki, która „nękała” – oczywiście z zachowaniem warunków bezpieczeństwa doskonalących swoje rzemiosło chemików częstymi wybuchami ćwiczebnych granatów łzawiących, czy szkolnych granatów chemicznych.
Ćwiczenie taktyczno – specjalne OBŁOK-19 stanowi główny element zgrywania i przygotowania wybranych elementów Systemów Wykrywania Skażeń (SWS) 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej do udziału w ćwiczeniu taktycznym z wojskami DRAGON-19 oraz treningu SWS Sił Zbrojnych RP pod kryptonimem POLON-19.
Tekst: por. Krzysztof Gonera
autor zdjęć: st. chor. szt. Rafał Mniedło
komentarze