Żołnierze i pracownicy RON 1 Grójeckiego Ośrodka Radioelektronicznego im. ppłk. Jana Kowalewskiego obchodzili swoje święto. Tegoroczne obchody związane z 60. rocznicą powstania formacji odbyły się 30 czerwca na terenie jednostki wojskowej.
Jak co roku w przededniu święta żołnierze uczcili pamięć byłych żołnierzy i pracowników resortu obrony narodowej, zapalając w imieniu dowódcy 1 ORel. symboliczny znicz na grobach zmarłych kolegów.
Uroczyste obchody 30 czerwca otworzyła msza święta polowa w intencji żołnierzy oraz Ojczyzny, którą celebrowali: ks. dziekan Stefan Kazulak, ks. proboszcz Zbigniew Suchecki i ks. mjr Kryspin Rak – proboszcz Parafii Wojskowej w Radomiu. Na zakończenie Mszy św. ks. płk. Aleksy Andrejuk – Dziekan Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych z Prawosławnego Ordynariatu Wojska Polskiego odmówił modlitwę w intencji żołnierzy i pracowników 1. Grójeckiego Ośrodka Radioelektronicznego. We Mszy uczestniczyło dowództwo, żołnierze, pracownicy wojska ich najbliżsi oraz zaproszeni goście.
Po mszy świętej pod obeliskiem upamiętniającym patrona 1 Ośrodka Radioelektronicznego ppłk. Jana Kowalewskiego w obecności członka Jego rodziny złożono wiązanki kwiatów i zapalono symboliczny znicz.
W południe rozpoczął się uroczysty apel z okazji święta 1 Grójeckiego Ośrodka Radioelektronicznego. Meldunek o gotowości pododdziałów ośrodka dowódcy płk. Andrzejowi Kozerze złożył dowódca uroczystości ppłk Sławomir Bukowski. Dowódca 1 ORel. w swoim przemówieniu przywitał wszystkich zgromadzonych gości. Podkreślił wysoki kunszt oraz bardzo dobre wyszkolenie Ośrodka, podziękował także żołnierzom i pracownikom RON za służbę i pracę oraz złożył życzenia.
Święto Ośrodka to także okazja do wyróżnienia i uhonorowania najlepszych żołnierzy i pracowników. Zgodnie z rozkazami Dowódcy Generalnego RSZ i Dowódcy 1 ORel. wręczono odznaki, listy gratulacyjne oraz inne formy wyróżnień. Wyrazem najwyższego uznania, szacunku i wdzięczności za wsparcie i współpracę 1 ORel. z władzami administracyjnymi i samorządowymi, instytucjami miejskimi i powiatowymi oraz służbami mundurowymi, wyróżnił ich szefów i przedstawicieli pamiątkowymi podziękowaniami. O randze święta świadczyły też awanse żołnierzy na kolejny stopień wojskowy.
Po defiladzie pododdziałów przy akompaniamencie orkiestry wojskowej z Lublina, zaprezentowano pokaz wyszkolenia i umiejętności, żołnierzy i zaproszonych służb mundurowych. Po części oficjalnej wszystkich zgromadzonych zaproszono na żołnierski poczęstunek połączony ze spotkaniem pokoleń. Nie zabrakło też atrakcji dla naszych najmłodszych uczestników uroczystości.
Tekst: Krystyna Kruszewska
autor zdjęć: st. chor. Andrzej Hajma
komentarze