moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Czas świętowania i podniebnych atrakcji

Mastery, Iskry, F-16, MiG-29, AWACS oraz śmigłowce – m.in. takie maszyny będzie można obejrzeć podczas Centralnych Obchodów Stulecia Lotnictwa Wojskowego w Dęblinie. Natomiast w weekend miłośnicy lotnictwa powinni się zameldować w Radomiu, gdzie odbędą się pokazy lotnicze Air Show. Każdego dnia przez 10 godzin w powietrzu będzie się prezentować 110 samolotów i śmigłowców.

Centralne Obchody Stulecia Lotnictwa Wojskowego rozpoczną się w czwartek w Dęblinie. 23 sierpnia od godz. 9 do 17 będzie można zwiedzić statyczną wystawę samolotów i śmigłowców. Na terenie 41 Bazy będą prezentowane statki powietrzne, które są w wyposażeniu 4 Skrzydła Lotnictwa Szkolnego, czyli turbośmigłowe PZL-130 Orlik, odrzutowe TS-11 Iskra, małe transportowce M-28 Bryza i najnowsze samoloty szkolne polskich sił zbrojnych – M-346. Staną również śmigłowce Mi-2 oraz SW-4 Puszczyk i samoloty Centrum Szkolenia Inżynieryjno-Lotniczego z Dęblina, czyli MiG-29 oraz F-16. Gratką dla miłośników lotnictwa będzie także możliwość wejścia na pokład natowskiego samolotu wczesnego ostrzegania AWACS. – Zapraszamy wszystkich miłośników polskich skrzydeł. Będzie można porozmawiać z pilotami i technikami, zobaczyć z bliska samoloty i dowiedzieć się czegoś więcej o szkoleniu pilotów wojskowych oraz o specyfice pracy lotników – mówi kpt. Magdalena Busz, rzecznik prasowy 4 Skrzydła.

 

Konferencje, wystawy, koncerty

W ramach jubileuszowych uroczystości Wyższa Szkoła Oficerska Sił Powietrznych w Dęblinie zaprasza na ogólnopolską konferencję naukową „100 lat polskiego lotnictwa wojskowego”. Odbędzie się ona w czwartek (od godz. 10 do 15) na terenie Szkoły Orląt. – Celem konferencji jest wymiana doświadczeń i prezentacja najnowszych wyników badań z historii polskiego lotnictwa wojskowego w latach 1918–2018 oraz popularyzowanie wiedzy o lotnictwie – mówi mjr Agnieszka Kossowska z wydziału prasowego WSOSP. Podczas konferencji będzie mowa m.in. o asach polskiego lotnictwa wojskowego, konstrukcjach lotniczych polskich sił powietrznych czy doświadczeniach z udziału w misjach wojskowych. – Będziemy w Dęblinie gościć także młodzież. W uroczystościach wezmą udział poczty sztandarowe szkół podstawowych i średnich, laureaci konkursów o tematyce lotniczej. Odbędzie się także pokaz musztry paradnej klas mundurowych – dodaje mjr Kossowska.

Podczas jubileuszu stulecia lotnictwa wojskowego premierę będzie miał album Wojskowego Instytutu Wydawniczego „Siła nośna”.

To nie wszystko. W czwartek o godz. 16 rozpocznie się wernisaż wystawy „Historia polskiego lotnictwa wojskowego” w Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie. Wystawa przedstawia historię powstania i najważniejsze etapy rozwoju polskiego lotnictwa aż po czasy współczesne. – Uwagę widzów zwracamy szczególnie na dzieje szkolnictwa wojskowego, znaczenie Szkoły Orląt jako kuźni asów polskiego lotnictwa – mówi Malwina Markiewicz, kierownik działu marketingu Muzeum Sił Powietrznych. Najstarsze prezentowane eksponaty pochodzą z czasów I wojny światowej, są to m.in. odznaki polskich pilotów. Prezentowana będzie także replika samolotu Fokker oraz oryginalne śmigło i silnik produkowanego w Polsce włoskiego samolotu myśliwskiego A-1 Balilla oraz włoskie plany konstrukcyjne tej maszyny z 1918 roku. – Ponadto będzie eksponowany m.in. sztandar Polskich Sił Powietrznych na Zachodzie, mundury i kombinezony lotnicze z różnych okresów, symulatory lotu TS-11 Iskra i PZL-130 Orlik oraz różnego rodzaju dioramy i multimedia. Poznać będzie można historię symboliki lotniczej: biało-czerwonej szachownicy, gapy i orła lotniczego – informuje Jacek Zagożdżon, kierownik wystawy. Na eskpozycji zewnętrznej będzie prezentowanych m.in. 80 różnego rodzaju statków powietrznych, zestawy radiolokacyjne, urządzenia do ubezpieczenia lotów oraz zestawy przeciwlotnicze.
Czwartkowe uroczystości zakończy koncert Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego (godz. 17.30–19.00).

Natomiast w piątek odbędzie się msza św. z okazji Centralnych Obchodów (godz. 12.), następnie przed pomnikiem Bohaterskim Lotnikom Dęblińskiej Szkoły Orląt uroczysty apel, w którym wezmą udział m.in. przedstawiciele MON, BBN, Dowództwa Generalnego RSZ i podległych mu jednostek lotniczych. Planowany był także chrzest samolotów M-346, ale uroczystość została odwołana.

Podczas jubileuszu stulecia lotnictwa wojskowego premierę będzie miał album Wojskowego Instytutu Wydawniczego „Siła nośna”. Publikacja powstała we współpracy z Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie, a jej mecenasem jest Polska Grupa Zbrojeniowa. Albumy nie są na sprzedaż, można je wygrać jedynie w konkursie „Polski Zbrojnej” (szczegóły już w piątek na naszym profilu na Facebooku).

   

Wojskowy Instytut Wydawniczy z okazji 100-lecia lotnictwa wojskowego przygotował także specjalne jednodniowe wydania gazety. Jedna będzie dostępna w Dęblinie, druga podczas Air Show w Radomiu. Mecenasami obu jednodniówek jest Polska Grupa Zbrojeniowa, Polski Koncern Naftowy Orlen, Polska Spółka Gazownictwa oraz Fundacja PGNiG – „Rozgrzewamy Polskie Serca”.

Weekend podniebnych atrakcji

Zaraz po zakończeniu Centralnych Obchodów Stulecia Lotnictwa Wojskowego w Dęblinie, miłośnicy podniebnych akrobacji powinni się przenieść do Radomia, gdzie odbędą się Międzynarodowe Pokazy Lotnicze Air Show. – W powietrzu zaprezentuje się 110 samolotów i śmigłowców, a przeszło 50 maszyn będzie można oglądać na wystawie statycznej na płycie lotniska – mówi kpt. Magdalena Busz. – Na Air Show będziemy gościć przedstawicieli 22 państw. Pierwsze zespoły wylądowały już w Radomiu – dodaje rzeczniczka.

W Polsce przed weekendowymi pokazami są już m.in. grupy z Jordanii, Łotwy i Pakistanu. Wczoraj odbyły się pierwsze treningi, m.in. wspólny występ przygotowywali piloci pasażerskiego samolotu w barwach LOT B-737 MAX i sześciu Iskier z zespołu akrobacyjnego „Biało-Czerwone Iskry”.


Film: materiały organizatora

Organizatorzy zapewniają, że pokazy będą największymi z dotychczas organizowanych w Polsce i jedne z największych w Europie. Udział w pokazach wezmą soliści i zespoły z 22 państw. Podniebny pokaz wykona dziewięć zagranicznych zespołów akrobacyjnych i pięć formacji krajowych.

Widzowie będą podziwiać m.in. akrobacje w wykonaniu zespołów „Frecce Tricolori” z Włoch, „Patrulla Aguila” z Hiszpanii, ze Szwajcarii „Patrouille de Suisse”, z Finlandii „Midnight Hawks”, łotewskie „Baltic Bees” czy z Chorwacji „Wings of storm”. Poza tym na Air Show wystąpią „Royal Jordanian Falcons” z Jordanii i Pakistańczycy na samolotach JF-17 i Mushshack. Będą „Biało-Czerwone Iskry” i Zespół Akrobacyjny „Orlik”. W powietrzu zaprezentuje się samolot wczesnego ostrzegania i kierowania AWACS, piloci „Red Bull” w samolotach B-25J, F4U-4, Alpha Jet oraz śmigłowcu BO-105 C.

Bilety na pokazy można było kupić dotąd przez Internet. W sobotę i w niedzielę wejściówki będzie można nabyć także przed pokazami w Radomiu. Organizatorzy zapraszają w weekend od godz. 9 do 19.

Podczas Air Show będzie można obejrzeć także wystawę statyczną, na której zostanie zaprezentowany sprzęt i uzbrojenie wszystkich rodzajów Sił Zbrojnych RP. Wyeksponowanych zostanie około 60 jednostek sprzętu wojskowego: czołgi, transportery opancerzone, armaty, zestawy przeciwlotnicze, radary, będzie można także zobaczyć z bliska broń osobistą żołnierzy i symulatory szkolenia strzeleckiego.

Dla gości Air Show przygotowano także strefy tematyczne, m.in. na temat Dywizjonu 303. Swoją ofertę zaprezentują również przedstawiciele przemysłu obronnego. W tzw. alei przemysłu będzie można odnaleźć także stoisko Wojskowego Instytutu Wydawniczego. Czytelnicy otrzymają tam okolicznościowe wydania „Polski Zbrojnej”, sierpniowy numer magazynu poświęcony w dużej mierze lotnictwu oraz wydanie specjalne „Bellony” i „Polskę Zbrojną Historia”.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: Grzegorz Tuszyński; grafika: PZ
 

dodaj komentarz

komentarze


Polska wiktoria na Monte Cassino
 
Więcej hełmów dla żołnierzy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
They Will Check The Training Results in Combat
Gry wojenne w szkoleniu
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Flota Bayraktarów w komplecie
„Grand Quadriga ‘24”
Mobilne dowodzenie
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Wioślarze i triatlonistka na podium
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Na straży nieba
Bohater odtrącony
Pływacy i maratończycy na medal
Abramsy w pętli
Po przeprawie ruszyli do walki
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Zawsze gotowi do pomocy
NATO on Northern Track
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Polki pobiegły po srebro!
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
„Pierwsza Drużyna” na start
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
W obronie wschodniej flanki NATO
Wojna w świętym mieście, epilog
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Serwis K9 w Polsce
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Pytania o europejską tarczę
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Nowe zadania szefa SKW
Broń Hitlera w rękach AK
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Śladami ojca
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Ameryka daje wsparcie
Wszystkie misje AWACS-a
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
By Polska była bezpieczna
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Orzeł dla bohaterów
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Krwawa noc pośród puszczy
Układ nerwowy Mieczników

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO