W tegorocznej defiladzie z okazji Święta Wojska Polskiego oraz 96. rocznicy Bitwy Warszawskiej po raz pierwszy w historii zaprezentowały się organizacje proobronne i klasy mundurowe.
15 sierpnia przed pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego przemaszerowały pododdziały piesze organizacji proobronnych (SJS „Strzelec”/ ObronaNarodowa.pl z Mińska Mazowieckiego i Siedlec, Legia Akademicka z Lublina, Związek Strzelecki Rzeczypospolitej, Związek Strzelecki „Strzelec” Józefa Piłsudskiego – o. Wołomin, o. Ząbki (w sumie 109 uczestników) oraz pododdziały piesze klas mundurowych (uczniowie klas będących członkami Związku Strzeleckiego „Strzelec” Józefa Piłsudskiego z Rzeszowa – 60 uczestników). W centralnych obchodach udział wzięły także grupy rekonstrukcji historycznej (w sumie blisko 330 uczestników i 86 koni).
Członkowie organizacji proobronych i uczniowie klas mundurowych wzięli także udział w uroczystym Apelu Pamięci, który odbył się w przeddzień Święta Wojska Polskiego przed pomnikiem Poległych 1920 r. na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.
Zaproszenie na uroczystość powyższych organizacji nie było przypadkowe. Wszystkie prezentujące się organizacje wydzieliły w czerwcu tego roku komponenty do udziału w ćwiczeniu z wojskami pk. Anakonda-16 oraz towarzyszącym tym manewrom regionalnym ćwiczeniom obronnym na terenie województwa podkarpackiego.
Udział organizacji proobronnych i klas mundurowych w uroczystości to dowód uznania dla rosnącego zaangażowania społeczeństwa w sprawy obronności państwa, a szczególnie aktywności proobronnej młodzieży szkolnej i akademickiej, która ochotniczo poświęca swój czas na rozwój umiejętności przydatnych w dziedzinie obronności. Ważnym aspektem działalności organizacji proobronnych jest wychowanie młodzieży w duchu patriotyzmu i szacunku dla historii kraju oraz tradycji orężnych Sił Zbrojnych RP.
Wspólna defilada organizacji proobronnych, klas mundurowych wraz ze współczesnymi pododdziałami wojskowymi to również podkreślenie roli tych organizacji jako społecznego zaplecza dla Sił Zbrojnych RP. Wielu członków organizacji proobronnych i uczniów klas mundurowych wiąże swoją przyszłość ze służbą wojskową.
Udział pododdziałów organizacji proobronnych, klas mundurowych oraz grup rekonstrukcyjnych w centralnych uroczystościach z okazji Święta Wojska Polskiego koordynowało Biuro do Spraw Proobronnych.
Wyróżnienia z okazji Święta Wojska Polskiego
Natomiast w przeddzień Święta Wojska Polskiego, 14 sierpnia, wręczono wyróżnienia i medale zasłużonym żołnierzom, pracownikom wojska, a także członkom organizacji proobronnych.
Podczas uroczystości, która odbyła się przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie, złoty medal „Za Zasługi dla Obronności Kraju” z rąk ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza odebrał dyrektor Biura do Spraw Proobronnych Waldemar Zubek.
Tego samego dnia wiceminister Bartosz Kownacki wręczył również przyznane przez ministra obrony narodowej medale „Za Zasługi dla Obronności Kraju” członkom organizacji proobronnych, rekomendowanym przez dyrektora Biura do Spraw Proobronnych. Uhonorowano nimi obecnych na uroczystości:
- Adriana Kępkę i Bartłomieja Warmuza ze Stowarzyszenia Fideles et Instructi Armis (FIA),
- Beatę Noskowicz ze Stowarzyszenia Obrona Narodowa.Pl Ruch na Rzecz Obrony Terytorialnej,
- Piotra Woźniaka i Pawła Woźniaka ze Stowarzyszenia Legia Akademicka.
- Miłosza Elgassa i Piotra Panka ze Stowarzyszenia Związek Strzelecki "Strzelec" Józefa Piłsudskiego.
Jednocześnie gratulujemy pozostałym rekomendowanym do wyróżnienia: Danielowi Wosiowi i Tomaszowi Dąbczyńskiemu ze Związku Strzeleckiego „Strzelec”, Jackowi Klimankowi i Tadeuszowi Mice ze Stowarzyszenia Obrona Narodowa.Pl Ruch na Rzecz Obrony Terytorialnej, którzy odznaczenia odbiorą w późniejszym terminie.
Wszystkim wyróżnionym serdecznie gratulujemy.
Tekst: Magdalena Rochnowska
autor zdjęć: Sylwia Guzowska
komentarze