20 lutego 2019 roku odbyło się narodowe omówienie ćwiczenia Anakonda 18, które stanowiło największy wysiłek Sił Zbrojnych RP w ubiegłym roku.
- Najważniejsze są wnioski, jakie płyną z ćwiczenia Anakonda 18 i ich implementacja, bo to jest motor napędowy do wprowadzania zmian w SZ RP - powiedział gen. dyw. Tomasz Piotrowski, dowódca operacyjny rodzajów sił zbrojnych otwierając narodowe omówienie ćwiczenia.
Celem spotkania było zebranie uwag i wniosków od wszystkich uczestników ćwiczenia Anakonda 18, przedyskutowanie jakości wywiązywania się z zadań w odniesieni do celów ćwiczenia, a także wskazanie wniosków i doświadczeń do wykorzystania i wdrożenia w przyszłości.
Omówienie przeprowadzone zostało w trzech blokach. W pierwszym przedstawiono informacje o ćwiczeniu, omówiono jego przygotowania i przebieg oraz wysłuchano wniosków osób funkcyjnych z kierownictwa ćwiczenia. Następnie swoje uwagi i spostrzeżenia przedstawili ćwiczący dowódcy komponentów: powietrznego, lądowego, morskiego i wojsk specjalnych, Dowódca Wielonarodowego Korpusu Północno-Wschodniego, Dowódca Wielonarodowej Dywizji Północny Wschód, Dowódca 12 Dywizji Zmechanizowanej. Ostatnim elementem zamykającym cały cykl wystąpień oraz dyskusji była ocena realizacji zadań i osiągnięcia celów dokonana przez gen. dyw. pil. inż. dr Tadeusza Mikutela, gen. bryg. Wojciecha Grabowskiego zastępców kierownika ćwiczenia, a także szefa Zespołu Analizy, Oceny i Omówienia Ćwiczenia gen. dyw. dr Adama Joksa. Podsumowania omówienia dokonali gen. broni Rajmund Andrzejczak Szef Sztabu Generalnego WP i gen. dyw. Tomasz Piotrowski Dowódca Operacyjny RSZ.
W spotkaniu uczestniczyli: gen. broni Rajmund Andrzejczak, szef Sztabu Generalnego WP, z poległymi mu strukturami, przedstawiciele departamentów Ministerstwa Obrony Narodowej, przedstawiciele MSWiA, Dowódca Generalny RSZ gen. broni Jarosław Mika z szefami inspektoratów oraz dowódcami biorącymi udział w ćwiczeniu, przedstawiciele służby wywiadu i kontrwywiadu wojskowego, rektorzy uczelni i akademii wojskowych oraz reprezentanci szkolnictwa wojskowego, Dowódca Wielonarodowego Korpusu Północno-Wschodniego, Dowódca Wielonarodowej Dywizji Północny Wschód a także kierownicza kadra i dowódcy podlegli Dowódcy Operacyjnemu RSZ.
Omówienie przygotował Oddział Wykorzystania Doświadczeń DO RSZ, jak zaznaczył jego szef płk Jacek Ropejko „dzisiaj odbyło się omówienie narodowe, kolejnym elementem będzie omówienie międzynarodowe, w którym wezmą udział ćwiczący sojusznicy, a ostatnią częścią przedstawienie wniosków i dyskusja na szczeblu Ministerstwa Obrony Narodowej”.
Tekst: ppłk Piotr Walatek
autor zdjęć: Źródło: DORSZ
komentarze