moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Nowy dowódca ORP „Błyskawica”

1 marca, wraz z uroczystym podniesieniem bandery na pokładzie okrętu-muzeum ORP „Błyskawica”, odbyło się przekazanie obowiązków dowódcy historycznego niszczyciela. Dowodzenie jednostką objął komandor podporucznik Walter Jarosz.

Zgodnie z rozkazem personalnym Dowódcy Generalnego RSZ nr 16 z dnia 13 lutego 2017 roku kmdr ppor. Walter Jarosz objął dowodzenie historycznym niszczycielem ORP „Błyskawica”. Przejął obowiązki od kmdr. ppor. Marka Mielnika, który czasowo dowodził okrętem po odejściu do rezerwy wieloletniego dowódcy kmdr. por. Jerzego Łubkowskiego.

W uroczystości, która rozpoczęła się od uroczystego podniesienia bandery, wziął udział dowódca 3 Flotylli Okrętów kontradmirał Krzysztof Jaworski, załoga okrętu oraz zaproszeni goście. Komandor podporucznik Walter Jarosz obejmując obowiązki dowódcy ORP „Błyskawica”, decyzją Ministra Obrony Narodowej nr 228 z dnia 26 stycznia 2017 roku został awansowany na stopień komandora porucznika.

Komandor porucznik Walter Jarosz urodził się 3 listopada 1972 roku w Żarach. W 1991 roku zdał pozytywnie egzaminy do Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni, gdzie przez kolejnych 5 lat studiował na Wydziale Nawigacji i Uzbrojenia Okrętowego.
Po ukończeniu studiów w 1996 roku, został skierowany do 3. Flotylli Okrętów w Gdyni, gdzie objął pierwsze stanowisko służbowe dowódcy działu rakietowo-artyleryjskiego na kutrze rakietowym projektu 205 ORP Władysławowo. Rok później został wyznaczony na stanowisko dowódcy działu rakietowo-artyleryjskiego okrętu rakietowego ORP Grom. W 2000 roku objął stanowisko zastępcy dowódcy okrętu ORP Władysławowo. Po dwóch latach ponownie trafił na ORP Grom, gdzie pełnił obowiązki zastępcy dowódcy okrętu a następnie w 2003 roku został jego dowódcą. W 2007 roku został skierowany do Sztabu Dywizjonu Okrętów Zwalczania Okrętów Podwodnych i objął stanowisko starszego oficera szkoleniowego. Od 2008 roku pełnił służbę w Dowództwie Marynarki Wojennej na stanowisku specjalisty Wydziału Bazy Szkoleniowej. W 2012 roku objął stanowisko zastępcy komendanta Ośrodka Szkolenia Żeglarskiego Marynarki Wojennej.
Komandor porucznik Walter Jarosz interesuje sie historią wojskowości i nowościami technologicznymi. Jest żonaty i ma dwoje dzieci.

Niszczyciel ORP „Błyskawica” jest jednym z najsławniejszych okrętów Polskiej Marynarki Wojennej. Został zbudowany przez stocznię J. Samuel White & Co Ltd. w Cowes. Należał do najnowocześniejszych i najsilniejszych okrętów swojej klasy na świecie. Okręt działał na Morzu Północnym i Atlantyku, w kampanii norweskiej i ewakuacji wojsk sojuszniczych z Dunkierki, bronił Cowes przed atakami Luftwaffe, operował na Morzu Śródziemnym wspierając Maltę i działania inwazyjne w Afryce Północnej, osłaniał lądowanie aliantów w Normandii. Do kraju „Błyskawica” wrócił 4 lipca 1947 r. pod dowództwem komandora Bolesława Romanowskiego. W czynnej służbie pozostawał jeszcze przez 20 lat. Rozkazem dowódcy Marynarki Wojennej RP z 11 października 1974 ORP "Błyskawica" został przekształcony w okręt muzeum. Za zasługi bojowe jako jedyny okręt Marynarki Wojennej RP został udekorowany Orderem Virtuti Militari. Od 1 listopada 2013 r. ORP Błyskawica wchodzi w skład 3. Flotylli Okrętów.
ORP „Błyskawica” poza rolą okrętu - muzeum spełnia szereg innych istotnych funkcji. Jedną z nich jest funkcja reprezentacyjna. Tu odbywają się liczne uroczystości, spotkania, konferencje i sympozja. Tradycją stały się promocje absolwentów Akademii Marynarki Wojennej na pierwszy stopień oficerski na pokładzie okrętu, a także nominacje i odznaczenia kadry zawodowej oraz pracowników Marynarki Wojennej. Tu również odbywają się pasowania na pierwszoklasistów, przyrzeczenia harcerskie i inne zajęcia dla szkół i przedszkoli tak, aby od najmłodszych lat kształtować świadomość i wychowywać w duchu "Polski Morskiej". Codzienne życie okrętu i towarzyszące mu elementy ceremoniału morskiego oraz Regulaminu Służby Okrętowej: podnoszenie i opuszczanie bandery, wybijanie szklanek, witanie i żegnanie przy trapie oficerów oraz przełożonych, to wszystko odbywa się na oczach społeczeństwa. Wywiera zatem niewątpliwy wpływ na jego świadomość, a tym samym pozwala lepiej poznać i wzbogacać posiadaną wiedzę o morzu.

Tekst kmdr ppor. Radosław Pioch

red. PZ

autor zdjęć: Marian Kluczyński

dodaj komentarz

komentarze


Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
 
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
W szeregach największej podziemnej armii w Europie
Szef MON-u w Brukseli
Rakietowy szach
Ślubowanie kadetów OPW
Roszady personalne w PGZ-ecie
W rezerwie pasywnej będą oceny
„Avenger” na Monte Cassino
Ustawa budżetowa przyjęta przez parlament
Dobrowolsi – czas start!
Podwójny Półmaraton Komandosa
Zielone światło dla Barbary
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Zachód przeciwko „korsarzom”
Bruksela przed szczytem
Abramsy pod dobrą opieką
Nowe śmigłowce kawalerii
Offset dla „Wisły”
Amerykański test czołgistów z 1 Brygady
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Szczury Pustyni dotarły do Polski
Miliardy dla Ukrainy w nowym budżecie UE
Pies, który skoczył z aparatem tlenowym
Lotnisko skażone, czyli chemicy na ćwiczeniach
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Invictus w zimowym stylu
Liban uznany za strefę działań wojennych
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Pierwszy skok
Eurofightery znowu w Polsce
Gwiazdy sportu dają lekcję
Lekcje z frontu
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
Będą kolejne „Daglezje-P”
Wojna o porządek świata
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Śnieg może być groźną bronią
W Poznaniu o cyberbezpieczeństwie
Lista trupich główek
Cud w Trewirze
Spadochroniarze na Podlasiu
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Zimowy sprawdzian podchorążych
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Skromny początek wielkiej wojny
Walka w bliskim kontakcie to poważne wyzwanie
Zamiana po włosku
Mistrzowie sportu w marynarce uhonorowani
Rusza kwalifikacja wojskowa
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Misja Polaków dobiegła końca. Czas na Niemców

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO