moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Żołnierz, który nigdy nie zaprzestał walki o wolność Polski

Szanowny Panie Ministrze Obrony Narodowej,
Szanowni Państwo Ministrowie,
Ekscelencjo, Panie Ambasadorze,
Szanowni Państwo Prezesi,
Ekscelencje,
Wszyscy Dostojni Zebrani Goście,
a przede wszystkim Szanowna Rodzino Pana Generała Profesora Jana Karskiego,

Panie Ministrze, bardzo dziękuję, że przez ten wniosek złożony przez Pana Ministra mogliśmy dopełnić czegoś, co ja określam mianem aktu historycznej sprawiedliwości. Pan generał Jan Karski był nie tylko wielkim Polakiem, był nie tylko wielkim człowiekiem, jest nie tylko Sprawiedliwym wśród Narodów Świata, był nie tylko niezłomny w dążeniu do prawdy, do uczciwości, a przede wszystkim do tego, aby na świecie były szanowane prawa każdego człowieka, jego godność, jego życie ‒ a więc był wielkim humanistą. Ale był także ‒ a może przede wszystkim z punktu widzenia dzisiejszej uroczystości – człowiekiem niezłomnej, wielkiej odwagi jako żołnierz Rzeczypospolitej.

Walczył w kampanii wrześniowej 1939 roku jako oficer 5. Dywizjonu Artylerii Konnej, został schwytany przez Rosjan, następnie trafił do niewoli niemieckiej, z której zbiegł. Ale nie uciekał na zachód Europy, został w Polsce, zaczął działać w ramach Polskiego Państwa Podziemnego. Przyjął na siebie niezwykle trudne misje ‒ bycia kurierem rządu polskiego na Zachodzie. Wielokrotnie przedzierał się przez granicę po to, aby przenosić informacje, po to, aby także przynosić do Polski rozkazy. Był schwytany przez Niemców na Słowacji, w preszowskim więzieniu torturowany, następnie przewieziony do Polski, do Nowego Sącza ‒ został odbity z nowosądeckiego szpitala przez oddział Armii Krajowej. Ale nadal nie poniechał swojej działalności dla Rzeczypospolitej, dla wolności, dla człowieka.

Wkrótce dokonał czynów, za które przeszedł do historii nie tylko Polski, ale za które przeszedł do historii świata. W porozumieniu z organizacjami żydowskimi, działając jako przedstawiciel Polskiego Państwa Podziemnego i polskiego rządu na Zachodzie, dwukrotnie przedostawał się do warszawskiego getta. Widział na własne oczy męczarnię, którą polskim Żydom zgotowali nazistowscy Niemcy, zgotowali hitlerowcy. Widział dramatyczne, straszliwe warunki, w jakich żyli ci ludzie, widział śmierć, widział Zagładę, jaką narodowi żydowskiemu zgotowali niemieccy naziści. W przebraniu ukraińskiego strażnika przedostał się do obozu tranzytowego w Izbicy, z którego Żydów przywożonych z całej Europy Niemcy transportowali do obozów koncentracyjnych w Bełżcu i Sobiborze, ale także mordowali ich na miejscu. Tylko na izbickim kirkucie rozstrzelano 4,5 tys. obywateli różnych państw pochodzenia żydowskiego.

Jan Karski zatem nie tylko słyszał o Holokauście, o Zagładzie Żydów, ale widział ją także na własne oczy. Napisał trzy wstrząsające raporty na ten temat. Pierwszy wraz ze swoim bratem, oficerem policji Marianem Kozielewskim, drugi także przy jego pomocy, a trzeci napisał już sam w Londynie. Ten trzeci raport ‒ także przekazany polskiemu rządowi na Zachodzie ‒ trafił do rządów państw alianckich, a w 1943 roku został przez Jana Karskiego zawieziony także do Stanów Zjednoczonych i przekazany prezydentowi Stanów Zjednoczonych oraz najważniejszym członkom jego administracji. To, co pisał i mówił Jan Karski, było tak wstrząsające, że ludzie na zachodzie Europy i w Stanach Zjednoczonych, politycy, którzy przecież widzieli wojnę i brali w niej udział, podejmowali decyzje – mimo wszystko nie chcieli w to wierzyć. Gdy Jan Karski spotykał się z różnymi środowiskami w Stanach Zjednoczonych i opowiadał o tym, co widział i co dzieje się na okupowanych przez Niemców polskich ziemiach, w założonych przez Niemców obozach koncentracyjnych ‒ patrzono na niego z niedowierzaniem, nie wierzono mu. Świat naprawdę przekonał się o bezmiarze Zagłady, o bezmiarze Holokaustu dopiero wtedy, gdy obozy koncentracyjne kolejno były wyzwalane przez zwycięskie wojska alianckie.

