Pełnomocnicy zostali wybrani na podstawie decyzji ministra obrony narodowej w sprawie funkcjonowania Rady do spraw kobiet w resorcie obrony narodowej. Funkcję tę w jednostkach wojskowych, od szczebla samodzielnego batalionu, będzie pełniło ponad 200 żołnierzy – kobiet.
Celem powołania pełnomocników jest m. in. usprawnienie systemu przeciwdziałania sytuacjom kryzysowym, w szczególności mobbingowi i molestowaniu seksualnemu. Aktualnie w Ministerstwie Obrony Narodowej opracowywane są materiały pomocnicze i wzory dokumentów dla pełnomocników oraz przygotowywane jest szkolenie dotyczące ich działania.
Minister Błaszczak podjął także decyzję o dokonaniu przeglądu wszystkich procedur dotyczących sytuacji kryzysowych, w szczególności konfliktów na tle relacji interpersonalnych. Nowe procedury pozwolą na szybką, skuteczną i właściwą reakcję.
Pierwszy etap zmian rozpoczął się już w marcu 2018 roku. Szef MON podjął wtedy decyzję o uproszczeniu i usprawnieniu funkcjonowania Rady ds. kobiet, w skład której weszły oprócz przedstawicielek Ministerstwa Obrony Narodowej, Dowództwa Generalnego RSZ, Żandarmerii Wojskowej, Dowództwa Operacyjnego RSZ, Dowództwa Garnizonu Warszawa oraz uczelni wojskowych także żołnierze –kobiety Wojsk Obrony Terytorialnej.
W Wojsku Polskim, we wszystkich rodzajach Sił Zbrojnych RP, służy ponad 6000 kobiet. Najwięcej, bo ponad 3400 w korpusie szeregowych.
Źródło: MON
autor zdjęć: por. Robert Suchy/CO MON
komentarze