Ratownicy medyczni towarzyszą praktycznie wszystkim konfliktom zbrojnym. Uczestniczą w wielu bardzo trudnych akcjach, są stałymi członkami misji pokojowych, zabezpieczają każde szkolenie poligonowe. Dbają również o życie i zdrowie żołnierzy, dlatego nie mogło ich zabraknąć także na międzynarodowym ćwiczeniu pk. Allied Spirit VIII.
Głównym zadaniem medyków na ćwiczeniach i szkoleniach poligonowych jest zabezpieczenie ćwiczących pododdziałów. Nie tylko uczestniczą w nich podczas podgrywanych incydentów, ale również realnie reagują na wszelkie wypadki oraz stany pogorszenia zdrowia wśród żołnierzy. Dodatkowo podczas tego typu ćwiczeń międzynarodowych mają niebywałą okazję do wymiany doświadczeń oraz nawiązania nowych znajomości z ratownikami medycznymi innych narodowości.
W taki sam sposób wygląda działanie medyków na międzynarodowym ćwiczeniu pk. Allied Spirit VIII. Najważniejszym ich zadaniem jest zabezpieczenie medyczne stanowiska dowodzenia oraz ćwiczących pododdziałów.
Standardowo Zespół Ewakuacji Medycznej dysponuje 4 ratownikami medycznymi oraz pojazdem WEM (Wóz Ewakuacji Medycznej – przyp. red.), który jest w pełnej gotowości do transportu rannych do szpitala poziomu II. – Najczęstszymi przypadkami spotykanymi podczas ćwiczeń są podgrywane incydenty ran postrzałowych kończyn i brzucha. Po otrzymaniu informacji o zdarzeniu natychmiast udajemy się do rejonu zbiórki rannych i realizujemy zabezpieczenie medyczne – zaznaczył dowódca KTO Rosomak WEM st. kpr. Tomasz Kowalewski.
Dzięki skrupulatnemu szkoleniu oraz licznym kursom specjalistycznym śmiało można stwierdzić, że medycy 12 Brygady Zmechanizowanej są prawdziwymi profesjonalistami, którzy w krytycznych sytuacjach zachowują zimną krew i udzielają fachowej pomocy, zarówno tym „rannym” podczas incydentów na ćwiczeniach, jak również w prawdziwym życiu. Z powodzeniem potwierdzają to również podczas obecnego ćwiczenia na terenie ośrodka szkoleniowego w Hohenfels.
Tekst: por. Błażej Łukaszewski
autor zdjęć: por. Bartłomiej Kulesza
komentarze