moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Nowy dowódca podhalańczyków

Pułkownik Ryszard Pietras został dowódcą 21 Brygady Strzelców Podhalańskich. Uroczysty apel z okazji zdania i objęcia obowiązków z udziałem dowódcy Generalnego RSZ gen. dyw. Jarosława Miki odbył się 5 kwietnia w Rzeszowie. 

Zgodnie z decyzją ministra obrony narodowej pułkownik Ryszard Pietras, który przybył do podhalańczyków z wojsk specjalnych, oficjalnie objął stanowisko dowódcy 21 Brygady Strzelców Podhalańskich. Ceremonia zdania i objęcia obowiązków odbyła sie się 5 kwietnia 2017 roku w centrum Rzeszowa. Obowiązki pułkownikowi Pietrasowi przekazał czasowo pełniący funkcję dowódcy płk dypl. Jarosław Mokrzycki – etatowy zastępca.

Nowego dowódcę brygady przedstawił zebranym dowódca generalny rodzajów sił zbrojnych gen. dyw. Jarosław Mika, który także podziękował zdającemu pułkownikowi Mokrzyckiemu za czasowe pełnienie obowiązków. – Panie Pułkowniku, żadne słowa nie opiszą pańskiego zaangażowania, Pana służba się nie kończy, a wszystko jeszcze przed Panem. Za służbę dla 21 Brygady Strzelców Podhalańskich serdecznie dziękuję – powiedział generał Mika do pułkownika Mokrzyckiego. Dowódca generalny podziękował także byłemu dowódcy brygady pułkownikowi Zenonowi Brzuszko.

W uroczystości oprócz dziesięciu pododdziałów wystawionych przez wszystkie jednostki brygady, udział wzięło wielu znamienitych gości. Żołnierzom towarzyszyli przedstawiciele władz wojewódzkich, samorządowych, byli dowódcy 21 BSP, żołnierze garnizonu Rzeszów, przedstawiciele służb mundurowych, młodzież strzelecka, sympatycy brygady oraz najbliżsi obejmującego dowódcy. Warto podkreślić obecność dowódcy Komponentu Sił Specjalnych gen. bryg. Wojciecha Marchwicy, dowódców jednostek wojsk specjalnych, a także prezesa Związku Podhalan Andrzeja Skupnia i rodziny twórcy formacji podhalańskich generała Galicy.

Kulminacyjnym momentem uroczystości było przekazanie sztandaru 21 BSP oraz przechodniej ciupagi jako symbolu władzy podhalańskiej. Następnie pułkownik Pietras został ubrany w mundur podhalański - kapelusz i pelerynę.

Nowy dowódca 21 Brygady Strzelców Podhalańskich płk Ryszard Pietras w swym wystąpieniu powiedział: „Tak jak dotychczas, tak i tu w Rzeszowie na Podkarpaciu chciałbym by przemawiały za mną moje działania, dlatego też dziękuje Panu Generałowi za ten duży kredyt zaufania. Podhalańczycy jest w was moc! Jest w was moc, dlatego też jestem w dniu dzisiejszym bardzo spokojny. Z takimi ludźmi można wiele”.

Uroczystość zakończyło złożenie kwiatów pod pomnikiem pułkownika Leopolda Lisa-Kuli oraz defilada.

Płk Ryszard PIETRAS jest absolwentem Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Chemicznych w Krakowie. Studia magisterskie oraz studia podyplomowe ukończył w Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie na Wydziale Inżynierii Mechanicznej i Robotyki. W Akademii Obrony Narodowej ukończył kursy przeszkolenia operacyjnego oraz specjalistyczny kandydatów na dowódców batalionów. Jest absolwentem Podyplomowych Studiów Polityki Obronnej w Royal College of Defence Studies w Londynie. Za granicą ukończył kursy: „NATO Crisis Management” w NATO School Oberammergau w Niemczech, „Program on terrorism and security studies” w Centrum Marshalla w Niemczech oraz „Defence resource management” w Naval Postgraduate School w Stanach Zjednoczonych.
Zawodową służbę rozpoczął w 1986 roku jako dowódca plutonu w 2. Pułku Chemicznym w Grudziądzu. W latach 1987-2006 zajmował kolejno stanowiska w strukturach Wojsk Chemicznych SZ RP: dowódcy kompanii w Wyższej Szkole Oficerskiej Wojsk Chemicznych w Krakowie (1987-1990), w 5. Pułku Strzelców Podhalańskich (1990-1993), oficera operacyjnego sztabu w dowództwie Krakowskiego Okręgu Wojskowego, Korpusu Powietrzno-Zmechanizowanego i 2. Korpusu Zmechanizowanego (1993-2006) oraz dowódcy 5. batalionu chemicznego w Tarnowskich Górach.
Od roku 2007 pełni służbę w strukturach Wojsk Specjalnych służąc na stanowiskach sztabowych i dowódczych. Zajmował między innymi stanowiska dowódcy 1. Pułku Specjalnego Komandosów w Lublińcu oraz dowódcy Jednostki Wojskowej Komandosów.
Płk Ryszard Pietras dwukrotnie uczestniczył w misji SFOR w Bośni i Hercegowinie, zajmując kolejno stanowiska oficera operacyjnego Polskiego Batalionu SFOR i dowódcy kompanii szturmowej Nordycko-Polskiej Grupy Bojowej (2000) oraz zastępcy-szefa sztabu Polskiego Batalionu SFOR w Międzynarodowej Grupie Bojowej (2003).

Tekst: kpt. Konrad Radzik

red. PZ

autor zdjęć: st. szer. Bartosz Różański

dodaj komentarz

komentarze


W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
 
Lotnisko skażone, czyli chemicy na ćwiczeniach
Zielone światło dla Barbary
Będą kolejne „Daglezje-P”
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Offset dla „Wisły”
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Dobrowolsi – czas start!
Eurofightery znowu w Polsce
Ustawa budżetowa przyjęta przez parlament
Bruksela przed szczytem
Skromny początek wielkiej wojny
Zachód przeciwko „korsarzom”
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
W rezerwie pasywnej będą oceny
Szef MON-u w Brukseli
Rusza kwalifikacja wojskowa
Cud w Trewirze
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
„Avenger” na Monte Cassino
Pierwszy skok
Abramsy pod dobrą opieką
Miliardy dla Ukrainy w nowym budżecie UE
Wojna o porządek świata
Gwiazdy sportu dają lekcję
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Szczury Pustyni dotarły do Polski
Spadochroniarze na Podlasiu
Amerykański test czołgistów z 1 Brygady
Mistrzowie sportu w marynarce uhonorowani
Invictus w zimowym stylu
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
W szeregach największej podziemnej armii w Europie
Misja Polaków dobiegła końca. Czas na Niemców
Rakietowy szach
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Zamiana po włosku
W Poznaniu o cyberbezpieczeństwie
Podwójny Półmaraton Komandosa
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Pies, który skoczył z aparatem tlenowym
Nowe śmigłowce kawalerii
Roszady personalne w PGZ-ecie
Liban uznany za strefę działań wojennych
Zimowy sprawdzian podchorążych
Ślubowanie kadetów OPW
Śnieg może być groźną bronią
Lista trupich główek
Walka w bliskim kontakcie to poważne wyzwanie
Lekcje z frontu

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO