Na pokładzie historycznego niszczyciela, okrętu-muzeum ORP „Błyskawica”, kadra, byli oficerowie Marynarki Wojennej oraz władze miasta Gdyni pożegnali kończącego zawodową służbę wojskową kontradmirała Mirosława Mordela.
Podczas swojej ponad 39-letniej służby w marynarskim mundurze kontradmirał Mirosław Mordel zajmował szereg istotnych stanowisk w Marynarce Wojennej. Był m.in. dowódcą Dywizjonu Okrętów Podwodnych, 3 Flotylli Okrętów, zastępcą szefa Zarządu w Sztabie Generalnym WP, a także Inspektorem Marynarki Wojennej.
Uroczystość pożegnania odbyła się w środę, 30 stycznia, w Salonie Kaprów na okręcie-muzeum ORP „Błyskawica”, w asyście pocztu sztandarowego Marynarki Wojennej. Wcześniej kontradmirał Mirosław Mordel na pokładzie okrętu podwodnego ORP Orzeł wyszedł na morze i wziął udział w morskim szkoleniu programowym jednostek 3 Flotylli Okrętów.
W uroczystości na ORP „Błyskawica” uczestniczyli przedstawiciele Inspektoratu Marynarki Wojennej, Centrum Operacji Morskich - Dowództwa Komponentu Morskiego, Prezydent Miasta Gdyni, Przewodnicząca Rady Miasta Gdyni, byli Dowódcy i Inspektorzy MW, a także admirałowie oraz dowódcy jednostek i kierownicy instytucji wojskowych oraz współpracujących z Marynarką Wojenną.
Kontradmirał Mirosław Mordel urodził się 24 grudnia 1960 roku w Opolu Lubelskim. W latach 1979-1984 studiował w Wyższej Szkole Marynarki Wojennej w Gdyni. Po jej ukończeniu skierowany został do służby na okrętach podwodnych, gdzie kolejno zajmował stanowiska: dowódcy działu ORP „Sokół”, dowódcy działu ORP „Orzeł”, zastępcy dowódcy, a następnie dowódcy ORP „Dzik”. W latach 1995 – 1996 ukończył podyplomowe studia dowódczo-sztabowe w Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni. W roku 1997 objął funkcję szefa sztabu dywizjonu Okrętów Podwodnych, a w 1999 starszego specjalisty Oddziału Operacyjnego Sztabu MW.
W roku 2000 ukończył kurs sztabowy w Akademii Dowodzenia Bundeswehry w Hamburgu, a następnie realizował zadania służbowe na stanowisku specjalisty ds. planowania ćwiczeń okrętów podwodnych w Dowództwie Okrętów Podwodnych NATO Wschodniego Atlantyku (COMSUBEASTLANT) w HQ MC Northwood (Wielka Brytania). W roku 2003 wyznaczony został na stanowisko zastępcy dowódcy dywizjonu Okrętów Podwodnych, a w marcu 2004 r. dowódcy tej jednostki. Dowodzony przez niego dywizjon został dwukrotnie – w 2006 i 2007 roku – uhonorowany za szczególne osiągnięcia w wykonywaniu zadań służbowych Znakiem Honorowym Sił Zbrojnych RP.
W 2007 roku został wyznaczony do służby w Sztabie Marynarki Wojennej, gdzie objął obowiązki zastępcy, a w 2008 szefa Zarządu Planowania Rozwoju MW. Od lipca 2009 r. do czerwca 2010 r. przebywał w Akademii Dowódczej Marynarki Wojennej w Newport (Stany Zjednoczone), na której ukończył podyplomowe Studia Polityki Obronnej. Po powrocie do kraju, w lipcu 2010 roku, objął stanowisko zastępcy szefa Zarządu Planowania Strategicznego – P-5 Sztabu Generalnego WP. Od lutego 2013 realizował zadania służbowe w Zespole ds. Nowego Systemu Kierowania i Dowodzenia SZ RP.
1 stycznia 2014 roku objął dowodzenie największym związkiem taktycznym Marynarki Wojennej - 3. Flotyllą Okrętów w Gdyni. W dniu 15 sierpnia 2014 roku z rąk Prezydenta RP odebrał nominację na stopień kontradmirała. W okresie od marca 2016 roku do czerwca 2018 roku zajmował stanowisko Inspektora Marynarki Wojennej w Dowództwie Generalnym Rodzajów Zbrojnych. Z dniem 31 stycznia br. zakończył zawodową służbę wojskową.
Tekst: kmdr ppor. Radosław Pioch
autor zdjęć: kmdr ppor. Radosław Pioch, st. chor. sztab. mar. Piotr Leoniak
komentarze