Jan Karski nigdy, aż do końca wojny, nie zaprzestał swojego działania na rzecz ratowania Żydów. Apelował o to, by bombardować linie kolejowe, którymi szły transporty ludzi do obozów koncentracyjnych, apelował, by państwa alianckie prowadziły działania odwetowe za Zagładę, którą zgotowano Żydom. Był aktywny do samego końca. Czy był wielkim żołnierzem? Tak, był wielkim żołnierzem ‒ najlepiej niech świadczy o tym fakt, że został dwukrotnie odznaczony orderem Virtuti Militari w 1941 i w 1943 roku. Był wielkim żołnierzem Rzeczypospolitej, który nigdy nie zaprzestał walki o wolność Polski, który nigdy nie zaprzestał walki także o ludzką godność.

Jest to dla mnie wielki zaszczyt, że dziś tę nominację generalską dla pana Jana Karskiego mogę wręczyć ‒ pośmiertnie, bo od 2000 roku Jan Karski nie żyje, odszedł od nas, jest pochowany na cmentarzu w Stanach Zjednoczonych. Ale chciałbym, żeby ta nominacja generalska dla wielkiego Polaka, a także honorowego obywatela Izraela i Sprawiedliwego wśród Narodów Świata była świadectwem pamięci Polski o wielkiej historycznej postaci, o cichym w tamtym czasie ‒ w czasie walki ‒ bohaterze, który całe swoje młode życie poświęcił na walkę o wolność Polski, poświęcił na walkę o ludzką godność.

Bardzo serdecznie dziękuję i rodzinie pana Jana Karskiego, i Panu Dyrektorowi, że przyjęli Państwo te nominacje. Niech będą one świadectwem wielkości polskiego żołnierza Jana Karskiego ‒ wielkiego człowieka, wspaniałego Polaka, bohatera II wojny światowej wielu narodów. Nich pamięć o Janie Karskim, o jego bohaterstwie, o jego niezłomności, o jego czynach zawsze przetrwa wśród Polaków, wśród Żydów na całym świecie i wśród wszystkich ludzi sprawiedliwych. Dziękuję bardzo.

Wystąpienie prezydenta Andrzeja Dudy wygłoszone podczas przekazania pośmiertnie aktu nominacji Jana Karskiego na stopień generała brygady.

Źródło: www.prezydent.pl

Andrzej Duda , prezydent RP

dodaj komentarz

komentarze


Odstraszanie i obrona
 
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Mundury w linii... produkcyjnej
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Zbrodnia made in ZSRS
Prawda o zbrodni katyńskiej
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Przygotowania czas zacząć
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Szarża „Dragona”
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
25 lat w NATO – serwis specjalny
Kolejne FlyEle dla wojska
Strażacy ruszają do akcji
Święto stołecznego garnizonu
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Ocalały z transportu do Katynia
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Sprawa katyńska à la española
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Na straży wschodniej flanki NATO
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
NATO na północnym szlaku
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Wojna w świętym mieście, epilog
Optyka dla żołnierzy
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Zachować właściwą kolejność działań
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
V Korpus z nowym dowódcą
Zmiany w dodatkach stażowych
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Rakiety dla Jastrzębi
NATO on Northern Track
Głos z katyńskich mogił
Ramię w ramię z aliantami
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Front przy biurku
Charge of Dragon
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Barwy walki
Wojna w świętym mieście, część druga
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Szpej na miarę potrzeb
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO